Polska

Życzliwość i hojność patronów Radia Nowy Świat na pstrym koniu jeździ [Aktualizacja]

Grzegorz Ułan
Życzliwość i hojność patronów Radia Nowy Świat na pstrym koniu jeździ [Aktualizacja]
472

Miniony weekend minął nam na śledzeniu doniesień medialnych z wydarzeń jakie miały miejsce podczas akcji protestacyjnej społeczności LGBT. Aresztowano na niej Michała Sz., który przedstawia się jako kobieta o imieniu Margot, ale niektóre media postanowiły określać go w rodzaju męskim. Między innymi było to internetowe Radio Nowy Świat.

Internetowe Radio Nowy Świat to bez wątpienia niebywały sukces ostatnich tygodni. Uruchomione 10 lipca radio słucha już codziennie 200 tys. internautów, a comiesięczne wsparcie finansowe deklaruje już 30 tys. patronów. Ostatnie wydarzenia pokazują jednak, że to dość chwiejne podstawy do funkcjonowania.

Przeczytaj też: Radio Nowy Świat – najważniejsze informacje o projekcie finansowanym przez internautów.

30 129 patronów, którzy deklarują na Patronite łącznie 735 645 zł wpłat co miesiąc, to wystarczające wsparcie dla Radio Nowy Świat, które to potrzebuje na funkcjonowanie w obecnym kształcie „jedynie” 300 tysięcy złotych miesięcznie. Zapas więc jest spory, ale stanowi też nie lada obciążenie i wymaga dużej odpowiedzialności twórców rozgłośni, łącznie z wygłaszanymi opiniami, również tymi prywatnymi.

W Radio Nowy Świat, między innymi w tym radio, Michała Sz. nazwano aktywistą, więc wbrew jego własnej identyfikacji płciowej, co nie spodobało się części przedstawicieli mediów, którzy przedstawiali tę osobę w rodzaju żeńskim o imieniu Margot. W obronie swojego redaktora stanął Piotr Jedliński, prezes Radia Nowy Świat, który na swoim prywatnym profilu na Facebooku tak o to skomentował stan faktyczny:

Post ten został mocno skrytykowany w serwisach społecznościowych przez przedstawicieli mediów i różnych osobowości, ale także musiał się spotkać z reakcją patronów, którzy zagrozili anulowaniem subskrypcji i wspierania finansowego tej rozgłośni.

Musiało to być bardzo odczuwalne, bo pierwotny wpis Piotr Jedliński usunął, a w jego miejsce pojawił się następujący, już w całkiem odmiennym tonie:

Odpowiadając na zarzuty wywołane formą gramatyczną, w jakiej w serwisach RNŚ mówiono o Margot, miałem na celu obronę niezależności naszego radia także przed naciskami opinii publicznej.

Jednak dalsze działania władzy wobec Margot, zwłaszcza osadzenie jej w areszcie dla mężczyzn, ze skandalicznym komentarzem jednego z polityków, istotnie zmieniło w moich oczach kontekst całej sprawy. Nie zamierzałem i nie zamierzam bronić prześladowania mniejszości przez władze.

Nie zamierzałem dołączać do prześladujących. Nie wycofując się z wiary w wartość bycia niezależnym, w dzisiejszym konflikcie między prześladującymi i prześladowanymi jestem po stronie prześladowanych.

Na dokładkę, na profilu firmowym Radio Nowy Świat pojawił się dodatkowy post wyjaśniający zaistniałą sytuację:

Głosy słuchaczy pod tym postem na Facebooku są podzielone, większość jest zadowolona z wyjaśnień, choć niektórzy z nich uważają, że powinno paść jeszcze słowo „przepraszam". Część, mimo wszystko anuluje subskrypcje wsparcia na Patronite, a część ostrzega przed podobnymi zachowaniami.

To tylko pokazuje, że siła tego radia, a więc społeczność, która je finansuje może jednocześnie okazać się jego słabością. Nie mówię tutaj tylko o tym zdarzeniu, ale o przyszłości tego radia. Kilka takich niezgodnych ze światopoglądem i oczekiwaniami patronów wydarzeń, może zachwiać podwalinami i ideą, która przyświeca tej rozgłośni. A to o tylko mała próbka możliwości, jaka stoi za takim, a nie nie innym finansowaniem swojej działalności.

Osobiście wydaje mi się, że Radio Nowy Świat dotychczas dość sprawnie lawiruje pomiędzy byciem radiem apolitycznym a tym, by być pewnego rodzaju przeciwwagą do tego, co serwują nam inne media. To jednak cienka granica, której przekroczenie może mieć opłakane skutki i to dość szybko.

Aktualizacja 11.08.2020

Wczoraj późnym wieczorem Radio Nowy Świat poinformowało, iż Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa radia.

Aktualizacja 13.08.2020

Nie milkną echa rezygnacji Piotra Jedlińskiego z funkcji prezesa Radio Nowy Świat. Po wypowiedzi Magdy Jethon dla Gazety Wyborczej, jakoby kierownictwo radia odwodziło go od tej decyzji, sam zainteresowany postanowił zabrać głos, nazywając te słowa kłamstwem, na dowód cytując emaila napisanego do niego przez Jerzego Sosnowskiego:

Ale dla wizerunku RNŚ, dla ucięcia wątpliwości patronów i dla zamknięcia ust nieżyczliwym krytykom byłoby wg mnie optymalne, żebyś, Piotrze, nie obrażając się na nas, tylko rozumiejąc delikatną sytuację całego przedsięwzięcia, podał się do dymisji...

Całą sytuacje Piotr Jedliński tak skomentował na swoim profilu na Facebooku:

Jak widać, pani Magda Jethon, która przeniosła do nas wszystkie NAJGORSZE wzorce Trójki, ufna w swoją umiejętność mataczenia, które do tej pory było tolerowane, wiedząc, jak bardzo mi zależy na Radiu Nowy Świat, była pewna, że nawet widząc tak bezczelne kłamstwo, obciążające mnie w pełni za sytuację, "zamknę pysk".

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu