Ciekawe strony

Zacznij przygodę z e-sportem #1: jakie portale czytać?

Paweł Książek
Zacznij przygodę z e-sportem #1: jakie portale czytać?
Reklama

Tym artykułem rozpoczynam cykl, w którym będę podpowiadał jak zacząć przygodę z e-sportem. W pierwszym odcinku przedstawiam polskie serwisy, które war...

Tym artykułem rozpoczynam cykl, w którym będę podpowiadał jak zacząć przygodę z e-sportem. W pierwszym odcinku przedstawiam polskie serwisy, które warto czytać. Jest ich sporo, kilka ogólnotematycznych oraz więcej skupiających się na rywalizacji w danej grze.

Reklama

W Polsce nie mamy tylu portali, traktujących o sportach elektronicznych, co inne kraje, lecz jest gdzie poczytać newsy nie tylko z rodzimej, ale także zagranicznej areny zmagań.

Ogólnotematyczne

Najpopularniejszym polski wortalem e-sportowym jest zdecydowanie Cybersport.pl. Od lat wiodący prym w ilości informacji ze sceny, publicystyce o rywalizacji w większości grach. Możecie tam przeczytać aktualności między innymi ze scen: Quake’a, FIFA, Counter-Strike, DotA, League of Legends, StarCraft czy World of Tanks.

Od wielu lat zarządzany przez tę samą ekipę, obecnie pracującą pod szyldem Turtle Entertainment Polska. Cybersport.pl ma kilkadziesiąt tysięcy zarejestrowanych użytkowników, to także za sprawą Ligi Cybersport, która jeszcze do 2010 była priorytetem dla Krzysztofa Pikiewicza i spółki.

We wrześniu 2010 największy polski serwis pojawił się w sieci w nowym wyglądzie, tym razem w jasnej kolorystyce. Na Cybersport.pl prowadzone są sprawozdania i streamy z turniejów, a w dziale Video można znaleźć wiele ciekawych materiałów.

Drugim godnym polecenia portalem jest allplay.pl, czyli projekt łączący w sobie także ligę e-sportową. Wystartował w 2011 roku, a już ma sporą liczbę użytkowników. Podobnie, jak na Cybersport.pl, tu też można przeczytać aktualności z różnych platform.

Pojawiają się także ciekawe wywiady, artykuły i relacje z turniejów. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Serwisy tematyczne

Poza ogólnotematycznymi portalami, istnieją także skupiające się na rywalizacji w daną grę. Niegdyś największy serwis poświęcony popularnemu CS-owi – Counter-Strike.pl obecnie publikuje kilka newsów w tygodniu. To już nie jest ten sam portal, co kilka lat wcześniej, kiedy Counter-Strike 1.6 był najpopularniejszym tytułem podczas turniejów.

Reklama

Na Counter-Strike.pl nie ma już także publicystyki, ale warto zajrzeć i poczytać trochę historii. Znajduje się tam spore, kilkunastoletnie archiwum.

Bardziej aktualne informacje o scenie Counter-Strike: Global Offensive można znaleźć na GOCS.pl, chyba najpopularniejszym polskim portalu o tej produkcji Valve. Od kilku dni przyciąga także swoim odświeżonym wyglądem. Na stronie można znaleźć listę serwerów publicznych czy streamów. Do dyskusji twórcy zapraszają na forum.

Reklama

Równie popularnym se

rwisem o Counter-Strike’u jest sourcemania.pl, na której kiedyś mogliśmy czytać tylko o wersji Source. Obecnie znajdują się tam materiały z CS: GO: newsy, wywiady, galerie zdjęć, wideo czy recenzje sprzętu. Na pewno warto odwiedzić.

A co z najpopularniejszymi obecnie tytułami e-sportowymi – League of Legends i StarCraft II? Ich fani również mogą znaleźć swoje zakątki w sieci. Miłośnikom LoL-a polecam leagueoflegends.pl, czyli serwis na którym nie brakuje aktualności, relacji z turniejów czy odnośników do streamów.

Co ważne – początkujący gracze mogą tam znaleźć poradniki gry danymi postaciami oraz dużą bazę wiedzy na temat run, przedmiotów czy bohaterów. Do komunikacji przeznaczone jest forum i kanał IRC, na który można wejść właśnie za pomocą leagueoflegends.pl.

Dziecko Blizzarda – StarCraft II ma dwa portale godne polecenia. Są nimi strefasc.pl oraz starcraft2.net.pl. Na obu można znaleźć aktualności, jednak osobiście odwiedziłbym ten pierwszy. Jest tam między innymi encyklopedia, w której można poczytać o graczach, turniejach, zespołach czy rasach SC II – po prostu trzeba zajrzeć. Poza tym: kalendarz imprez, lista streamów i forum. Podobnie jest na starcraft2.net.pl, choć trochę mniej tam materiałów.

Jeśli chodzi o FIFA, niestety, portale które było warto odwiedzać już upadły, dlatego informacji ze sceny trzeba szukać na tych ogólnotematycznych.

Reklama

W kolejnym odcinku cyklu „Zacznij przygodę z e-sportem” poruszę kwestię lig dla amatorów, by mogli sprawdzić się z innymi graczami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama