Ciekawe strony

CouchCachet - zostań socjalnym wyjadaczem nie ruszając się z kanapy

Paweł Aleksandruk
CouchCachet - zostań socjalnym wyjadaczem nie ruszając się z kanapy
9

Kiedyś mogłeś z czystym sumienie oddać się błogiemu weekendowemu lenistwu, siedząc z pilotem na kanapie pożerać chipsy i oglądać ciągiem całą serię “Z Archiwum X”, nikt się o tym nie dowiedział, a co najważniejsze nie czułeś się z tym źle. Jednak nastała era social media i wszyscy Twoi znajomi ciągl...

Kiedyś mogłeś z czystym sumienie oddać się błogiemu weekendowemu lenistwu, siedząc z pilotem na kanapie pożerać chipsy i oglądać ciągiem całą serię “Z Archiwum X”, nikt się o tym nie dowiedział, a co najważniejsze nie czułeś się z tym źle. Jednak nastała era social media i wszyscy Twoi znajomi ciągle gdzieś jeżdżą i wrzucają nowe fotki, chodzą co weekend na koncerty lub chwalą się lekcjami karate. Wymusza to na Tobie pokazanie, że i Ty nie masz nudnej egzystencji i prowadzisz ekscytujący i dynamiczny żywot. A co jeśli Ci się najzwyczajniej w świecie nie chce? Jest na to apka;)

Podczas jednego z ostatnich hackathonów jaki odbył się w styczniu z inicjatywy Foursquare, uczestnicy napisali mała aplikację do której logujesz się ze strony CouchCachet przez Twoje konto na Foursquare. Wystarczy, że dzięki apce jednokrotnie zrobisz “check in” ze swojej kanapy stojącej u ciebie w pokoju i będziesz mógł sprawić aby Twoi znajomi zzielenieli z zazdrości;). Jeśli bliskie ci są stwierdzenia: “Life. Without hassle of living”, “I spent hours researching fun things to do, but I got to tired to actually do them”, “I can finally be who I want you to think I am” - czyli “Żyj. Bez dręczenia się życiem”, “Spędzam godziny na szukaniu rzeczy, które chcę zrobić i w konsekwencji tego jestem za bardzo zmęczony aby je robić”, “W końcu mogę być tym kim chciałbym abyś Ty myślał, że jestem” - to właśnie znalazłeś rozwiązanie swoich problemów, którym jest CouchCachet!

couchcachet

Jest to aplikacja, która ma za zadanie pomóc ci w udawaniu w “wirtualnym życiu” tego, że Twoja egzystencja jest wypełniona aktywnie spędzanym czasem, co w rzeczywistości nie musi mieć miejsca w Twoim realnym życiu.
CouchCachet sprawia, że Twoje społecznościowe “ja” wydaje się bardziej interesujące, dzięki mechanizmowi jaki stosuje. Aplikacja wyszukuje ciekawe wydarzenia i melduję Cię w miejscach, gdzie one mają naprawdę miejsce, a dodatkowo publikuje zdjęcia ciekawych ludzi, którzy dobrze się bawią, na Twoim profilu na Instagram.

Aplikacja ma służyć temu abyś czuł się mniej winny temu, że niczego konstruktywnego nie robisz w danym momencie Twojego życia i kiedy masz po prostu ochotę zostać w domu i “nie robić nic”. Oprócz meldowania Cię w ciekawych miejscach i wysyłania fotek, aplikacja automatycznie wysyła na Twoim Twitterze teksty piosenek najpopularniejszych obecnie zespołów oraz zdjęcia z ciekawych miejsc - bez względu na to czy właśnie w nich przebywasz czy też nie;)

Co prawda to wszystko może brzmieć jak żart, jednak twórcom tej aplikacji przyświecał “zbożny cel” o podłożu medycznej przypadłości, która dopada - podobno - coraz więcej ludzi, nie tylko młodych. Mowa tu o FOMO - Fear of Missing Out - czyli “strachu, że mnie coś omija” - według twórców, rozwój popularności social media ma również wpływ na rozwój tej przypadłości o podłożu psychologicznym. Brzmi dość niepokojąco - nieprawdaż?
Brian Fountain, jeden z twórców aplikacji tak to wyjaśnił: “FOMO jest nazwą wyjaśniającą to dziwne uczucie, które ogarnia Cię w chwili, kiedy zdajesz sobie sprawę z tego, że powinieneś być właśnie gdzieś indziej i spędzać ciekawie czas, a obserwując te wszystkie ciekawe rzeczy, które ciągle robią Twoi znajomi, twój stan się tylko pogłębia. Przecież my wszyscy mamy takie okresy, kiedy chcemy być nudni czy leniwi i po prostu chcemy sobie posiedzieć przed telewizorem.”

Screen-Shot

Więc jeśli kiedykolwiek w przyszłości ogarnie Cię uczucie FOMO, wiesz że istniej perfekcyjne rozwiązanie w postaci aplikacji CouchCachet. Wystarczy, że zalogujesz się do niej i znajdziesz tam ciekawe rzeczy, które możesz - wirtualnie - zrobić. Aplikacja posiada również kilka kategorii aktywności do wyboru, które noszą takie nazwy jak “Artsy Fartsy”, “Feeling Outdoorsy” czy “Hang with the cool kids” - czyli w wolnym tłumaczeniu: “wydarzanie kulturalne”, “aktywności na łonie natury” czy “wyjście z odjazdowymi ludźmi”. Wystarczy, że zaznaczysz interesujące Cię wydarzenie i CouchCachet zacznie wysyłać aktualizację z “Twojego aktywnego wyjścia” informując o tym jak to ciekawie właśnie spędzasz czas.

Aplikacja jest ciągle we wczesnej fazie powstawania i ma raczej status żartu, niż przydatności. Tak też w rzeczywistości jest, według samych kreatorów tejże apki. Ciekawym dodatkiem do całego zamieszania, jest to, że w ramach strategii rozwojowej, producenci mają w planie próbę klasyfikacji FOMO jako realnej przypadłości psychologicznej, wciągając ją na listę chorób mentalnych. Także, może już niebawem lekarze będa mogli przepisać ta aplikację jako lek na to “schorzenie” - nie powiem, na pewno jest to całkiem nowatorska strategia marketingowa;).
Jak z “ przymrużeniem oka” powiedział jeden z jej twórców: “Jeszcze długa droga przed nami i pewnie będziemy musieli pomyśleć o inwestorach”.

Jednak jak śmiesznie nie brzmi koncept tej aplikacji i jej zastosowanie, to korzysta ona z całkiem poważnego zestawu API, który ma za zadanie odszukać interesujące zdarzenia, później stworzyć ciekawe i unikalne opisy dla swoich użytkowników, a następnie opublikować je automatycznie w różnych aplikacjach społecznościowych. Jak na razie jest to jedynie zabawa, ale zespół stojący za CouchCachet już zaczął się zastanawiać nad tym jakie biznesowe zastosowanie może mieć ten ciekawy produkt aby można było na nim zarobić.

Czy osobiście widzicie potencjał takiej aplikacji, albo podobnych konceptów? Czy sami skorzystalibyście z takiej apki? Czy znacie może jakieś narzędzia, które wykonują podobne zadania? Czekam na wasze komentarze.

Źródło: Mashable

Foto: 1, 2, 3

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AplikacjezabawaFoursquare