Telekomy

Abonament droższy przez roaming? Zaczyna Play - zrobił niby taniej, ale mi wychodzi drożej

Grzegorz Ułan
70

Dziś już wszystko jest jasne odnośnie nowej oferty Play. W godzinach porannych zniknęły stare oferty abonamentowe w ich miejsce pojawiły się dwie nowe, czyli Stan Nielimitowany i Stan Nielimitowany MINI. Jednym słowem zniknęły plany M w każdej opcji - SOLO, DUET i RODZINA. Klienci, którzy wybierali ten plan, będą zmuszeni wybierać droższą obecnie opcję Stan Nielimitowany. Początkowo, bez wnikania i porównywania, nowa oferta wydawała się korzystniejsza, raz że dochodzą nowe usługi streamingowe w cenie abonamentu, dwa, że dotychczasowe najdroższe plany L, są rzeczywiście tańsze, ale tylko te. W ogólnym rozrachunku stracą klienci dwóch tańszych opcji, czyli S i M, z pominięciem osób korzystających z planu M, a którym bardzo zależy na Tidalu.

Na początek o usługach streamingowych. Showmax pojawił się w Play już dużo wcześniej w Formuła Solo M, Formuła Solo L, SIM Rodzina oraz SIM Duet, więc tu się nic nie zmieniło. Z kolei Tidal, wraca po prostu do oferty w tej samej formie, co był kiedyś - skoro wraca, deal musiał być korzystny i spinać się w obydwu firmach. Pomijam już tu fakt, że nie każdy z klientów akurat potrzebuje tych usług, w obecnym kształcie po prostu dostanie je w pakiecie, w większości w droższym niż obecnie. A po okresie promocji (Showmax - 12 miesięcy, Tidal - 24 miesiące) pozostanie z samym abonamentem.

Dotychczasowa oferta abonamentowa w Play

Spójrzmy jak to wyglądało wcześniej, zdążyłem jeszcze rano zrobić zrzuty ekranu ze starej oferty.

Formuła SOLO S,M,L

Formuła DUET S,M,L

Formuła RODZINA S,M,L

Nowa oferta abonamentowa w Play

Po nowemu w miejsce powyższych taryf, obowiązywać będą teraz dwie nowe oferty, każda z trzema planami SOLO, DUET (dwie karty SIM), RODZINA (trzy karty SIM).

Stan Nielimitowany MINI

Stan Nielimitowany

Prawda, że na pierwszy rzut oka wygląda korzystnie? Ale rozrzućmy to w tabelki i porównajmy z poprzednimi taryfami. Po tabelkach tych widać też zupełnie inny system konstrukcji ofert na stronie.

Ofertę Stan Nielimitowany MINI porównałem z planami S z poprzednich taryf SOLO, DUET i Rodzina, bo to jak najbardziej tożsama oferta. Z tym, że droższa obecnie w DUECIE i w RODZINIE, przy jednocześnie niższych paczkach danych do podziału.

Klienci, który do tej pory wybierali plany M i L, będą mieli teraz jedną ofertę Stan Nielimitowany. W przypadku klientów M, muszą się oni liczyć z droższymi opłatami, przy jednocześnie większych paczkach danych.

Zyskają i mniej zapłacą jedynie klienci, którzy wybierali do tej pory najdroższy plan L.

Powiecie, że to niewielkie wahania kwotowe albo, że ktoś straci, a ktoś inny zyska i wychodzi na zero. Osobiście wydaje mi się jednak, że zaczynają się właśnie przetasowania w ofertach abonamentowych, z uwagi na nową ofertę roamingową. Oczywiście nikt się nie zdecyduje na otwarte podwyżki, ale właśnie takie przerobienie aktualnych ofert, aby nie dało się tego jednoznacznie ocenić. Obecna konstrukcja oferty w Play tak właśnie wygląda, przykryta jeszcze okresową promocją, wydaje się wręcz atrakcyjna. Niestety, nie dla wszystkich.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile