Aplikacje webowe

Rozmowy wideo w przeglądarce z udostępnianiem ekranu - WebRTC wypływa na szerokie wody

Grzegorz Ułan
Rozmowy wideo w przeglądarce z udostępnianiem ekranu -  WebRTC wypływa na szerokie wody
5

O wprowadzeniu obsługi WebRTC w Google Chrome i Firefoxie pisałem Wam już na początku lutego. Wtedy jeszcze można było testować go na stronie demo. Od tego czasu pojawiło się już kilka projektów (WebRTC to projekt open source) wykorzystujących jego możliwości. Między innymi opisywany przeze mnie Con...

O wprowadzeniu obsługi WebRTC w Google Chrome i Firefoxie pisałem Wam już na początku lutego. Wtedy jeszcze można było testować go na stronie demo. Od tego czasu pojawiło się już kilka projektów (WebRTC to projekt open source) wykorzystujących jego możliwości. Między innymi opisywany przeze mnie Conversat.io, który niestety już nie działa.

Jednak nie równał się on zbytnio z dzisiejszą propozycją w tym temacie jaką jest Appear.in. Conversat.io pozwalał tylko na czat wideo w przeglądarce, a dzięki Appear.in możemy dodatkowo współdzielić ekran z naszymi rozmówcami czy tablicę do rysowania.

Współdzielenie ekranu działa już w najnowszej wersji Google Chrome, należy jednak włączyć ją w ustawieniach chrome://flags/ pod nazwą Włącz obsługę przechwytywania ekranu w getUserMedia().

Projekt świetnie nadaje się do szybkiego kontaktu z klientem celem udzielenia pomocy w sprawach komputerowych czy też z naszymi znajomymi w podobnych zastosowaniach. Szybciej jest wytłumaczyć jak włączyć jakąś usługę w przeglądarce i przesłać link do gotowego czatu niż prosić o zainstalowanie jakiejś dodatkowej wtyczki, rozszerzenia czy aplikacji i zakładania konta na przykład w Skype, nie wspominając już o aplikacji TeamViewer.

Obecnie Appear.in pozwala na jednoczesne użycie jednego połączenia wideo przez 6 użytkowników, ma się to zmienić od wersji 29 Google Chrome, a jedynym ograniczeniem w korzystaniu z tej aplikacji będzie przepustowość łącza wszystkich uczestników. Wykorzystywany jest tu model komunikacji P2P.

Z dodatkowych opcji mamy możliwość włączenia obsługi pełnego ekranu oraz zmianę wyświetlania okien rozmówców w zależności od ich liczby i wykorzystywanych opcji współdzielenia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

WebRTC