Felietony

Rzecznik Onet i TVN na temat sprzedaży portalu - nie komentujemy

Grzegorz Marczak
Rzecznik Onet i TVN na temat sprzedaży portalu - nie komentujemy
3

Wczoraj minął termin wyłączności na negocjacje związanych z przejęciem portalu Onet przez Ringier Axel Springer Media AG. Wszyscy spodziewali się więc, wczoraj oficjalnego komunikatu w sprawie transakcji a tu tymczasem cicho. Żadnych oficjalnych informacji ani o sprzedaży ani też o przedłużeniu nego...

Wczoraj minął termin wyłączności na negocjacje związanych z przejęciem portalu Onet przez Ringier Axel Springer Media AG. Wszyscy spodziewali się więc, wczoraj oficjalnego komunikatu w sprawie transakcji a tu tymczasem cicho. Żadnych oficjalnych informacji ani o sprzedaży ani też o przedłużeniu negocjacji (przynajmniej nie widzę takich w komunikatach ITI/TVN).

Zadzwoniłem dziś do rzecznika Onetu a następnie do grupy TVN. Paweł Klimiuk odpowiedział, że Onet jako przedmiot w transakcji nie komentuje. Od rzecznika TVN dowiedziałem się również, że nie komentują i nie podają daty komunikatu w tej sprawie.

Przypomnę, że gra toczy się o duże pieniądze. Według TVN księgowo Onet jest wart 1,4 miliarda złotych, krążące plotki mówią natomiast o cenie 1 miliarda złotych jaką TVN chciałby za większościowy pakiet w Onecie. Onet w pierwszym kwartale 2012 roku nie zachwycał specjalnie dynamiką wzrostu jeśli chodzi o przychody które wyniosły ok 50 milionów złotych (w tym 44 miliony to reklama, która wzrosła zaledwie 2% w stosunku do analogicznego okresu).

TVN bardzo chętnie przyjąłby więc za Onet maksymalną możliwą cenę, szczególnie że zadłużenie netto grupy sięga 2,65 mld zł. Pytanie tylko czy da się sprzedać portal za miliard w czasach kiedy dla wielu inwestorów referencyjnym odniesieniem do sytuacji dużych portali jest stan Yahoo, w czasach w których portalom nie grożą już duże skoki w liczbie użytkowników i przychodach z reklamy? Nie zdziwiłbym się więc gdyby Axel przejmując Onet wymigał się od transakcji gotówkowej a przynajmniej nie pokryłby zakupu w 100% gotówką.

Dla mnie ten deal jest bardzo interesujący głównie z powodu ceny jaką TVN wynegocjuje za Onet. Jest to największy polski portal internetowy i jego wycena będzie z pewnością rzutowała na podobne transakcje na polskim rynku, posłuży jako punkt referencyjny przy ocenie innych portali które jak wiem również myślą o podobnych transakcjach.

Kiedy można spodziewać się komunikatu od TVN w sprawie Onetu? Moim zdaniem bardzo niedługo, szczególnie że już od miesiąca krążą plotki jakoby transakcja była już "klepnięta".

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

tvnonet