Polska

Rewolucja w mObywatelu już od dziś. Skorzystają… nieliczni

Piotr Kurek
Rewolucja w mObywatelu już od dziś. Skorzystają… nieliczni
Reklama

ePłatności w mObywatel wciąż są fazie testów i pilotażu. Nie przeszkadza to jednak Ministerstwu Cyfryzacji w ciągłym udoskonalaniu tego modułu. Od dziś w aplikacji pojawia się możliwość realizacji płatności za pomocą karty płatniczej

ePłatności w mObywatelu pojawiły się już w zeszłym roku. W połowie zeszłorocznych wakacji kolejni użytkownicy aplikacji mogli za jej pomocą płacić podatki od nieruchomości. Na tamten moment, zaledwie kilka urzędów w Polsce brało udział w testach. Był to Urząd Miasta Bydgoszczy oraz Urząd Miasta Torunia. Ministerstwo Cyfryzacji informowało jednak, że z wygodnych regulacji należności z poziomu mObywatela mogli korzystać mieszkańcy Sopotu, Grudziądza, Włocławka, Gdyni i Poznania. Jak tłumaczył wtedy Minister Cyfryzacji – płatność to zaledwie kilka kroków realizowana z wykorzystaniem kodu BLIK. Dziś z ePłatności realizowanych przez BLIK mogą korzystać mieszkańcy kilkudziesięciu miast i gmin, a lista urzędów biorących udział w pilotażu wygląda następująco:

Reklama
ePłatności w mObywatel
Bielsko-Biała Oława
Błażowa Ostrowiec Świętokrzyski
Brzeszcze Piaseczno
Bydgoszcz Piekary Śląskie
Chełm Pleszew
Cieszyn Płock
Dąbrowa Górnicza Polanka Wielka
Dynów Police
Elbląg Poznań
Gdańsk Ruda Śląska
Gdynia Rumia
Grudziądz Skierniewice
Hażlach Sopot
Hyżne Stalowa Wola
Jasienica Starogard Gdański
Kalety Tarnowo Podgórne
Kalisz Tarnowskie Góry
Kielce Toruń
Krotoszyn Trzcianka
Leżajsk Włocławek
Lubenia Wodzisław Śląski
Łowicz Zabrze
Miastko Zielona Góra
Mielec Zielonki
Mińsk Mazowiecki Złotoryja
Nowy Dwór Mazowiecki

Dziś Ministerstwo Cyfryzacji informuje o rozszerzeniu możliwości ePłatności w mObywatelu. Chodzi tu o dodatkową opcję płatności. Ci, którzy nie chcą korzystać z BLIKa mają teraz możliwość opłacenia swoich lokalnych zobowiązań kartami płatniczymi. To efekt współpracy MC, Centralnego Ośrodka Informatyki, Banku Gospodarstwa Krajowego i Fundacji Polska Bezgotówkowa

ePłatności kartą w mObywatelu. Jak skorzystać?

Jak działają same ePłatności w mObywatelu z wykorzystaniem kart? Aplikacja pozwoli na dodanie karty płatniczej i jej zapisanie. To wystarczy do realizowania opłat za podatki lokalne, czy wywóz śmieci. Za bezpieczeństwo i realizację płatności odpowiadają Polcard i Bank Gospodarstwa Krajowego. W 2025 r. do BLIKa i kart płatniczych dołączyć mają popularne wallety od Apple i Google. To jeszcze bardziej ułatwi realizacje płatności w mObywatelu.

A co z dalszym rozszerzeniem dostępności ePłatności na kolejne miasta i gminy? Ministerstwo Cyfryzacji chciałoby, by wszyscy Polacy mogli korzystać z tego rozwiązania już w 2025 r. Choć opłaty z poziomu mObywatela wciąż znajdują się w fazie testów, z każdym kolejnym tygodniem i miesiącem mają być udostępniane w większej liczbie miejscowości.

mObywatel wkrótce zyska nowe funkcje. Na co warto czekać?

Jednak to nie koniec zapowiedzi. Na konferencji prasowej minister Gawkowski potwierdził, że do mObywatela zmierzają kolejne funkcji i dokumenty, z których będą mogły korzystać różne grupy obywateli. W pierwszej kolejności w aplikacji pojawi się legitymacja osób z niepełnosprawnościami, które zapowiedziane były już jakiś czas temu. Choć konkrety nie padły, dokument ma pojawić się jeszcze w tym roku. Na przełomie 2024 i 2025 r. w mObywatelu zadebiutuje też moduł mStłuczka, o którym pisaliśmy kilka miesięcy temu. Dlaczego możliwość zgłaszania stłuczek przy pomocy mObywatela jest tak istotna? Chodzi przede wszystkim o komfort i spokój uczestników drobnych kolizji. Dzięki temu, że aplikacja poprowadzi krok po kroku przez proces dokumentowania zdarzenia, zanotowane zostaną wszystkie niezbędne informacje. To znacząco ułatwi szybkie i właściwe rozwiązanie zgłoszenia przez odpowiednie towarzystwo ubezpieczeniowe.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama