Polska

Jutro upływa termin zarejestrowania się na liście wyborców. Jak to zrobić online?

Grzegorz Ułan
Jutro upływa termin zarejestrowania się na liście wyborców. Jak to zrobić online?
Reklama

W najbliższy weekend czekają nas wybory, w których będziemy wybierać naszych lokalnych przedstawicieli do władz, powiatów, gmin czy miast. Jutro natomiast o 17:00 mija termin, kiedy możemy się zarejestrować przez internet do spisu wyborców w miejscowości, w której nie jesteśmy zameldowani.

W tym roku, jeśli przebywamy poza miejscem zameldowania, możemy się zarejestrować na liście wyborców w dowolnej miejscowości w Polsce i to przez internet. Nie musimy więc specjalnie tracić czasu na wizyty w urzędzie, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek na stronach Obywatel.gov.pl.

Reklama

Oczywiście jest jeden warunek, musimy mieć założony Profil Zaufany. Na rejestrację zostało już niewiele czasu, więc jeśli nie macie jeszcze PZ założonego, najszybciej dokonacie tego z poziomu bankowości elektronicznej. Aktualnie możecie tego dokonać w PKO Bank Polski, Inteligo, Santander Bank Polska (dawny BZ WBK), Bank Pekao, mBank oraz ING Bank Śląski. Ewentualnie możecie jeszcze go założyć online na platformie Envelo, ale tu konieczna będzie wizyta w najbliższej placówce Poczty Polskiej z dowodem osobistym, w celu potwierdzenia swojej tożsamości.

Jak już mamy swój Profil Zaufany wystarczy odwiedzić stronę Obywatel.gov.pl, wybrać rejestrację przez internet, potwierdź tożsamość profilem zaufanym i wypełnić krótki wniosek. Dane osobowe będą już wypełnione, bo pobrane zostaną z naszego dowodu osobistego.

By wpisać się do dowolnego rejestru wyborców w kraju wystarczy wejść na stronę Obywatel.gov.pl, za pomocą wyszukiwarki znaleźć usługę lub przejść do niej bezpośrednio z banera, po czym zalogować się Profilem Zaufanym. Następnie należy wskazać gminę na terenie, której planujemy oddać głos. Z nowej usługi mogą skorzystać obywatele innych państw Unii Europejskiej stale przebywający w Polsce, a także obywatele RP. To wielkie ułatwienie dla tysięcy osób, które na co dzień mieszkają w miejscowościach innych niż te w oficjalnym meldunku.

Bardzo fajna opcja, dla osób, które bardzo chcą zagłosować, a z różnych względów nie przebywają akurat w miejscu swojego zameldowania. Osobiście dziwi mnie tylko konieczność dołączania skanu dowodu osobistego do wniosku, przecież dane z dowodu osobistego możemy sami sobie podejrzeć logując się tym samym Profilem Zaufanym w Rejestrze Dowodów Osobistych, w którym widać i nasze zdjęcie zeskanowane z dowodu i nasz zeskanowany podpis z dowodu, nie tylko aktualnego, ale i wszystkich poprzednich. Ot, taka nasza polska cyfryzacja.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama