Felietony

Nie chcę robota... podobno łatwo je zamieniać w morderców

Marcin Hołowacz

...

3

Ludzie często mówią/piszą coś w stylu: nie bój się robotów, naoglądałeś się terminatora za dużo! Przypominam sobie wtedy połyskującą powierzchnię „ciała” tego mordercy z czerwoną parą oczu, który idzie w kierunku Sary Connor i próbuje ją zabić. Nie jest zdalnie sterowany, zamiast tego posiada jakiś tam… super zaawansowany procesor, który gwarantuje mu intelekt, który do złudzenia przypomina ten ludzki.

Skynet

Kontynuując… Jest to możliwe dzięki temu, że bardzo zaawansowany, wojskowy system obronny o nazwie Skynet uzyskał samoświadomość i doszedł do wniosku, że jego podstawowym celem jest zniszczenie ludzkości! Doprowadza to ludzkość na skraj całkowitego wyginięcia i zmusza garstkę pozostałych przedstawicieli naszego gatunku do walki o przetrwanie. Co za koszmar!

Na szczęście to tylko fikcja. Roboty nie są groźne dla ludzi… Wdech. Wydech. Wdech. Ok, zobaczmy co tam słychać w internetowych nowinkach ze świata.

Roboty wykorzystywane w domach i fabrykach mogą zostać zhakowane w celu krzywdzenia ludzi

Dopiero co uporałem się z chwilowym stanem hiperwentylacji, a tu już atakują mnie informacjami o robotach mordercach… super. Najpierw firma IOActive zajmująca się cyberbezpieczeństwem poinformowała o tym, że Segway MiniPro jest podatny na ataki hakerskie za pośrednictwem Bluetooth:

Badacze IOActive poddali niedoskonałości w zabezpieczeniach ocenie i ustalili, że stanowią one krytyczne źródło zagrożenia, pozostawiając Segwaye otwarte na ataki. W przypadku wykorzystania luk, atakujący może obejść systemy bezpieczeństwa i zdalnie przejąć kontrolę nad urządzeniem, włączając w to zmiany ustawień, tempa, kierunku, albo nawet wyłączenie silnika i doprowadzenie do gwałtownego zatrzymania, w trakcie kiedy użytkownik się tego nie spodziewa i jest w ruchu. Źródło.

Niebezpieczeństw i luk w zabezpieczeniach tylko przybywa

Teraz czytam w serwisie engadget.com, że tamte nowinki to już starocie. Najnowsze informacje dotyczące zagrożeń płynących ze strony technologii dotyczą robotów przemysłowych od Universal Robots oraz robotów spoza fabryk, mających styczność ze zwykłymi konsumentami, które pochodzą od Softbank Group i UBTech Robotics. One również mają wyjątkowo niepokojące luki w zabezpieczeniach, które mogą pozwolić hakerom na dokonywanie zmian w ustawieniach bezpieczeństwa, łamać zaimplementowane zasady bezpieczeństwa, a w konsekwencji powodować obrażenia fizyczne u ludzi znajdujących się w otoczeniu robotów. Poniżej zamieszczam wyjątkowo drastyczny przykład takiego zachowania ze strony zbuntowanej maszyny:

Wracając do tego Skynetu… nie mam pojęcia kiedy powstanie pierwsza samoświadoma maszyna. Opinie na ten temat są różne. Jedni powiedzą, że w tym siedzą i nie ma na to szans, bo oni wiedzą, bo w tym siedzą i wiedzą i są pewni… drudzy (którzy również w tym siedzą) powiedzą np. że jest to możliwe i może nastąpić relatywnie szybko.

Pomijając jednak świadome super systemy rodem z Terminatora, z tego co widzę, wystarczy sam fakt zdalnego przejęcia kontroli nad robotem. Zainfekowania go jakimś złośliwym oprogramowanie… to są błahostki, a już może dojść do poważnych konsekwencji. Jak wszyscy doskonale wiemy, zbliżają się czasy robotów tzn. ma ich przybywać, mają się pojawiać w naszych domach, na ulicach itd. a luki w zabezpieczeniach były i będą… Ciekawe czy kiedyś będzie regularnie dochodzić do naprawdę poważnych wypadków z udziałem robotów, które zostały zhakowane? Oby nie, ale ja nie chcę w domu żadnego „robocika przyjaciela”. Nawe jeśli mnie nie zaatakuje śrubokrętem, to może mnie np. inwigilować przez całą dobę, bo to taka funkcja… Pisał o tym Kamil Świtalski:

Robot który śledzi i nagrywa nas każdego dnia. I to ma być atrakcyjne?

Źródło 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu