Polska

No i wystartowali - Radio 357 już nadaje. Jak słuchać nowej stacji radiowej?

Grzegorz Ułan
No i wystartowali - Radio 357 już nadaje. Jak słuchać nowej stacji radiowej?
1

Dokładnie 3 miesiące od rozpoczęcia zbiórki na Patronite, potrzebowali twórcy nowego radia internetowego Radio 357 na rozpoczęcie nadawania. Dziś o 6:30 pierwszą swoją regularną audycje poranną poprowadził Marcin Łukawski.

5 października 2020 roku rozpoczęła się zbiórka funduszy na uruchomienie nowej rozgłośni internetowej - Radio 357. Twórcami projektu, podobnie jak w przypadku Radio Nowy Świat są przede wszystkim byli dziennikarze Programu III Polskiego Radia.

Do dziś, prawie 19 tysięcy patronów postanowiło wesprzeć ten pomysł żywą gotówką w kwocie prawie 0,5 mln zł wpłat miesięcznych, niezbędnych do prowadzenia rozgłośni. Tak naprawdę twórcy radia postawili przed patronami dwa cele - po osiagnięciu kwoty 350 tysięcy zł wpłat miesięcznie zobowiązali się do uruchomienia radio 0.9, co miało miejsce właśnie dziś, a po przekroczeniu kwoty 480 tysięcy zł powstanie już docelowe radio 2.0 z pełną ramówką, reportażami, serwisami informacyjnymi czy publicystyką.

Oczywiście już wcześniej na antenie radia 357 można było posłuchać pojedynczych audycji, a najpopularniejszą z nich był Top Radia 357 wyemitowany 1 stycznia tego roku, którą to poprowadzili od 9:00 do 21:00 Piotr Stelmach, Marcin Łukawski i Marek Niedźwiecki.

Stream radia w czasie audycji uruchomiony został aż 1,25 mln razy, a unikalnych słuchaczy policzono w liczbie prawie 250 tysięcy. Top Radio 357 to nie była jeszcze lista sporządzane na podstawie głosowania słuchaczy, a według indywidualnych wyborów dziennikarzy prowadzących audycję (tylko zagraniczne utwory brane były pod uwagę)

Niemniej to i tak bardzo dobra rekomendacja, zważywszy na wieloletnie doświadczenie muzyczne całej trójki prowadzących.

Ramówka Radio 357

Jako, że to radio jeszcze w wersji 0.9, ramówka jest nieco okrojona, na start przewidziano 7 audycji w ciągu dnia. Na dziś i najbliższe dni wygląda to następująco:

Po uruchomieniu wersji 2.0, Radio 357 opierać się ma na ciekawej koncepcji, coś w stylu połączenia radia przewidywalnego, czyli ze stałymi porami audycji i prowadzącymi z radiem zaskakujących słuchaczy, czyli audycjami, które będą pojawiać się w określonych godzinach i w określonej formie, głównie muzycznej, ale bez określania na przykład jaka to będzie muzyka.

Jak słuchać Radio 357?

Odsłuch Radio 357 aktualnie możliwy jest przez stronę rozgłośni z wbudowanego playera. Ponadto gotowe są już aplikacje mobilne (strona i aplikacje również w formie 0.9, docelowo mają być znacznie bardziej rozbudowane), dostępne na smartfony z Androidem i iOS na pokładzie.

To podstawowe źródła streamu Radio 357, ale dostępny on jest również z poziomu takich urządzeń, serwisów czy aplikacji jak:

Aktualnie na antenie Radio 357 możecie posłuchać audycji Marka Niedźwieckiego - Kieruj się na południe, która to zaczęła się o 9:30, czyli pół godziny temu i potrwa do 12:00.

Aktualizacja 7.01.2021

Według danych udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl, pierwszy dzień nadawania Radio 357 spotkał się z podobnym zainteresowaniem, co lista przebojów. Radio 357 odnotowało w tym dniu 273 tys. unikalnych użytkowników.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu