Polska

Tak wygląda nowa sortownia Poczty Polskiej. Czy to oznacza szybsze dostawy i koniec opóźnień?

Grzegorz Ułan
Tak wygląda nowa sortownia Poczty Polskiej. Czy to oznacza szybsze dostawy i koniec opóźnień?
28

Poczta Polska nie zamierza odpuszczać pola firmom kurierskim i rozwija swoją architekturę logistyczną. Jednym z głównym jej elementów mam być nowy sorter w Zabrzu, który jest drugim pod względem wielkości w Polsce za warszawskim.

Poczta Polska zdradza, że to największa inwestycja ostatnich lat, pochłonęła już 50 mln złotych, ale dzięki niej usprawnić się ma dostarczanie paczek na południu Polski, gdzie jest najgęstsze zaludnienie, ale także i w całej Polsce.

Minister Andrzej Adamczyk:

Poczta Polska to strategiczna spółka Skarbu Państwa, która za pomocą różnych kanałów dociera do wszystkich obywateli. Posiada także największą sieć dystrybucyjno-logistyczną w naszym kraju, choć działa na bardzo konkurencyjnym rynku logistycznym, zdominowanym przez zagraniczne firmy kurierskie. W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju został położony nacisk na równomierny, zrównoważony rozwój Polski, tego nie uda się osiągnąć bez odpowiedniej infrastruktury, transportu, dróg i kolei. W tym procesie Poczta Polska ma do odegrania niezwykle istotną rolę.

Nowy sorter to bez wątpienia odpowiedź i wyjście na przeciw rosnącemu wolumenowi usług kurierskich na rynku e-commerce, który niezwykle dynamicznie rozwija się w naszym kraju - wzrost wolumenu o 26% w sierpniu 2018 w porównaniu z sierpniem 2017 roku robi wrażenie.

Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej:

Największe inwestycje zaczynamy od południa Polski, rejonu najgęściej zaludnionego, zamieszkiwanego przez ok. 42% naszej populacji. Do czasu modernizacji całej naszej sieci i uruchomienia kolejnych maszyn, ta inwestycja również będzie wspierała inne rejony Polski.

Czy nowa sortownia pomoże rozładować ruch, zwłaszcza w zbliżającym się okresie świątecznym? Przedstawiciele Poczty Polskiej utrzymują, że tak zostały dobrane parametry nowej maszyny paczkowej (obsługa do 2,5 mln paczek miesięcznie z wydajnością produkcyjną na poziomie 12 tysięcy paczek na godzinę), aby zapewnić terminowość doręczania paczek, także w chwilach niespodziewanych pików wolumenów, jaki na pewno będzie we wspomnianym przedświątecznym szczycie.

Dla przypomnienia, to już druga nowa sortownia otworzona w tym roku, pierwsza otworzona została w Lublinie pod koniec marca, a przeznaczona jest w głównej mierze do obsługi Nowego Jedwabnego Szlaku z Chin.

Źródło: Poczta Polska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu