Android

Remix OS Player - "okienkowy" Android w pliku EXE do uruchomienia na każdym PC

Tomasz Popielarczyk
Remix OS Player - "okienkowy" Android w pliku EXE do uruchomienia na każdym PC
54

O systemie Remix OS, a więc wzorowanej na Windows modyfikacji Androida przeznaczonej na komputery PC, pisaliśmy już kilkukrotnie. Teraz twórcy udostępnili jego wersję EXE.

Dotąd Remix OS na pecetach działał w sposób zbliżony do innych systemów operacyjnych. Mogliśmy zatem zainstalować go na jednej z partycji lub  wrzucić na pendrive'a i uruchamiać bezpośrednio z niego. Pierwsza opcja była dość ryzykowna, biorąc pod uwagę ograniczone możliwości i potencjalne problemy ze stabilnością. Druga wiązała się natomiast z problemami z wydajnością. W obu natomiast musieliśmy wybierać między Remix OS a Windowsem zainstalowanym na naszym komputerze (no, chyba, że ktoś używał Linuksa). Dlatego twórcy udostępnili wersję EXE.

Co to zmienia? Wszystko. Remix OS w takiej formie jest po prostu emulowany przy użyciu wirtualnej maszyny z Android Studio. Nie musimy go tak naprawdę nawet instalować - wystarczy rozpakować archiwum dostępne do pobrania na oficjalnej stronie projektu. Przed załadowaniem wybieramy, ile rdzeni naszego procesora i jaką część pamięci RAM ma wykorzystywać wirtualna maszyna. Możemy też określić rozdzielczość, w jakiej załadowane zostanie okienko z Remix OS. System uruchamia się jak każda inna aplikacja, dając nam tym samym pełen dostęp do swojego interfejsu oraz możliwości. Udostępniona wersja bazuje na Androidzie 6.0 Marshmallow, a przy tym posiada również dostęp do sklepu Google Play. Twórcy dość jasno określili wymagania sprzętowe Remix OS:

  • Windows 7 (64-bit) lub nowszy
  • Core i3 (rekomendowany Core i5 lub Core i7)
  • 4 GB RAM
  • 8 GB przestrzeni na dysku (rekomendowane 16 GB)

Przy czym oczywiście im szybszy pecet, tym płynniej i lepiej będzie działał na nim system. U mnie, na niskonapięciowym Core i5 (Skylake) z 8 GB RAM i 128 GB SSD było... dość kiepsko. Biorąc pod uwagę, że twórcy polecają tę wersję Remix OS przede wszystkim do gier, nie powinniśmy raczej próbować jej uruchamiać na starszych i słabszych maszynach. Z drugiej strony Remix OS doskonale się sprawdzi w innych scenariuszach. Z pewnością jest przynajmniej kilka aplikacji z Androida, które chętnie uruchomilibyście na Windowsie. W chwili obecnej jest to jeden z najprostszych i najbardziej przystępnych sposobów, żeby to zrobić. Spędziłem z systemem kilka godzin i w tym czasie uruchamiałem relatywnie sporo aplikacji - zdecydowana większość działała bez zarzutu. Nie zanotowałem w tym czasie żadnych większych problemów ze stabilnością.

Remix OS Player jest dostępny do pobrania na oficjalnej stronie. Znajdziecie tam zarówno link do pliku torrent jak i mirrorów, skąd bezpośrednio można pobrać pliki systemu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu