Polska

Aplikacja, gdzie można zarządzać swoimi e-receptami. Skąd pobrać, co warto o niej wiedzieć?

Grzegorz Ułan
Aplikacja, gdzie można zarządzać swoimi e-receptami. Skąd pobrać, co warto o niej wiedzieć?
Reklama

Od 8 stycznia 2020 roku wszyscy lekarze w Polsce maja obowiązek wystawiać swoim pacjentom e-recepty w wersji elektronicznej, w miejsce dawnych papierowych recept. Dzięki temu nie zniszczą się one, nie zgubią, ani ich nie zapomnimy po drodze do apteki.

Czym jest e-recepta?

E-recepta to zwykła recepta na leki, które potrzebujemy zakupić w aptece, z tą różnicą, iż jest wystawiana od razu w systemie elektronicznym. Dzięki temu, aby apteka wydała nam potrzebne lekarstwa wystarczy podać jej pracownikowi indywidualny kod przypisany do każdej recepty wraz z numerem PESEL pacjenta.

Reklama

Ten możemy otrzymać w wiadomości SMS, emailem z załączoną receptą w formacie PDF, ostatecznie jeśli nie dysponujemy smartfonem, lekarz może nam ją wydrukować.

To wygoda dla pacjentów, ale i jednocześnie pewnego rodzaju niedogodności, nie każdy będzie skłonny podawać swój numer PESEL w aptece, a wyszukiwanie na poczcie email swojej recepty może też być kłopotliwe dla niektórych osób. Z kolei fizycznie wydrukowana e-recepta może się zagubić czy zniszczyć.


Rozwiązaniem będzie tu aplikacja mObywatel z aktywną kartą eRecepta. Udostępniona została ona na w pierwszej kolejności posiadaczom smartfonów z Androidem, ale na szczęście miesiąc pózniej pojawiła się w wersji na iOS. Podczas wizyty w aptece, wystarczy wybrać kartę eRecepta w aplikacji mObywatel, zaznaczyć odpowiednią receptę i okazać ją farmaceucie, który zeskanuje widniejący na niej kod QR.

Aby móc korzystać z aplikacji mObywatel musimy mieć założony Profil Zaufany, a ten założymy bez wychodzenia z domu, jeśli jesteśmy klientem jednego z tych banków – PKO Bank Polski SA, Inteligo, Santander Bank Polska, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank czy wybranych banków spółdzielczych, korzystając z odpowiedniej opcji w bankowości elektronicznej wymienionych banków.

Możemy też skorzystać z platformy Envelo i potwierdzić swój profil w każdej z placówek Poczty Polskiej. Trzecim sposobem jest założenie Profilu Zaufanego online na www.pz.gov.pl i potwierdzenie go w jednym z 1500 Punktów Potwierdzających w terminie 14 dni od złożenia wniosku przez internet. Listę Punktów Potwierdzających znajdziecie pod tym adresem.

Posiadanie PZ to także możliwość zalogowania się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), gdzie uzyskacie dostęp do swojej dokumentacji medycznej, nie tylko wszystkich wydanych e-recept, ale i e-skierowań, historii badań, zrealizowanych świadczeń lekarskich a w przyszłości także wyników naszych badań.

Reklama

Jak pobrać e-receptę ze smartfona?

Są jednak przypadki, w których będziemy chcieli pobrać e-receptę ze smartfona, na przykład w celu przekazania jej osobie, która w naszym imieniu odbierze leki z apteki.

E-recepty na Androida

Jeśli nie odebraliśmy wcześniej e-recepty w postaci SMS-a lub e-maila z załączoną e-receptą w postaci pliku PDF, cały czas pozostaje nam możliwość pobrania jej z aplikacji mObywatel.

Reklama


Właściwy link znajdziecie poniżej kodu QR e-recepty, wystarczy przewinąć ją w aplikacji do miejsca, w którym wyświetla się nam 4-cyfrowy kod e-recepty.

E-recepty na iOS

Zupełnie w ten sam sposób pobierzemy naszą e-receptę ze smartfonów z iOS na pokładzie. Obie wersje aplikacji mObywatel są ujednolicone od jakiegoś czasu i oferują podobny wygląd i funkcjonalność na obu systemach.

Aplikację mObywatel pobierzemy za darmo z Google Play dla smartfonów z Androidem, a dla iPhone z App Store.

Jak długo ważna jest e-recepta?

Domyślnie e-recepta ważna jest 30 dni, ale w szczególnych przypadkach, o ile lekarz to zaznaczył przy jej wystawianiu jej ważność może wynosić 7, 120 lub nawet 365 dni.

Reklama

Jeśli Twoja e-recepta ważna jest przez rok, i tak powinieneś wykupić pierwsze opakowanie nim minie 30 dni od daty jej wystawienia. Jeśli zrobisz to po 30 dniach, farmaceuta wyda ci mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty „realizacji od”. Przy wykupie kolejnych opakowań, bez względu na to, kiedy po nie przyjdziesz, farmaceuta już nie będzie zmniejszał Ci ilości leku.

Czy e-recepta zwalnia nas z konieczności wizyty u lekarza?

Tak, ale tylko w określonych sytuacjach. Przede wszystkim możliwe to jest w sytuacji choroby przewlekłej, kiedy to pacjent po teleporadzie z lekarzem może otrzymać e-receptę bez konieczności bezpośredniej wizyty w gabinecie lekarskim.

Z drugiej strony, lekarz podobnie może nam wystawić e-receptę po teleporadzie bez wizyty w gabinecie, na przykład na szczepionkę przeciwko grypie. Jednak bezpośrednio przed jej przyjęciem zalecane jest przejście kwalifikacji lekarskiej do szczepienia, a to wiąże się już z koniecznością wizyty u lekarza.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama