Nauka

Bat Bot to Święty Graal latających robotów

Marcin Hołowacz
Bat Bot to Święty Graal latających robotów
6

Robot nietoperz, znany także jako Bat Bot lub po prostu B2, to autonomiczny zautomatyzowany nietoperz, wyposażony w miękkie, przegubowe skrzydła, których kształt może się zmieniać poprzez napinanie, rozciąganie i wykręcanie w okolicach jego ramion, łokci i odnóży. Nie bez powodu istnieje przekonanie, że nietoperze zostały wyposażone w jeden z najbardziej wyrafinowanych mechanizmów do latania w świecie zwierząt. Nikogo nie powinno też dziwić, że zgodnie z odwieczną tradycją, ludzie chcą udowodnić naturze, iż mogą zbudować to samo. Tak już mamy.

Tworzenie robotów na wzór ptaków i insektów jest podobno relatywnie łatwe, natomiast w przypadku nietoperzy, które w swoich skrzydłach posiadają ponad 40 stawów, temat staje się odrobinę bardziej złożony. Właśnie dlatego profesor Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (Caltech) oraz pracownik naukowy Laboratorium Napędu Odrzutowego (centrum badawcze NASA), profesor Soon-Jo Chung powiedział, że udane odwzorowanie skomplikowanego lotu nietoperza, będzie Świętym Graalem dla latających robotów. Następnie zabrał się do pracy, a dzisiaj jego współpracownik może się pochwalić następującą rzeczą:

Nasza praca stanowi demonstrację jednej z najbardziej zaawansowanych konstrukcji na tą chwilę, w sferze autonomicznych robotów latających z machającymi skrzydłami o morfologii nietoperza, która jest w stanie dokonać przelotu. - Alireza Ramezani, profesor Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign (UIUC).

Bat Bot (B2) waży zaledwie 93 gramy i posiada skrzydła o szkielecie pokrytym ultracienką (56 μm) membraną na bazie silikonu, mającą bardzo wysoką rozciągliwości. Było to wymagane przede wszystkim ze względu na fakt, iż prawdziwe nietoperze również mają skrzydła o nieustannie zmieniającym się kształcie i latają ruchem, który razem wykorzystuje przednie i tylne kończyny. Mocny, rozciągliwy materiał, który nie ulegnie uszkodzeniu w trakcie pracy niezależnie poruszanych skrzydeł był podstawą projektu. Prawdziwe nietoperze zyskują dzięki temu możliwość prowadzenia trudnych manewrów podczas latania i są bardzo zwinne.

Znaczenie takich badań dla wydajności w robotyce

Prowadzenie dalszych badań nad sposobem latania nietoperzy, według profesora Soon-Jo Chung jest niezwykle ważne, ponieważ mimo tego iż stuprocentowe odtworzenie ich morfologii i lotu będzie niezwykle trudne, w przyszłości może to doprowadzić do zdecydowanie bardziej wydajnych robotów pod względem zapotrzebowania na energię, a poza tym będą one niezwykle zwinne. Nietoperz robot, który został aktualnie stworzony, jest już wielkim osiągnięciem, ponieważ w uproszczony sposób udało mu się naśladować swój odpowiednik ze świata natury. Niestety nie jest to jeszcze pełne odzwierciedlenie kinematyki lotu nietoperza, a coś w okolicach 50%. Nie zmienia to faktu, że jest to świetna baza do prowadzenia dalszych prac i popychania „robo-ewolucji” do przodu.

Może się wydawać, że niezwykle popularne w dzisiejszych czasach drony w postaci „quadcopterów” są już niemal idealną formą wytwarzania latających urządzeń, lecz wcale tak nie jest. Faktycznie są one łatwe do wyprodukowania, ale w kwestiach zwinności, zużycia energii, generowanego hałasu i zagrożenia dla ludzi w przypadku zderzenia, jest wciąż szerokie pole do popisu. Być może dzięki pracom prowadzonym przez profesora Soon-Jo Chung, niebawem wszyscy będą latać zdalnie sterowanymi nietoperzami robotami? Może nawet wpłynie to na wygląd pojazdu latającego pewnej znanej postaci z komiksów? Zobaczymy co z tego będzie, warto pamiętać o B2.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

robotyka