Świat

Rosjanie pokazują swojego Iron Mana

Marcin Hołowacz
Rosjanie pokazują swojego Iron Mana
6

Wojskowe projekty czasem przypominają to co widzimy w filmach o superbohaterach, dlatego myślę, że warto sobie je czasem pooglądać (po prostu są fajne!).

Rosyjski Iron Man

Moda na Iron Mana nastała nie tylko w filmach i komiksach, ale również w wizjach koncepcyjnych amerykańskich i rosyjskich wojsk. Innymi słowy Rosjanie zaprezentowali swojego Iron Mana. Aktualnie jest to tylko projekt, jednak człowiek który jest za niego odpowiedzialny wyraził nadzieję, iż za kilka lat będzie mógł stać się rzeczywistością.

Pracujemy nad koncepcją kombinezonu bojowego przyszłości. To co tu zaprezentowaliśmy, jest naszą wizją kombinezonu, który chcielibyśmy stworzyć w ciągu następnych kilku lat – mówi Oleg Chikarev, deputy chief of weapons systems at the institute.

Central Research Institute for Precision Machine Building

Projektem tego… fajnie wyglądającego egzoszkieletu bojowego (jeśli można to tak nazwać), zajmuje się Central Research Institute for Precision Machine Building. Wojskowy kombinezon nowej generacji chroni całą głowę żołnierza, dzięki hełmowi, który zakrywa również twarz i jest wyposażony w wizjer, który domyślnie zmiałby zostać naszprycowany technologicznymi… bajerami. Poza tym prototyp zakłada zastosowanie elementów pancerza, chroniących przed kulami i szrapnelami. Najfajniejsze jest chyba to, że użytkownik miałby do swojej dyspozycji egzoszkielet, który wspomoże jego ruchy, a więc sprawi, że będzie się mniej męczył, a może nawet posiadał więcej siły niż zwykły człowiek.

Z mniej „iron manowych” rzeczy kombinezon miałby latarkę wbudowaną w hełm, „pop-up display” na którym mógłby przeglądać mapę otoczenia. Poza tym, jest to tylko wizualna demonstracja na nieruchomym manekinie, a więc ciężko o większą ilość jakichkolwiek szczegółów. Niezależnie od tego czy kiedyś rosyjscy żołnierze faktycznie będą biegać w takich kombinezonach, trzeba przyznać że… to po prostu wygląda fajnie. Zawsze chętnie oglądam takie demonstracje.

TALOS

Amerykanie nie są gorsi i również pracują nad wspomaganymi taktycznymi kombinezonami, które można porównywać do Iron Mana.

Źródło 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu