Polska

10 najlepszych filmów wszech czasów na Filmweb. Ciekawe, czy znajdziemy je na CDA.pl

Grzegorz Ułan
10 najlepszych filmów wszech czasów na Filmweb. Ciekawe, czy znajdziemy je na CDA.pl
30

Wczoraj publikowaliśmy Wam wpis o CDA.pl o ich debiucie na czarnej liście stron pirackich, stworzonej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Filmowych MPAA. Zamieściliśmy w nim komentarz rzecznika prasowego CDA.pl odpierającego zarzuty MPAA, który w skrócie sprowadzał się do stwierdzenia - kasujemy wszystkie zgłoszone nielegalne treści, tak samo jest na YouTube, współpracujemy z właścicielami praw autorskich, itd. Wszystko jest jasne, ale pod tym wpisem jeden z naszych Czytelników rzucił inne światło na sprawę.

Podaje się za pracownika CDA.pl, czy tak jest naprawdę się nie dowiemy, ale za to jak najbardziej możemy sprawdzić punkt 2 i 3 jego długiego wywodu:

Wypowiem się jako pracownik CDA, który temat znam od podszewki.

 1. Wypowiem się jako pracownik CDA, który temat znam od podszewki.
  Wszystkie filmy na CDA są sprawdzane przez moderatora.
 2. Jeśli film jest piracki to nie trafia on na główną, tylko ląduje w "poczekalni" na wieki. Nie ukazuje się na głównej stronie. Można go znaleźć przez wyszukiwarkę serwisu, wyszukiwarkę Google lub w polecanych z boku na podstronach. Na głównej stronie nie ma żadnego pirackiego filmu ani linku do niego (podobnie jak na thepiratebay).
 3. Jeśli film jest piracki, ale znajduje się na CDA Premium to moderator go od razu kasuje.
 4. Każda wytwórnia może z nami podpisać umowę na mocy której będziemy AKTYWNIE kasować filmy, wystarczy, że pozwoli nam na ich dystrybucje prze CDA PREMIUM. Usługa aktywnego kasowania jest darmowa dla większości filmów udostępnianych przez CDA Premium. Czasami nawet za to CDA płaci wytwórniom! Powaga. Z uwagi na tajemnicę biznesową nie mogę zdradzić jakie to są kwoty, ale zapraszam wszystkie wytwórnie do negocjacji. Interesują nas nawet słabo ocenianie filmy na filmwebie i imdb. Nawet adoptowaliśmy film Księżniczka Marsa (ocena na filmwebie 2.8 na 10). Zapraszam do jego obejrzenia na CDA premium.
 5. Nie możemy usuwać wszystkich pirackich filmów zgłaszanych nam, bo wtedy trolle nam usuną wszystko. Szczególnie groźna jest grupa "Bekarty Putina" do której należy wasz kolega Adam Golański (redaktor na dobreprogramy.pl). Oni tracą czas i się męczą tylko, by zrobić komuś na złość. Mają z tego satysfakcję. Dlatego musimy zaznawać zgłoszenia za niewiarygodne, nawet jeśli ich wiarygodność to 100%. Tak samo robi chomikuj. https://antyweb.pl/chomikuj...
  Tylko nam tego nie udowodniono jeszcze przed sądem.
 6. Rozważaliśmy zrobienie sprawy za nazywanie nas serwisem pirackim przez antypiratów, tak jak to kiedyś chomikuj zrobiło (ale sąd ich wyśmiał).
  http://wiadomosci.gazeta.pl...

Zobacz też: Film Ojciec Chrzestny — co musisz o nim wiedzieć?

Najprościej będzie wybrać 10 najlepszych filmów wszech-czasów na Filmweb i sprawdzić, który z nich znajdziemy na CDA. No to zaczynamy.

1. Skazani na Shawshank

Skazani na Shawshank to najbardziej popularny aktualnie film według ocen na Filmwebie, na CDA.pl go nie znajdziemy, bo jak pisze nasz Czytelnik znajduje się w bibliotece na CDA Premium.

2. Nietykalni

Drugie miejsce na liście ma świetny film Nietykalni, najnowszy w pierwszej dziesiątce, niestety producent nie zadbał o to, by znaleźć się w bibliotece CDA Premium, znajdziemy więc go wszyscy na CDA.pl w liczbie kilku pozycji.

Oczywiście wszystkie umieszczone są w poczekalni, możemy je znaleźć z poziomu wyszukiwarki serwisu, jak i rzecz jasna w Google, no i w polecanych w bocznym pasku z propozycjami.

3. Zielona Mila

Podium zamyka Zielona Mila z Tomem Hanksem w roli głównej. Pozycja ta znajduje się w CDA Premium, więc analogicznie do numeru jeden próżno jej szukać w czeluściach CDA.pl.

4. Ojciec chrzestny

Ojciec chrzestny z kolei to pozycja, którą bez problemu znajdziemy na CDA.pl, oczywiście w poczekalni.

5. Dwunastu gniewnych ludzi

Dwunastu gniewnych ludzi jest dowodem na to, że tu nie ma żadnej reguły, że tylko stare filmy znajdziemy w bezpłatnej wersji CDA. To bez znaczenia, jeśli tylko jest dostępny na CDA Premium, nie znajdziemy go na CDA.pl.

6. Forrest Gump

Nawet taki klasyk jak Forrest Gump bez problemu do obejrzenia jest na CDA.pl w kilku wersjach.

7. Lot nad kukułczym gniazdem

8. Ojciec chrzestny II

9. Władca Pierścieni: Powrót króla

10. Lista Schindlera

Jak widzicie sami, nie ma absolutnie żadnego wyjątku od reguły, którą przedstawił nam nasz Czytelnik. Każda pozycja, która nie występuje w bibliotece CDA Premium do znalezienia jest w poczekalni, w otwartym dla wszystkim serwisie CDA.pl do obejrzenia zupełnie za darmo. W moim odczuciu, to nie może być przypadek.

Aktualizacja

Po publikacji wpisu otrzymaliśmy od rzecznika prasowego CDA komentarz w tej sprawie:

Wszystkie filmy dodawane w sekcji UGC (user generated content), czyli przez niezweryfikowanych użytkowników, oznaczane są tagiem „poczekalnia”. Nieprawdą jest, że są one moderowane. Nie mamy możliwości moderowania wszystkich materiałów dodawanych przez użytkowników. I nie jest to też obowiązek prawny (patrz UŚUDE). Niektórzy z dystrybutorów w ramach współpracy mogą zażyczyć sobie dodatkowej ochrony swoich materiałów. Wtedy CDA wynajmuje wyspecjalizowaną w tym zakresie firmę zewnętrzną, która sprawdza, gdzie wyświetlane są ww filmy i czy nie dochodzi do naruszenia prawa autorskiego. Jeżeli do niego dochodzi, to pracownicy tej firmy reagują, np. zgłaszają nadużycia, proszą o usunięcie itp. Dotyczy to także CDA.pl i sekcji UGC. Taka firma zewnętrzna ma - jak wielu innych naszych partnerów - dostęp do platformy direct takedown i może usuwać pirackie kopie bez informowania nas o tym. Informacje podane przez rzekomego „pracownika CDA” to typowy fake news, szkoda, że redakcja Antyweb.pl dała się na niego nabrać. Prosimy o zabezpieczenie IP osoby, która to wysłała. Spółka zgłosi sprawę do organów ścigania. Prosimy też o niepublikowanie informacji nieprawdziwych i niesprawdzonych czy zwykłych pomówień. To godzi nie tylko w nasz wizerunek, ale podważa Waszą wiarygodność jako medium.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu