Nauka

Od teraz roboty w taki sposób będą leczyć nasze oczy

Marcin Hołowacz
Od teraz roboty w taki sposób będą leczyć nasze oczy
Reklama

W ubiegłym tygodniu belgijscy chirurdzy jako pierwsi wykorzystali robota chirurgicznego do zoperowania niedrożności żył siatkówki, czyli z angielskiego retinal vein occlusion (RVO). Chirurg zachowuje pełną kontrolę nad całą operacją, natomiast robot wspomaga go w tym procesie, gwarantując precyzję jakiej nie osiągnie żadna ludzka ręka (redukuje drgania, pozwala pozostawić igłę w miejscu na dłuższy czas, zachowując przy tym bardzo wysoką stabilność). Żyła w siatkówce ma zaledwie 0,1 mm szerokości i żaden człowiek nie byłby w stanie ręcznie wprowadzić do niej igły, która jest trzykrotnie cieńsza od ludzkiego włosa, a następnie utrzymać ją idealnie przez 10 minut - skończyłoby się to uszkodzeniem żyły albo siatkówki.

Robot chirurgiczny przywróci ludziom wzrok.To rewolucja w leczeniu niedrożności żył siatkówki (RVO)

26 stycznia 2017 roku, chirurdzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven po raz pierwszy zoperowali pacjenta za pomocą specjalnie opracowanej igły o szerokości zaledwie 0,03 mm, dzięki której wstrzyknięto leki trombolityczne (rozpuszczające skrzepy wewnątrznaczyniowe) do żyły siatkówki, w której wytworzył się skrzep – nieusunięty w efekcie końcowym doprowadziłby do nagłej utraty wzroku.

Reklama

KU Leuven to największy uniwersytet w Belgii oraz jeden z najstarszych w Europie (jego początki sięgają 1425 roku). Naukowcy z wydziału inżynierii mechanicznej w KU Leuven wiedzieli, że jedyną przeszkodą w skutecznym leczeniu RVO, jest nadludzka precyzja niezbędna do przeprowadzenia operacji. Dlatego opracowali robota wspomagającego chirurga operującego, od tej pory mającego możliwość wprowadzić igłę oraz pozostawić ją na dłuższy czas w wymaganym miejscu, co pozwala rozpuścić skrzep wewnątrz żyły siatkówki, tym samym rewolucjonizując leczenie w tym zakresie. Dotychczas w przypadku RVO stosowano comiesięczne zastrzyki, które były w stanie ograniczyć negatywne skutki takiego skrzepu, lecz wciąż nie było możliwości jego usunięcia.

Koszt takiego leczenia wynosi dziesiątki tysięcy euro za oko (dokładnie 32 000 EUR), choć i tak nie powodował faktycznego wyeliminowania przyczyny problemów ze wzrokiem. Częściowa lub całkowita utrata wzroku i tak by nastąpiła.

Ile pracy kosztowało stworzenie takiego robota?

Cuda w postaci przywracania wzroku osobom, które straciły go wskutek skrzepów wewnątrz żył siatkówki, będą możliwe, ponieważ operacja przeprowadzona 26 stycznia 2017 roku zakończyła się sukcesem. Umożliwienie takiego osiągnięcia wymagało siedmiu lat pracy współpracujących ze sobą inżynierów z KU Leuven oraz optyków ze Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven.

Podobno na świecie jest ponad 16 milionów osób z takimi problemami zdrowotnymi, więc informacja o innowacyjnym leczeniu z pewnością ich ucieszy. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia dostępności takich operacji. Aktualnie robot nie został jeszcze wprowadzony na rynek, bo jest na to za wcześnie. Kiedy to nastąpi i jakie będą koszty związane z leczeniem? Oby jak najwcześniej i oby jak najniższe.

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=3vKZ0euTqx0[/embed]

Źródło

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama