Świat

Wikipedia mało wiarygodna - dlatego w Rosja doczeka się ogromnej, autorskiej, encyklopedii online

Kamil Świtalski
Wikipedia mało wiarygodna - dlatego w Rosja doczeka się ogromnej, autorskiej, encyklopedii online
20

Według Władimira Putina Wikipedia jest mało wiarygodna — dlatego rusza z imponującym projektem własnej encyklopedii.

Przyznam szczerze że dopóki nie straciłem na kilka(naście) godzin do Wikipedii, nie zdawałem sobie sprawy z tego jak często do niej sięgam. Oczywiście prawdziwa nauka zaczyna się tam, gdzie internet w ogóle nie jest w stanie pomóc (to fakt), ale regularnie wertuję rozmaite materiały w największej internetowej encyklopedii, sprawdzając też źródła z których ta czerpie informacje. Ale według Władimira Putina jako źródło wiedzy jest ona mało wiarygodna — i najwyższy czas ją zastąpić. Dlatego też Rosja wkrótce doczeka się swojej własnej, autorskiej, internetowej encyklopedii, w której nie trzeba będzie przejmować się jakością informacji.

Zobacz tez: Wikipedia kiedyś narzekała na Google – teraz integruje się z jego usługami

Zamiast Wikipedii — autorska encyklopedia. Nowy projekt, który ma dostarczyć bardziej wiarygodnych informacji

Propozycja ze strony Władimira Putina zakłada zastąpienie Wikipedii elektroniczną wersją Great Russian Encyclopedia — ta zmiana miałaby oferować rzetelne informacje w przystępnej, współczesnej, formie. Ale projekt do którego przygotowuje się Rosja jawi się na ogromne przedsięwzięcie, które kosztować będzie co najmniej kilkadziesiąt milionów dolarów. Poza stworzeniem portalu internetowego po brzegi wypełnionego wiedzą, miałoby powstać także specjalne centrum naukowe, które stanowiłoby wsparcie dla internetowej encyklopedii.

Czy tamtejsza Wikipedia ma powody do obaw? Trudno powiedzieć — z jednej strony powstanie jednego projektu... nie wyklucza współistnienia innego. Z drugiej — pewnie część z Was pamięta jeszcze, jak w 2015 zablokowano rosyjskojęzyczną stronę Wikipedii o marihuanie, w związku z blokowaniem wszelkiej maści treści związanych z narkotykami. A patrząc na następujące w Rosji zmiany (m.in. związane z potencjalnym zakazem sprzedaży smartfonów, jeśli nie ma tam preinstalowanych lokalnych aplikacji) — wszystko się może zdarzyć.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu