Sztuczna inteligencja

Dla człowieka śmiech jest zdrowiem. Dla robota drogą do człowieczeństwa

Patryk Koncewicz
Dla człowieka śmiech jest zdrowiem. Dla robota drogą do człowieczeństwa
Reklama

Badacze pracują nad programowalnym poczuciem humoru u robotów. Może dzięki temu Twoje żarty będą w końcu kogoś bawić!

Od robotów wspieranych sztuczną inteligencją oczekujemy poprawnego rozpoznawania emocji, umiejętnego prowadzenia konwersacji i rozróżniania prawdy od fałszu. Te cechy mają rzeko sprawić, że maszyn staną się bardziej ludzkie. Zapominamy jednak, że „naturalność” i „ludzkość” to nie tylko poważne frazy, ale także poczucie humoru. Japońscy naukowcy uważają, że kluczem do uczłowieczenia robota jest… śmiech.

Reklama

Nauka empatii poprzez śmiech

Jednym z kluczowych aspektów, który przełamuje lody w konwersacji z drugim człowiekiem, jest uśmiech. Ten niepozorny gest ociepla atmosferę i zbliża członków rozmowy, pozwalając na większe poczucie komfortu. Dla badaczy pracujących przy projekcje Erica, śmiech jest kluczem do nauczenia sztucznej inteligencji empatii.

Źródło: The Guardian

Śmiech może przybierać różne formy, od ironicznego drgania kącików ust, aż po głośne salwy przy ulubionej komedii. Dla robotów oba te zagadnienia są kompletnie obce. Dlatego też zespół naukowców z Uniwersytetu w Kioto opracował specjalny program, który nauczy sztuczną inteligencję sztuki śmiechu konwersacyjnego. W tym celu wykorzystali dane pochodzące z szybkich randek między 80 mężczyznami a robotem zdalnie sterowanym przez cztery aktorki. Na podstawie dialogów opracowali schematy wskazujące na odpowiedni moment śmiechu serdecznego, lekkiego chichotu lub wymuszonego śmiechu z grzeczności.

Erica, czyli kobieta-robot wspierana sztuczną inteligencją korzysta z wyników badania, aby samodzielnie rozpoznawać kiedy wypada się zaśmiać, a kiedy lepiej powstrzymać wybuchy radości. Zespół badaczy stworzył cztery scenki dialogowe, które zostały przetestowane na 130 wolontariuszach. Użytkownicy stwierdzili jednogłośnie, że robot wspierany „algorytmem śmiechu” prowadzi konwersację w bardziej naturalny, bliższy człowiekowi sposób.

Naukowcy uważają, że ich praca pomoże w przyszłości nadać robotom indywidualny charakter. Według dr Koji Inoue po dodaniu bardziej zaawansowanej gestykulacji i naturalnego spojrzenia, na przestrzeni 20 lal będziemy mogli rozmawiać z robotem tak, jak z przyjacielem.

Stock image form Depositphotos

Źródło 

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama