Ciekawe strony

Rośnie nam druga IVONA - kolejny obiecujący produkt na polskim rynku

Grzegorz Ułan
Rośnie nam druga IVONA - kolejny obiecujący produkt na polskim rynku
23

Wczoraj dzieliłem się z Wami serwisem kalambury.mobi, który to jest dziełem polskiego programisty i zebrał już, również od Was, wiele pochlebnych recenzji. Chwilę po tym otrzymaliśmy emaila, podejrzewam, że w reakcji na tamten wpis, z informacją, że to nie jedyny świetnie wykonany polski projekt z...


Wczoraj dzieliłem się z Wami serwisem kalambury.mobi, który to jest dziełem polskiego programisty i zebrał już, również od Was, wiele pochlebnych recenzji. Chwilę po tym otrzymaliśmy emaila, podejrzewam, że w reakcji na tamten wpis, z informacją, że to nie jedyny świetnie wykonany polski projekt z prośbą o zapoznanie się z nim. Co oczywiście uczyniłem, nic tak nie cieszy, jak świadomość, że i u nas dzieje się wiele dobrego na rynku innowacji technologicznych.

Spikit, to program o wręcz nieograniczonych możliwościach, dzięki któremu możemy sterować komputerem za pomocą komend głosowych. Pomysł zrodził się z myślą o osobach niepełnosprawnych, ale po kilku godzinach testów jednoznacznie mogę stwierdzić, iż znajdzie zastosowanie na wielu komputerach u wszystkich użytkowników.

Twórca Spikit udostępnił dwie wersję programu. Demo, które pozwala na swobodne korzystanie z wszystkich dostępnych funkcji z ograniczeniem czasu reakcji na komendy oraz brakiem możliwości dodawania nowych poleceń i bez wsparcia technicznego. Pełna wersja programu (dożywotnia licencja - 184,50 zł) umożliwia dostosowanie programu do własnych potrzeb, bezpłatne szkolenie, rozszerzone wsparcie techniczne oraz błyskawiczna reakcja na wydawane komendy głosowe.

Aplikacja instaluje się już ze skonfigurowanymi poleceniami głosowymi. Podzielone są według wykonywanych czynności lub urządzeń, z których korzystamy.

Myszka

Klawiatura

Okna

Skróty

Klawisze

Formularze

Dyktowanie

Ustawienia

Kluczową kategorią w całym tym pomyśle są komendy, które do tej pory wykonywaliśmy myszką. Głównym poleceniem jest tutaj wyświetlenie siatki numerycznej, która dzieli nam ekran i wyświetlane elementy na pola numeryczne. Poprzez wskazanie głosem oznaczonych elementów uruchamiamy poszczególne funkcje, skróty, programy czy opcje w menu.

Polecenie typu, wskaż pole i tutaj numer, kliknij - uruchamia dodatkowe menu funkcji, które również oznaczane są polami cyfrowymi. Wszystkie komendy wykonywane są z kilku sekundowym opóźnieniem (wersja demo), ale są bezproblemowo rozpoznawane. Dyktowanie również działa bez zarzutu, rozpoznaje wszystkie wypowiadane słowa czy całe zdania, złożone z wprowadzonych do słownika wyrazów. A więc świetnie nadaje się do dyktowania (oczywiście w pełnej wersji, tej bez opóźnień) wiadomości email czy tekstów w dokumentach albo też adresów internetowych czy poszukiwanych fraz w wyszukiwarce.

Ważnym elementem są też komendy związane ze skrótami do programów czy folderów, z których najczęściej korzystamy. Wystarczy przekopiować do już zdefiniowanego folderu takie skróty do programów i folderów z naszymi plikami, by jednym poleceniem uzyskać do nich dostęp.

Pełną demonstrację możliwości tego programu zobaczycie na poniższym filmie. W mojej ocenie aplikacja działa bez zarzutu, mimo wersji demo. Tak naprawdę nie stwierdziłem żadnych błędów czy niedociągnięć. Zapowiada się to jako świetne narzędzie dla osób niepełnosprawnych jak i dla wszystkich użytkowników komputerów. Zwłaszcza, że poszczególne kategorie komend można dowolnie włączać i wyłączać, by aktywne były tylko te, które uznamy za odpowiednie i potrzebne nam w określonych sytuacjach.


http://youtu.be/y6DLFsWwF4Q

Wersja demo dostępna do pobrania z głównej strony Spikit. Pełną wersję możemy zamówić poprzez specjalny formularz, również na podanej stronie programu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

rozpoznawanie mowy