25

A mówiliście, że już nikt nie wysyła MMS-ów – w zeszłym roku wysłaliście ich ponad miliard

raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2016 roku
UKE opublikował dziś na swoich stronach Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2016 roku, z którego płynie wiele ciekawych danych. Na początek ilu już nas jest? W 2016 roku, z internetu korzystało już 14,5 mln osób, o 0,7 mln więcej niż w roku poprzednim. Za wzrost ten odpowiadał przede wszystkim ruch mobilny.

Usługi dostępu do internetu w Polsce osiągnęły nasycenie na poziomie 106% w przeliczeniu na gospodarstwa domowe, mimo to większość technologii dostępowych wygenerowała spadki przychodów u naszych operatorów. Jedynie w przypadku światłowodów zarobili o ponad 65% więcej niż w roku ubiegłym.

internet szerokopasmowy

przychody z wykorzystywanych technologii wykres

Liczba użytkowników Internetu w Polsce

14,5 mln osób korzystało w 2016 roku z internetu, większość po raz pierwszy przypadła na użytkowników internetu mobilnego 7,4 mln vs internetu stacjonarnego – 7,1 mln. Ponad 51% internautów łączyło się za pośrednictwem modemów 2G/3G/4G, 19% łącz to TVK, a 17% – DSL.

liczba abonentów internetu wykres

Jeśli chodzi o udział operatorów w oferowanych usługach dostępu do sieci, nie odnotowano większych zmian, prowadzi Orange (mobilny, Neostrada i światłowody), na drugim miejscu Cyfrowy Polsat (Plus, CP, Aero2), na podium zmieścił się jeszcze UPC, który wyprzedził Play i T-Mobile w porównaniu z rokiem 2015.

operatorzy liczba użytkowników internetu

W podziale na użytkowników modemów mobilnych największy wzrost osiągnął Orange, z 30% w 2015 roku do 35,5% w roku ubiegłym. W technologii xDSL bezkonkurencyjny jest nadal Orange, obsługujący 76% rynku.

udział operatorów w ogólnej liczbie użytkowników korzystających z modemów

W przypadku kablówek niekwestionowanym liderem jest UPC, a w światłowodach Orange i Inea.

wykres - operatorzy i użytkownicy korzystający z modemu TVK

Prędkość internetu w Polsce

Przepływność polskich łączy systematycznie rośnie w tych najwyższych parametrach, co bardzo cieszy. Udział łączy od 30 Mb/s do 100 Mb/s wzrósł z 26% do 29%, a tych powyżej 100 Mb/s z 10% do 17 %

udział łączy w podziale na przepływności

Nasycenie rynku w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE

W przypadku internetu stacjonarnego, jesteśmy mocno poniżej średniej europejskiej i znajdujemy się na samym końcu stawki.

nasycenie usługami internetu stacjonarnego w UE

Za to, jeśli chodzi o internet mobilny nasycenie rynku jest zdecydowanie powyżej średniej europejskiej i znajdujemy się ścisłej czołówce.

Ceny dostępu do internetu stacjonarnego w Polsce są jedne z najniższych w Europie, najtaniej jest na Litwie, a najdroższej w Hiszpanii.

średni miesięczny koszt usługi UE za internet 10-30 mb/s

Podobnie to wygląda w przypadku przedziału dla prędkości od 30 Mb/s do 100 Mb/s, z tym że najdrożej wychodzi to na Cyprze, aż 70 euro – w Polsce 23 euro.

Liczba aktywnych kart SIM w Polsce

Z uwagi na zeszłoroczną ustawę antyterrorystyczną i obowiązek rejestracji kart prepaid widać spory spadek liczby kart SIM w porównaniu z 2015 roku było ich o blisko milion mniej.

Za malejący wskaźnik nasycenia usługą telefonii mobilnej odpowiedzialne są przepisy prawa wprowadzające obowiązek rejestracji kart prepaid. W 2017 r. trend ten prawdopodobnie się utrzyma i liczba kart SIM zmaleje, jednak korzyścią będzie to, że zdecydowaną większość zarejestrowanych kart stanowić będą aktywne karty SIM, bez tzw. „martwych dusz” czyli kart zarejestrowanych w bazie operatorów, które faktycznie nie były używane.

liczba użytkowników oraz nasycenie rynku telefonicznego w Polsce

Efekt rejestracji kart widać też w podziale na klientów usług prepaid oraz postpaid. W 2015 udział abonamentów był na poziomie 49,4%, a klientów na kartę 50,6%, w ubiegłym roku postpaid stanowił już 56,8%, a kartowcy odpowiadali już tylko za 43,2% udziału w rynku.

udział klientów usługi pre-paid, post-paid do ogólnej liczby abonentów

Udział operatorów pod względem liczby użytkowników przedstawia się następująco – liderem jest Orange, na drugim miejscu Play, trzecie miejsce przypadło Plusowi, a ostatnie T-Mobile.

udziały operatorów pod względem liczby użytkowników

Ile wysyłamy wiadomości SMS? W 2016 roku wysłaliśmy 50,2 mld SMS-ów, to spadek o 3,3% w porównaniu z 2015 rokiem. Średnia liczba wysłanych wiadomości na jednego użytkownika na poziomie 83 miesięcznie – średnia europejska – 64.

Co mnie zaskoczyło, rośnie liczba wysyłanych MMS-ów, dziwne o tyle, że gdy publikujemy nasze zestawienia ofert bez limitów, pojawiają się komentarze od Was, świadczące o tym, że już prawie nikt z nich nie korzysta w dobie komunikatorów.

liczba wysłanych MMS i dynamika zmian

Wysyłanie wiadomości MMS corocznie zyskuje na popularności, głównie ze względu na częste wliczanie ich do pakietu usług nielimitowanych w ramach stałej miesięcznej opłaty. W 2016 r. abonenci wysłali 1,039 mld wiadomości i było to o 40,6% więcej niż rok wcześniej. Średnio na jednego mieszkańca Polski przypadało 27 wiadomości wobec 19 rok wcześniej.

Gigantyczne wzrosty zanotowała wielkość transmisji danych. W porównaniu z 2015 rokiem odnotowano wzrost na poziomie 132,2%.

wielkość transmisji danych i dynamika zmian

Dane na temat zasięgu są o tyle ciekawe, że do teraz zachodzę w głowę, jakiego piątego operatora ma na myśli UKE – Nasi Czytelnicy szybciej na to wpadli, chodzi o Aero2.

odsetek ludzi znajdujących się w zasięgu sieci 3G , 4G/LTE

W kontekście nowych zasad roamingu, ciekawym wydaje się średni europejski koszt korzystania z telefonii ruchomej. Okazuje się, że jesteśmy blisko średniej europejskiej.

średni miesięczny koszt korzystania z usług telefonii ruchomej przy niskim wykorzystaniu poszczególnych wolumenów

średni miesięczny koszt korzystania z usług telefonii ruchomej przy średnim wykorzystaniu poszczególnych wolumenów

średni miesięczny koszt korzystania z usług telefonii ruchomej przy wysokim wykorzystaniu poszczególnych wolumenów

Jak Polacy wykorzystują usługi telekomów w roamingu

Pozostając przy roamingu, spójrzmy jak to wyglądało do tej pory, jeśli chodzi o wykonywane połączenia za granicą, wysłane wiadomości i transfer danych. Widać tu w ostatnich dwóch latach duże wzrosty, co można tłumaczyć systematycznym obniżaniem stawek w UE.

łączny czas trwania połączeń głosowych w roamingu aktywnym

łączna liczba wysłanych wiadomości SMS w roamingu aktywnym

Dane za przyszły rok powinny być, o wiele, wiele większe, z uwagi na nowe zasady Roam like at home.

Zasięg sieci LTE

Na koniec wróćmy jeszcze do zasięgu sieci mobilnych. LTE ma największy udział, bo 82,42%, CDMA – 15,35% i pozostałe 2,23%

udział poszczególnych technologii w zasięgach internetu mobilnego

Dostępu do technologii LTE nie ma jednak 3259 miejscowości w Polsce, a w ogóle dostępu do żadnej sieci nie ma 3080 miejscowości. W 2015 roku było to 4299.

miejscowości bez dostępu do internetu

UKE zaznacza przy tym, że w przypadku 99% z tych miejscowości mamy do czynienia ze skupiskami kilku do kilkunastu budynków.