Polska

Rząd poprawia mObywatela. Z tych funkcji dziś nie skorzystasz

Piotr Kurek
Rząd poprawia mObywatela. Z tych funkcji dziś nie skorzystasz

mObywatel stale się rozwija i co jakiś czas pojawiają się w nim nowe funkcje. Aplikacja na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy zmieniła się diametralnie, ale i ona potrzebuje czasem oddechu. Dziś z niektórych funkcji nie skorzystasz, a wszystko przez prace techniczne.

mObywatel w wersji 2.0 zadebiutował w zeszłym roku przynosząc do aplikacji mobilnej cyfrowy dowód tożsamości, który jest tożsamy z fizycznym dowodem osobistym. Z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Cyfryzacji, z mDowodu w lutym tego roku korzystało już ponad 6 mln Polaków. Choć na aktualizację tych liczb musimy jeszcze poczekać, nie da się ukryć, że mObywatel jest jedną z najchętniej pobieranych aplikacji w naszym kraju. I nie ma co się dziwić – w końcu pod ręką mamy dostęp do szeregu dokumentów i usług, które jeszcze kilka lat temu wymagały od nas osobistej wizyty w urzędzie.

Dzięki rozwojowi aplikacji nie musimy mieć przy sobie niektórych dokumentów w wersji fizycznej (na terenie Polski), nie musimy też martwić się kolejkami w urzędach – niektóre sprawy załatwimy z poziomu telefonu lub komputera. mObywatel jest też dostępny przez stronę internetową, jednak serwis obsługi obywateli wciąż jest stosunkowo ubogi i widać, że cała uwaga skupiona jest na usprawnianiu aplikacji.

Prace nad utrzymaniem wszystkiego w ryzach wymagają czasem kroków, które mogą nie spodobać się niektórym użytkownikom. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało właśnie, że dziś (19.09) w godzinach wieczornych, niektóre usługi i dokumenty nie będą dostępne w aplikacji mobilnej mObywatel. Ma to związek z koniecznością przeprowadzenia prac technicznych. Choć przedstawiciele ministerstwa nie wdają się w szczegóły zakresy tych prac, wiemy, że użytkownicy nie skorzystają z rozwiązaniach związanych z pojazdami i uprawnieniami do ich prowadzenia.

Przerwa techniczna w mObywatelu. Dziś z tych funkcji nie skorzystasz

Choć Ministerstwo Cyfryzacji zwraca uwagę, że w godzinach 19:00-20:00 nie będzie można skorzystać z historii pojazdu, usługi Bezpieczny autobus oraz Moje pojazdy i mPrawo jazdy (również Tymczasowe) pozostałe funkcje mObywatela powinny działać bez zarzuty, w tym mDowód, legitymacje, czy potwierdzenie prawa wykonywania zawodu. Dostępne będą też usługi typu Zastrzeż PESEL, Bezpiecznie w sieci, Bon energetyczny, Mandaty, Punkty Karne, czy inne.

Przy okazji warto przypomnieć, nad czym obecnie pracują ekipy z Ministerstwa Cyfryzacji i Centralnego Ośrodka Informatyki, które zajmującą się rozbudową mObywatela i wprowadzaniem nowych funkcji. To między innymi:

  • Rozwój ePłatności
  • Legitymacja osoby niepełnosprawnej
  • Legitymacja nauczyciela
  • Wniosek o dowód osobisty (swój i dziecka)
  • e-Doręczenia
  • Podpisywanie dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem
  • Dostęp do Rejestru Danych Kontaktowych
  • Twoje sprawy: statusy wniosków (o dowód, paszport i inne) obywatela
  • mStłuczka
  • Rozwój usługi Bezpiecznie w sieci (rozbudowa możliwości zgłaszania incydentów)
  • Chatbot – wirtualny asystent informujący o usługach państwowych
  • Rozwój usługi Firma (zakładanie jednoosobowych działalności gospodarczych)

Choć ram czasowych na ich wprowadzenie nie ma, warto wyczekiwać oficjalnych komunikatów ze strony twórców mObywatel. Gdy tylko pojawią się kolejne nowości w aplikacji, z pewnością będziemy was o tym informować. W międzyczasie już teraz możecie korzystać z bogatego katalogu usług i dokumentów, po które można sięgnąć i skorzystać w wielu przypadkach – i to bez konieczności wizyty w urzędzie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

mobywatel