Felietony

Rusza ISTV nowa telewizja internetowa - czy już się da zarabiać na video w sieci?

Grzegorz Marczak
Rusza ISTV nowa telewizja internetowa -  czy już się da zarabiać na video w sieci?
30

Wczoraj (o ile się nie mylę) wystartowała nowa telewizja internetowa pod adresem ISTV.pl. Twórcami tego projektu jest webshake.tv które jak pamiętamy niedawno pozyskało kolejnego inwestora. ISTV ma być w odróżnieniu od webshake.tv telewizją wielotematyczną, startują z 3 kanałami i aż 18 programam...

Wczoraj (o ile się nie mylę) wystartowała nowa telewizja internetowa pod adresem ISTV.pl. Twórcami tego projektu jest webshake.tv które jak pamiętamy niedawno pozyskało kolejnego inwestora.

ISTV ma być w odróżnieniu od webshake.tv telewizją wielotematyczną, startują z 3 kanałami i aż 18 programami. W środku znajdziemy zarówno technologiczne kanały z webshake jak również sporo materiałów rozrywkowych, programy dla kobiet itp.

Ramówka wygląda więc na skrojoną pod praktycznie każdego widzą bo zarówno fani technologii jak i kobiety szukający informacji o modzie i stylizacji znajdą coś dla siebie. Warto też zwrócić uwagę, że do projektu dołączyły takie programy jak Pyta.pl, Krzysiek Gonciarz, czy Kamil "Drevon" Szczeglik, gromadzący przed ekranami ponoć setki tysięcy widzów (przepraszam za ignorancje ale nie znamy tych programów).

Jeśli chodzi o sam projekt to w ISTV przede wszystkim zastanawia mnie nazwa? Nie wiem skąd ten pomysł i jak mam to czyta jak o tym mówić itp. Sam portal natomiast wykonany jest dość zgrabnie - wprawdzie nie jestem fanem żółtego kolory i barwy trochę mnie drażnią to jednak rozumiem, że ma to oddawać rozrywkowy charakter programów.
Zastanawia mnie natomiast czy faktycznie w internecie już da się zarobić godziwe pieniądze na własnych treściach video. Filmy premium czy też takie portale jak Hulu to zupełnie inna kategoria biznesowa. Tutaj mówimy o ciężkiej pracy i cotygodniowym tworzeniu kilkunastu odcinków własnego materiału video. Nawet jeśli cześć programów nie jest kosztem dla samego portalu (zakładam, że współpracujący twórcy nadal będą tworzyć sami a dzielić się będą z serwisem jedynie częścią zysku) to i tak nakład pracy na utrzymanie regularności wszystkich kanałów jest bardzo duży.

Jak więc to monetyzować? Najprostszy sposób to oczywiście Youtube - ale z tego co wiem trzeba mieć materiały z oglądalnością na poziomie miliona wyświetleń aby pojawiły się konkretne pieniądze. Można też sprzedawać reklamy samemu bezpośrednio współpracując z firmami czy też wejść w współpracę z pośrednikami. Nie wiem natomiast czy na rynku jest aż tyle pieniędzy i reklam aby po obłożeniu wszystkich portali i bardzo dużych serwisów wystarczyło również dla mniejszego gracza.

Jeśli więc na chwilę obecna ciężko będzie spieniężyć sam ruch w treściach video to pozostaje przygotowywanie specjalnych programów na zlecenie - tak jak zakładam to się odbywało do tej pory. Nie jest to oczywiście gorsze źródło przychodów ale zapewne nieco rozpraszające i nie pozwalające się do końca skupić na własnych zadaniach.

A może szansą będzie zaproszenie innych twórców którzy do tej pory publikowali swoje treści w różnych miejscach w sieci? Uzyskanie skali i dzięki temu zainteresowania dużych graczy. ISTV zaprasza innych do współpracy - wystarczy nawet pomysł na program a oni pomogą go zrealizować.

Osobiście życzę ISTV oczywiście jak najlepiej - mimo mojego dość sceptycznego nastawienia do treści video w sieci (pod względem zarabiania na nich) Webshake udowodnili mi już wcześniej, że nie tylko da się utrzymać spółkę ale również ją aktywnie rozwijać. Mam nadzieję, że tak będzie również w przypadku nowego projektu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu