Telekomy

Nie zarejestrowałeś jeszcze swojej karty SIM? Sprawdź, dlaczego musisz to zrobić i zapoznaj się z bonusami operatorów

Jakub Szczęsny
Nie zarejestrowałeś jeszcze swojej karty SIM? Sprawdź, dlaczego musisz to zrobić i zapoznaj się z bonusami operatorów
Reklama

Od czasu wejścia w życie tzw. ustawy antyterrorystycznej, każdy obywatel chcący zakupić prepaidową kartę SIM został objęty obowiązkiem jej rejestracji. Ma to przeciwdziałać nadużyciom, które mogą doprowadzić między innymi do wytworzenia się niebezpiecznych sytuacji, gdzie karty SIM bez obowiązkowej rejestracji mogłyby zwyczajnie pomóc przestępcom w przeprowadzeniu chociażby ataku terrorystycznego. Operatorzy komórkowi nie widzą w tym jednak problemu, lecz szansę dla siebie.

Ustawa antyterrorystyczna, która jest źródłem zapisów mówiących o konieczności rejestracji kart SIM weszła w życie już wraz z końcem lipca, w miesiąc po podpisaniu jej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę. Oznacza to, że w placówkach, gdzie można było wcześniej bezproblemowo zakupić kartę SIM w wariancie prepaid, teraz należy podać sprzedawcy imię, nazwisko oraz numer PESEL, a także okazać dokument, który potwierdzi te dane. Informacje te trafią do operatora sieci, którego ofertę prepaidową wybraliśmy.

Reklama

Ci, którzy zakupili prepaidową kartę SIM przed wejściem w życie ustawy nie mogą jednak czuć się w pełni zabezpieczeni przed skutkiem działania nowego prawa. Okazuje się bowiem, że 2 lutego 2017 roku, wszystkie te karty, które nie zostały zgodnie z obowiązującym prawem zarejestrowane, zostaną wyłączone. Nie tylko jest to problem dla konsumentów, ale także i telekomów, którzy kartami - widmo nie będą mogli sobie "podbijać" statystyk i nastąpi zapewne mocne przetasowanie pod kątem udziałów poszczególnych telekomów na rynku prepaidowym.

Jakie dokumenty są wymagane podczas rejestracji Twojej kart SIM prepaid?

W przypadku zakupu karty prepaid potrzebujemy dokumentu tożsamości, którym może być dowód osobisty bądź paszport. W przypadku dzieci, które nie ukończyły 13 roku życia, karta powinna być zarejestrowana na prawnego opiekuna. Natomiast, jeżeli mamy do czynienia z osobą powyżej tego wieku, musi mieć ona wyrobiony dokument tożsamości, aby móc zarejestrować taką kartę (dowód osobisty lub paszport). Dodatkowo, jeżeli numer telefonu ma być zarejestrowany na firmę, wtedy należy przedstawić NIP, REGON lub numer KRS.

Gdzie mogę zarejestrować swój numer?

Rejestracja odbywa się w punkcie stacjonarnym, elektronicznie lub listownie. W przypadku pierwszej opcji, należy udać się do wybranego punktu i tam dokonać formalności ze sprzedawcą. Wielka Czwórka operatorów do tego celu wykorzystuje oczywiście swoje salony, ale rejestracji można dokonać również w kioskach sieci Ruch, salonach prasowych (np. Inmedio, Relay), placówkach Poczty Polskiej czy na stacjach benzynowych (Statoil).

Niektórzy operatorzy oferują możliwość dokonania rejestracji przez Internet dzięki specjalnie przygotowanym na tę okoliczność formularzom. Najkorzystniej wypada tu Virgin Mobile, gdzie po wypełnieniu formularza na stronie, użytkownik zamawia bezpłatnego kuriera, który przyjeżdża, aby zweryfikować czy dane wpisane na stronie zgadzają się z dokumentem tożsamości.

Niektórzy mniejsi operatorzy oferują możliwość rejestracji listownie, co nie wydaje się być zbyt wygodne. W tym wypadku należy wydrukować formularz, wypełnić go i załączyć do listu skan dowodu osobistego. Jednak według UKE jest to działanie niezgodne z ustawą - w przypadku kontroli telekomu, który w ten sposób oferuje możliwość rejestracji karty SIM, może dojść do ich anulacji.

Szczegółową listę metod rejestracji dla poszczególnych operatorów znajdziecie na końcu tekstu.

Kartę można również zarejestrować w kiosku Ruchu. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?

W dobie internetu, nasze dane osobowe są tym bardziej cenne, gdyż mogą posłużyć osobom postronnym do różnych celów, dlatego też operatorzy mając na uwadze obawy konsumentów, starają się udostępnić im nie tylko wygodne rozwiązania, jeśli chodzi o rejestrację kart SIM, ale także bezpieczne.

Reklama

Z tego powodu rejestracja jest całkowicie elektroniczna i operatorzy nie zbierają skanów naszych dokumentów. Podczas rejestracji w punkcie stacjonarnym (czy to salonie operatora czy w kiosku), weryfikacja danych odbywa się za pomocą zintegrowanego systemu – żadne dane nie są zapisywane „na boku”. Operatorzy chwalą się także umowami gwarantującymi poufność danych, które podpisują ze wszystkimi partnerami.

Warto pamiętać, że salony operatorów to w dużej mierze sieci franczyzowe, a nie realna własność Play, Plus czy Orange. Rejestracja u pani w kiosku nie różni się za tym wiele pod względem formalnym od rejestracji w oznaczonym salonie.

Reklama

Rejestracja rejestracją, ale co oferują operatorzy?

Telekomy ciągle zachęcają klientów do rejestrowania kart SIM - nie zawsze działa kij, ale mamy też sporo marchewek. Ci liczą na to, że dodatkowe bonusy za rejestrację pomogą w podjęciu decyzji jeszcze szybciej i obserwując to, co dzieje się obecnie na rynku telekomów, można stwierdzić, iż jest o co walczyć.

T-Mobile / Heyah oferuje w zamian za rejestrację nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci na 30 dni (jednorazowo) oraz 10 GB co miesiąc po doładowaniu za minimum 25 złotych - ten bonus otrzymujemy przez 12 miesięcy. Jeżeli dokonaliśmy rejestracji, wystarczy tylko aktywować bonus poprzez wysłanie wiadomości "TAK" na numer 80575.

W Orange był obecny bonus, jednak go wycofano, ale teraz operator daje do wykorzystania 1000 złotych na rozmowy, SMS-y, MMS-y i Internet oraz 100 GB mobilnego internetu przez 30 dni i dokładnie tak samo jest w Nju Mobile. Wystarczy tylko wysłać SMS-a o treści "BONUS" na numer 80028.

Plus oraz Plush oferują za rejestrację solidny bonus - 500 złotych na rozmowy i SMS-y, a także 50 GB mobilnego internetu na 30 dni, jednorazowo. Dodatkowo, klient otrzymuje rok ważności konta dla niektórych taryf, a wszystko to można aktywować wpisując w polu wiadomości "BONUS" lub "RWK" (dla roku ważności konta) na numer 80110.

W Play można się spodziewać bonusu w postaci 100 złotych na rozmowy oraz roku ważności konta, wysyłając odpowiedniego SMS-a, lub korzystając z kodu USSD.

Reklama

W Virgin Mobile nie znajdziemy zawrotnej ilości gigabajtów, ale za to bonus rozciąga się na dwa miesiące. Operator za rejestrację oferuje bonus w postaci zwrotu połowy wartości pakietu #PEŁENLUZ, #BEZLIMITU, #NAJLEPIEJ LUB #DLAMNIESUPER przez 2 miesiące. To realna oszczędność w kieszeni, a nie tysiące minut na miesiąc, których i tak nie można wykorzystać.

Jak zarejestrować kartę SIM u poszczególnych operatorów?

T-Mobile / Heyah oferuje możliwość rejestracji na trzy sposoby. Pierwszy z nich to udanie się do fizycznego salonu operatora wraz z kartą SIM oraz dowodem osobistym. Dodatkowo, rejestracji można dokonać też w kiosku Ruchu, salonikach prasowych, a także na poczcie na takich samych zasadach. Możliwe jest dokonanie procesu rejestracji także przez telefon - o ile posiadamy inny numer zarejestrowany w Heyah lub T-Mobile, wtedy konsultant w imieniu klienta przepisze dane z numeru abonamentowego na daną kartę prepaid. Jest też trzecia opcja, wykorzystanie mobilnej aplikacji "Mój T-Mobile"

Orange / Nju Mobile oferuje rejestrację kart SIM z wykorzystaniem salonów operatorów, kiosków Ruchu, saloników prasowych, Poczty Polskiej, MediaMarkt, MediaExpert, gdzie należy zabrać ze sobą kartę SIM oraz dowód osobisty. Możliwe jest także wysłanie bezpłatnego SMS-a na numer 80280.

Plus / Plush zapewnia rejestrację kart SIM w punktach fizycznych - salonach, kioskach Ruchu, na poczcie, w sklepach Neonet, gdzie musimy zabrać naszą kartę SIM, a także dowód osobisty. Natomiast, jeżeli posiadamy numer abonamentowy, a chcemy dorejestrować kartę SIM prepaid, najpierw należy wysłać darmowego SMS-a na numer 80106 o treści "DOPISZ, (numer prepaidu)" z numeru abonamentowego, a następnie, z żądanego prepaidu SMS-a na ten sam numer o treści "REJESTRACJA".

W Play otrzymujemy możliwość rejestracji karty w salonach operatora, w kioskach Ruchu, na Poczcie Polskiej oraz w salonikach prasowych, musimy jedynie zabrać ze sobą kartę SIM oraz dowód osobisty. Natomiast, jeżeli mamy już numer abonamentowy, można do niego dorejestrować prepaida za pomocą serwisu Play24 lub połączenia z konsultantem.

Virgin Mobile natomiast pozwala na rejestrację numeru na trzy sposoby - po pierwsze: kioski Ruchu, punkty Telakces, Inmedio, Relay, 1Minute, stacje benzynowe Statoil a także niezależne punkty GSM (odpowiednio oznaczone), przy czym tradycyjnie zabieramy ze sobą zakupioną, niezarejestrowaną kartę oraz dowód osobisty. Możemy także skorzystać z aplikacji Klub Virgin, gdzie możemy dokonać uproszczonego procesu rejestracji, o ile posiadamy już inny, zarejestrowany numer. Opcja trzecia to formularz online i weryfikacja danych przez bezpłatnego kuriera.

Tekst powstał we współpracy z Virgin Mobile

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama