Mobile

Rusza Wi-Fi Calling w Plusie. Testerzy będą mogli do grudnia bezpłatnie telefonować w krajach UE

Tomasz Popielarczyk
Rusza Wi-Fi Calling w Plusie. Testerzy będą mogli do grudnia bezpłatnie telefonować w krajach UE
27

Plus właśnie ogłosił wprowadzenie do swojej oferty usługi Wi-Fi Calling. Jak sugeruje nazwa, rozwiązanie to pozwala nam prowadzić rozmowy głosowe za pomocą naszego numeru telefonu nawet bez stacji BTS w zasięgu. Potrzeba jednak dostępu do sieci Wi-Fi. Wi-Fi Calling jest stosunkowo nową usługą na...

Plus właśnie ogłosił wprowadzenie do swojej oferty usługi Wi-Fi Calling. Jak sugeruje nazwa, rozwiązanie to pozwala nam prowadzić rozmowy głosowe za pomocą naszego numeru telefonu nawet bez stacji BTS w zasięgu. Potrzeba jednak dostępu do sieci Wi-Fi.

Wi-Fi Calling jest stosunkowo nową usługą na świecie. Dotąd wdrożono ją w zaledwie kilku regionach. Wiosną bieżącego roku brytyjska sieć EE udostępniła ją na 150 stacjach londyńskiego metra. Jest ona też dostępna w ofercie szwajcarskiego operatora Swisscom oraz w T-Mobile w Ameryce. U nas dotąd eksperymentował z tym rozwiązaniem Play, w wyniku czego powstała aplikacja Telefon. Pozwalała ona jednak wyłącznie na wykonywanie wychodzących połączeń i wysyłanie SMS-ów, a przy tym była dostępna jedynie na Androida.

Plus wdraża Wi-Fi Calling na znacznie szerszą skalę. Będzie to jednak poprzedzone testami, do których zapisać może się już dziś każdy posiadacz oferty Plus Abonament oraz smartfona z Androidem 4.4+ (formularz znajduje się na stronie plus.pl/wificalling). Operator spośród zgłoszeń wybierze pierwszych 10 tys. osób, które przez najbliższe miesiące (do 21 grudnia br.) będą mogły całkowicie bezpłatnie wykonywać połączenia za pomocą Wi-Fi. Co najciekawsze mowa o połączeniach (zarówno wybieraniu jak i odbieraniu) na terenie całej Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu - na numery komórkowe oraz stacjonarne. Po zakończeniu akcji opinie na temat usługi, jej działania oraz zapotrzebowania będą prawdopodobnie decydowały o dalszych losach Wi-Fi Calling.

Nowa aplikacja ma niebawem zostać udostępniona w sklepie Google Play. Będzie ona korzystała z wbudowanej w urządzenie książki kontaktów oraz otrzyma własny dialer. W razie potrzeby zatem może zastąpić domyślny program do obsługi połączeń w smartfonie. Szczegóły na jej temat można znaleźć w instrukcji obsługi, która w formacie PDF została udostępniona na serwerach Plusa. Aktywacja sprowadza się do wpisania kodu aktywacyjnego, a więc jest prosta i relatywnie szybka.

Jednocześnie już dziś rusza kampania promocyjna Wi-Fi Calling, której spot możecie obejrzeć wyżej. Widać, że operator zamierza bardzo intensywnie promować nowy standard, bezpośrednio odnosząc się przy tym do hasła reklamowego używanego przez konkurencję.

Czy Wi-Fi Calling ma szansę się sprawdzić w Polsce? Ciągle są miejsca w kraju, gdzie zasięg sieci komórkowych budzi wiele wątpliwości. Operator przytacza tutaj również takie okoliczności, jak chociażby znajdujące się w podziemiach budynków kluby czy lokalne gastronomiczne. Wówczas o WiFi łatwiej (przynajmniej teoretycznie). Szczególnym atutem jest tutaj jednak możliwość wykonywania połączeń na terenie UE, co ciągle jest stosunkowo drogie. Jeżeli miesięczna opłata za Wi-Fi Calling nie będzie szczególnie wygórowana, usługa powinna przyciągnąć użytkowników chociażby z tego powodu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Mobilepluswifi