Telekomy

W Polsce mamy najtańsze oferty bez limitu w Europie

GU
Grzegorz Ułan
143

Trafiłem dziś na bardzo ciekawy raport PwC, prezentujący dane na temat technologii mobilnych w Polsce. Znajdziecie tam wiele interesujących informacji, danych, statystyk itp.

Przebrnąłem przez cały ten raport, kto z Was lubi statystyki, pewnie również z ciekawością zapozna się z nim. Na dłużej jednak przykuły moją uwagę dane porównawcze cen ofert bez limitu (nielimitowane rozmowy, SMS-y/MMS-y), do tego dokooptowano liczbę GB transferu danych, na jaką możemy liczyć przy danej opłacie za ofertę bez limitu.

W Polsce wyszło najtaniej, bo 30 zł, w cenie tej możemy liczyć na 2 GB transferu danych. Znamy oferty w podobnej cenie i z większą paczką danych (znajdziecie je w naszym zestawieniu ofert bez limitu), ale podejrzewam, że są to dane uśrednione. Niemniej porównując to z innymi krajami, nie tylko z zachodnimi, ale głównie z byłego bloku wschodniego, mamy u nas najtaniej i to kilkukrotnie taniej.

To zastanawiające, że przy takich inwestycjach, wprowadzaniu nowych technologii (LTE Advanced), polscy operatorzy nadal prześcigają się w oferowaniu jeszcze tańszych usług, że za każdym razem, gdy opisuje nowe, stwierdzam, że taniej się już nie da. Myślę, że ten próg opłacalności został już osiągnięty u nas i teraz reszta krajów Europy będzie raczej równać do nas. Nam pozostaje się cieszyć, że u nas dość szybko udało się osiągnąć takie akceptowalne dla naszej kieszeni ceny.

Zapewne nie bez znaczenia był tutaj Play, wraz ze startem ich oferty w naszym kraju zauważalny stał się ten wyścig cenowy, który obserwowaliśmy do czasów obecnych. Co będzie dalej? Ciężko wyrokować jednoznacznie, nie sądzę natomiast aby wspomniane inwestycje odbiły się na wzroście cen. Możemy spodziewać się raczej podbierania klientów pomiędzy operatorami, kuszeniem już nie tylko ceną, a jakością usług, zasięgiem czy prędkością transferu. Oby.

Bezpośredni link do raportu (pdf).

Photo: LDProd/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile