Felietony

Rozmawiałem z kancelarią prawną szykującą proces zbiorowy przeciwko Facebookowi

Grzegorz Marczak
Rozmawiałem z kancelarią prawną szykującą proces zbiorowy przeciwko Facebookowi
12

Dwa dni temu Marcin Przasnyski podrzucił mi news o tym, że Kancelaria Prawna Dobrzyniecki & Partners Law Office LLP szykuje pozew zbiorowy przeciwko Facebookowi oraz Morgan Stanley, Goldman Sachs i JPMorgan Chase. Uderzenie więc nie tyle kierowane jest w samego Facebooka ale w proces wadliwie przepr...

Dwa dni temu Marcin Przasnyski podrzucił mi news o tym, że Kancelaria Prawna Dobrzyniecki & Partners Law Office LLP szykuje pozew zbiorowy przeciwko Facebookowi oraz Morgan Stanley, Goldman Sachs i JPMorgan Chase. Uderzenie więc nie tyle kierowane jest w samego Facebooka ale w proces wadliwie przeprowadzonego IPO a mówiąc już konkretnie chodzi o zawyżoną wycenę akcji i spółki. Przypomnijmy, że w kilka dni od debiutu akcje Facebooka zanurkowały i straciły na wartości ok 18%, do dnia dzisiejszego jest to już natomiast strata na poziome 42%.

Dobrzyniecki & Partners zachęcają wszystkich czujących się za poszkodowanych do kontaktu z ich polskim biurem. Na co mogą liczyć uczestnicy pozwu zbiorowego? Jak wyjaśnił mi prawnik opcji jest kilka.

Mediacje

W US wiele spraw kończy się na poziomie mediacji między stronami, które wspólnie ustalają warunki "kompromisu" po to aby nie kierować sprawy do sądu. Dobrzyniecki & Partners liczą, że właśnie na tym procesie uda się zakończyć proces zbiorowy. Specjalizują się prawie kapitałowym i ich zdaniem mają mocne argumenty na poparcie swojej tezy o źle przeprowadzonym procesie IPO (niestety nie zdradzą ich przed negocjacjami). Tego typu proces trwa też relatywnie krótko więc jest to najlepsza opcja dla pozywających

Precedens

Już w tej chwili FB jest mocno zajęty pozwami w sprawie IPO. Są to zarówno pozwy zbiorowe jak i indywidualne. Tematyka jest różna od błędnej wyceny poprzez brak odpowiedniego obiegu informacji odnośnie najnowszych danych i estymacji przyszłych wyników (nie wszyscy udziałowcy przed debiutem mieli ponoć taką samą wiedzę na temat spółki).

Jeśli więc zbliżony pozew zostanie rozstrzygnięty przez sąd to można liczyć na to, że w kolejnych pozwach będzie można się powołać na precedens. Pytanie tylko ile czasu będzie trzeba na takie wydarzenie czekać i czy do niego w ogóle dojdzie?

Pozew sądowy i rozprawa

To chyba najgorszy scenariusz w którym trzeba przygotować się na kilkuletnią batalię. Prawnicy Facebooka jak również instytucji finansowych zaangażowanych w proces IPO będą z pewnością przeciwnikiem, który jak będzie trzeba udowodnią że słońce jest koloru zielonego.

Pytałem też kto może się zgłosić do Dobrzyniecki & Partners. Czy na przykład inwestor, który kupił akcji za 1000 dolarów powinien się w to pakować? Według kancelarii, jak najbardziej. Siłą pozwu zbiorowego jest liczba poszkodowanych i im jest ich więcej tym większe szanse przy negocjacjach.

Ciekawe będzie obserwować zmagania FB z tymi i podobnymi pozwami. Jeśli faktycznie dojdzie do rozprawy może okazać się, że poznamy nowe informacje na temat wyceny spółki oraz zamieszania jakie towarzyszyło debiutowi na giełdzie (swoją drogą giełdę też chyba ktoś pozywa za opóźnienia i problemy techniczne podczas debiutu FB)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FacebookgiełdaIPO