Świat

Rubel właśnie umarł. Banki przestają akceptować rosyjską walutę

Kacper Cembrowski
Rubel właśnie umarł. Banki przestają akceptować rosyjską walutę
36

Rubel nie radzi sobie najlepiej od początku rosyjskiej zbrojnej napaści na Ukrainę. Kurs waluty spada w niesamowitym wręcz tempie - a wszystko odbywa się poza Rosją, gdyż oficjalny handel walutą został wstrzymany od poniedziałku. Wszystko wskazuje na to, że ruble przestają mieć jakąkolwiek wartość.

Kurs dolara w rosyjskiej walucie przekroczył 110 rubli, co jest rekordowo niskim wynikiem. Rosję czeka poważny kryzys gospodarki, na co składa się również obecność największego rosyjskiego banku na krawędzi bankructwa oraz zamknięciu giełd - co jest jednak bardziej kluczowe, nawet jeśli macie jakieś ruble, to praktycznie nic nie możecie z nimi zrobić.

Rubel staje się wewnętrzną walutą Rosji i kolejne banki wyłączają rosyjską walutę, co jest oczywiście konsekwencją rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wcześniej decyzję o nierealizowaniu przelewów w rublach podjęły takie banki jak PKO BP czy Bank Pekao.

Do tej listy oficjalnie dołącza mBank. Piotr Rutkowski za pośrednictwem Twittera poinformował, że mBank nie będzie realizował przelewów w rublu, nie będzie przyjmował, wysyłał ani wymieniał tej waluty, oraz nie otworzy w niej rachunku.

O takiej samej decyzji poinformował ING Bank Śląski. Wszyscy posiadacze konta w tym banku dostali powiadomienie informujące o tym, że nie będzie już możliwości realizowania transakcji w rublu rosyjskim.

Lista banków, które nie akceptują rosyjskiej waluty:

  • PKO BP
  • Bank Pekao
  • mBank
  • ING Bank Śląski

Unia Europejska i Stany Zjednoczone w ramach sankcji oficjalnie odcięły część rosyjskich banków od systemu SWIFT. Jak się okazuje, na tym się nie kończy - i banki indywidualne również biorą sprawy w swoje ręce.

Stock Image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news