Polska

INEA wprowadza do oferty symetryczne łącze 10 Gb/s. Takiego internetu w Polsce jeszcze nie było

Tomasz Popielarczyk
INEA wprowadza do oferty symetryczne łącze 10 Gb/s. Takiego internetu w Polsce jeszcze nie było
78

Podczas PGA INEA ogłosiła uruchomienie łącza o przepustowości 10 Gb/s. Tym samym Polska dołączyła do grona nielicznych na świecie krajów, gdzie taka prędkość jest osiągalna.

INEA mówi bez ogródek - to najszybsze łącze internetowe na świecie. Nową usługę oparto oczywiście o światłowody - autorską infrastrukturę INEA, którą zbudowano we współpracy z firmą... Nokia. To właśnie Finowie dostarczyli technologię pozwalającą na uzyskanie takich prędkości. Wsparto ją technologią XGS-PON, która umożliwia uzyskanie bardzo niskich pingów - element kluczowy dla graczy. Co jednak najważniejsze, mamy do czynienia z rozwiązaniem symetrycznym, a to oznacza, że 10 Gb/s to prędkość zarówno pobierania jak i wysyłania.

Usługa jest dostępna aktualnie wyłącznie dla mieszkańców Poznania. W jej zasięgu znajduje się 30 tys. gospodarstw domowych. Do końca roku INEA planuje udostępnić ją w całym mieście, a docelowo ma działać na całej sieci światłowodowej  - również poza Wielkopolską. Miesięczna cena usługi wynosi 399 zł.

Na świecie jest zaledwie kilka miejsc, gdzie oferowany jest obecnie internet o prędkości 10 Gb. Poza Polską z tak szybkiego internetu mogą skorzystać jedynie mieszkańcy Szwajcarii oraz pojedynczych miast w USA, Japonii, Korei Południowej oraz Singapurze. INEA dedykuje go przede wszystkim profesjonalistom oraz entuzjastom. Michał Bartkowiak, Chief Operating Officer INEA tłumaczy:

Warto podkreślić, że oferowane przez nas łącze symetryczne, pozwoli na swobodne działanie pracującym w domu informatykom, artystom, osobom zajmującym się obróbką video, czy nowymi technologiami takimi jak wirtualna, bądź rozszerzona rzeczywistość. Od dzisiaj praca zdalna, nie będzie dlanich problemem. Nie jest to jeszcze nasze ostatnie słowo w tej kwestii.

Korzystając z okazji, INEA zapowiedziała intensywną ekspansję w nadchodzących latach. Ma ona polegać nie tylko na rozbudowie infrastruktury, ale też na akwizycjach oraz poszerzaniu bazy klientów. I tutaj szczególnie ważną informacją jest to, że sieć ma aktywnie poszerzać swój zasięg poza Wielkopolskę. Pewnym jest zatem, że 10 Gb stanie się z czasem dostępne też dla innych regionów. Pozostaje pytanie - kiedy i czy INEA zdąży do nich dotrzeć, zanim zrobi to działająca w całym kraju konkurencja.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu