Rząd prowadzi prace nad ustawą, która sprawi, że dotychczasowy Centralny Ośrodek Informatyki przekształci się w Agencję Informatyzacji.
Rząd chce powołać Agencję Informatyzacji. Zastąpi ona Centralny Ośrodek Informatyki
Choć formalnie nie mamy Ministra Cyfryzacji, a jego rolę pełni premier Mateusz Morawiecki, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wypełnia wszystkie zadania, które jeszcze kilka lat temu ciążyły na pracownikach MC. Na czele działu odpowiedzialnego za cyfrowy rozwój Polski stoi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji. Zapowiedział on właśnie konsultacje projektu nowej ustawy, na mocy której dotychczasowy Centralny Ośrodek Informatyki zostanie przekształcony w Agencję Informatyzacji. Jak podają pracownicy KPRM, ustawa ta pozwoli Ministrowi Cyfryzacji "sprawniej i efektywniej realizować zadania w zakresie informatyzacji administracji publicznej i udzielać wsparcia innym podmiotom państwowym w obszarze IT".
Musimy reagować na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość. Cyberbezpieczeństwo, sprawne administrowanie systemami teleinformatycznymi oraz pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanej kadry z zakresu IT wymaga zmiany sposobu organizacji pracy. Do pracy dla Państwa chcemy pozyskiwać ekspertów tworzących wartość dla obywateli – klientów, zaangażowanych i współtworzących innowacyjność w sektorze publicznym. Trendy na rynku pracy nie pozostawiają wątpliwości, że aby pozyskać „talenty” musimy oprócz dużych i ambitnych projektów oferować warunki podobne do tego, co proponują podmioty komercyjne
- mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Powstanie Agencja Informatyzacji. Pomoże przy dalszej cyfryzacji Polski
Najważniejszym zadaniem Agencji Informatyzacji ma być rozwój, utrzymanie i ochrona najważniejszych systemów informatycznych w w Polsce. Chodzi m.in. o Profil Zaufany, aplikację mobilną mObywatel, która niebawem powinna otrzymać sporą aktualizację i wersję na stronie internetowej, rejestr dokumentów paszportowych, platforma e-usług. Agencja będzie też odpowiadać za systemy ePUAP i CEPiK. Będzie zapewniała wsparcie doradcze dla projektów IT realizowanych z funduszy Unii Europejskiej. Będzie również zarządzała Rządową Chmurą Obliczeniową oraz Krajowym Centrum Przetwarzania Danych. Agencja ma też dostarczać innym podmiotom sektora publicznego bezpieczne usługi przetwarzania w chmurze oraz przestrzeń serwerową.
Centralny Ośrodek Informatyki jest obecnie jednostką gospodarki budżetowej. Przekształcenie, które wiąże się ze zmianą formy prawnej, pozwoli zmniejszyć obciążenia biurokratyczne i usprawni realizację zadań, które w nowej strukturze będą Agencji zlecone ustawowo
- zapowiada dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki (COI) Przemysław Koch.
Agencja, która ma powstać z przekształcenia Centralnego Ośrodka Informatyki, zdaniem pomysłodawców nowej ustaw, usprawni działanie oraz pozwoli na szybsze i efektywniejsze wykonywanie zleceń. Potrzebna też będzie optymalizacja kosztów. Przyczynić się ma do niej możliwość zatrudniania specjalistów na podstawie kontraktów. Obecnie administracja może pozyskiwać pracowników kontraktowych jedynie w formule tzw. bodyleasingu.
Jeśli ustawa przejdzie przez cały proces legislacyjny, nowa jednostka będzie finansowana ze środków budżetu państwa przeznaczonych na informatyzację i w ich ramach będzie odpowiedzialna za realizację działań. Ustawa zakłada, że Agencja ma działać w oparciu o 5-letnią strategię i roczny plan operacyjny. Więcej szczegółów na jej temat oraz zadań, którymi będzie się zajmować, poznamy w najbliższej przyszłości.
Źródło: informacje prasowe
Stock Image from Depositphotos
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu