Polska

Amerykańskie MPAA wpisało CDA.pl na czarną listę pirackich stron. CDA odpiera zarzuty

Grzegorz Ułan
Amerykańskie MPAA wpisało CDA.pl na czarną listę pirackich stron. CDA odpiera zarzuty
19

CDA.pl, nie mylić z CDA Premium, znalazło się na czarnej liście stron pirackich, stworzonej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Filmowych MPAA.

Niemal pod każdym wpisem o tym serwisie przewija się dyskusje na temat jego legalności. Samo CDA na oskarżenia dotyczące hostowania w swoim serwisie filmów czy seriali, dodajmy, że często najnowszych produkcji, odpowiada zwykle, że udostępnia właścicielom praw autorskich, wytwórniom czy producentom narzędzia do zgłaszania nieprawidłowości, a oni takie pozycje od razu usuwają. Dyskusja taka trwa wiele miesięcy, ale nic się w tym nie zmienia - takie swoiste odbijanie piłeczki.

W końcu sprawą zainteresowało się amerykańskie MPAA i dopisało CDA.pl do czarnej listy pirackich stron. Tak więc sprawa trafiła już za ocean, a coś takiego może narobić kłopotów właścicielowi serwisów, tamtejsze wytwórnie baczniej zaczną się przyglądać poczynaniom polskiego serwisu.

Fragment z raportu MPAA dotyczący CDA.pl:

Cda.pl – Poland. Cda.pl is Poland’s most popular piracy website where users from around the world find and view copyright infringing content. It is so big that it is now more popular than several legitimate VOD services in the country. Cda.pl had 68.13 million worldwide visitors with nearly 13 million unique vistors in July 2018 according to SimilarWeb data and currently enjoys a global Alexa rank of 1,477 and a local rank of just 15 in Poland. The operator of the website, CWMedia S.A., uses Cloudflare’s services which mask the IP location of the website. Currently hosted at OVH Poland in Poland, Cda.pl is being masked behind a reverse proxy service that curbs rights holders’ ability to identify its precise host.

Odnośnie danych z odwiedzin wydają się przesadzone, według ostatniego raportu Gemiusa za wrzesień CDA.pl miała ponad 4,5 mln użytkowników, MPAA powołuje się na dane z lipca, wtedy CDA odwiedziło bodajże około 7 mln użytkowników, ale nadal nie jest to 13 mln. Dane z SimilarWeb czy Alexy są mocno przeszacowane zwykle. Niemniej CDA.pl to popularny serwis, popularniejszy niż niektóre inne serwisy VOD w Polsce, to racja, ale MPAA ma jeszcze inny zarzut, otóż CDA.pl korzysta z usługi Cloudflare, która maskuje adresy IP strony ograniczając możliwość identyfikacji dokładnego hosta przez posiadaczy praw.

Sprawę po raz pierwszy opisał Puls Biznesu, a dziś Wolfgang Laskowski, rzecznik prasowy CDA opublikował w imieniu firmy oświadczenie, w którym odrzuca wszystkie zarzuty.

Na zarzut udostępniania na swoich stronach nielegalnych treści wrzucanych przez użytkowników CDA potwierdza, że coś takiego ma miejsce, ale tak samo jest w innych serwisach umożliwiających dodawanie treści przez użytkowników, wymienia tu takie serwisy jak YouTube, Dailymotion czy Vimeo. Zastrzega przy tym, że CDA aktywnie współpracuje z właścicielami praw autorskich do filmów i udostępnia im narzędzie do zgłaszania nielegalnych treści, które są natychmiast usuwane.

Co do usługi Cloudflare, która maskuje adres IP CDA.pl odpowiada, że korzysta z niej w dwóch celach, a mianowicie jako zabezpieczenie przed atakami DDoS i w celu szybszego generowania strony po stronie użytkowników.

Cloudflare to amerykańska firma z której usług korzysta praktycznie cały świat, w tym giganci rynku (np. Cisco) oraz duże serwisy internetowe, także z Polski. Maskowanie IP nie jest zabiegiem służącym ukrywaniu treści. Podmiot którego prawo jest naruszone nie musi znać IP, musi za to móc skontaktować się z administratorem serwisu (wszystkie dane kontaktowe serwis udostępnia na swojej stronie). Przypominam, że można go zgłosić mailowo lub korzystając z przycisku „zgłoś naruszenie”, który znajduje się przy każdym materiale wideo w CDA.pl.

CDA.pl uważa ponadto, że umieszczenie ich na tej liście jest bezzasadne i krzywdzące dla serwisu, dlatego też będą się kontaktować z MPAA w tej sprawie i przedstawiać swoje racje już w bezpośrednich rozmowach z organizacją. Z pewnością będą chcieli być usunięci z tej listy, czy to się uda okaże się w najbliższej przyszłości.

Źródło: CDA.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu