Polska

Macie dość Zooma? A co powiecie na polską platformę?

Krzysztof Rojek
Macie dość Zooma? A co powiecie na polską platformę?
Reklama

Clickmeeting to polskie narzędzie będące konkurencją dla Zoom czy Microsoft Teams. W 2020 podwoili liczbę swoich użytkowników.

Temat pandemii był już poruszany we wszystkich możliwych konfiguracjach i we wszystkich możliwych mediach. Niestety, pomimo tego, że w poprawę sytuacji zaangażowano wiele sił i środków, ta wydaje nigdzie się nie wybierać. Jak już wspomniałem kiedyś, osobiście cieszę się, że koronawirus uderzył w nas teraz, a nie np. 20 lat temu, gdzie poziom technologii znacznie utrudniałby tak ważne rzeczy jak zdalna praca czy zdalne nauczanie. Jednym z kluczowych komponentów jest tu oprogramowanie konferencyjne oraz narzędzia do wideospotkań, których popularność w ostatnim czasie wystrzeliła. Najsławniejszym z nich stał się chiński Zoom. Niestety, kij ten ma dwa końce i wszyscy użytkownicy byli z tego programu i faktu jego powszechnego użytkowania zadowoleni. Szczególnie we znaki marce dał się problem z bezpieczeństwem konwersacji oraz danych samych użytkowników. Dlatego też niektórzy ludzie szukają dobrych alternatyw dla tego oprogramowania. Tak się składa, że jedna z takich alternatyw powstała w Polsce.

Reklama

ClickMeeting z dwoma milionami użytkowników

Clickmeeting jest firmą, która na rynku funkcjonuje od 2011 i od tamtego czasu udoskonala swoje narzędzie do wideokonferencji, webinarów i zdalnego nauczania. Oprogramowanie używane jest w wielu krajach świata, a sam system dostępny jest w 7 językach. Nie ma więc tu mowy o małym graczu. Zwłaszcza, że już w 2019 liczba uczestników wyniosła okrągły milion. 2020, z oczywistych względów, był pod tym kątem rekordowy, ponieważ liczba osób korzystających z ClickMeeting się podwoiła. 2 mln użytkowników to oczywiście mniej, niż 800 mln korzystający z Zooma, ale trzeba przyznać, że rodzima aplikacja ma w rękawie parę asów. Pierwszym z nich jest chociażby bezpieczeństwo zarówno samych konferencji, jak i danych użytkowników. Zaletą jest też przystępny plan cenowy, skalowalny w zależności od tego, do ilu osób chcemy dotrzeć z naszą transmisją.

Obecnie umożliwiamy organizowanie wydarzeń na ponad 5 tysięcy osób, w planach na najbliższą przyszłość mamy dalsze zwiększanie tej liczby. Planujemy również stopniowo dodawać funkcje pozwalające na większą interaktywność uczestników wydarzeń masowych. Tutaj tak samo, jak w przypadku wydarzeń edukacyjnych, spodziewam się, że w przyszłości popularny stanie się hybrydowy tryb organizacji eventów, w których część uczestników będzie obecna na miejscu, a pozostali będą brali udział w wydarzeniu za pośrednictwem Internetu.

- Rajmund Dziemaszkiewicz, Dyrektor Produktu z ClickMeeting


Według twórców aplikacji, obecnie rozwiązań wideokonferencyjnych poszukuje więcej osób niż kiedykolwiek (czemu oczywiście trudno się dziwić). Statystyki mówią o wzroście wyszukań fraz "praca zdalna" i "nauka zdalna" o prawie 1200 proc. w przeciągu tego roku. Dla niektórych firm minie niedługo rok odkąd ich pracownicy przeszli w pełni na pracę zdalną. Z racji tego, iż pandemia udowodniła światu, iż można efektywnie pracować z domu, jest duża szansa, że nawet po jej ewentualnym zakończeniu dużo osób do firm już nie wróci. Dlatego też wybór odpowiedniego, bezpiecznego narzędzia do wideokonferencji staje się równie ważny co wybór chociażby sprzętu dla pracowników.

Prowadzenie wykładów i warsztatów przez Internet pozwala dotrzeć do znacznie większej liczby odbiorców niż spotkanie w tradycyjnej formie. Dlatego uczelnie wyższe i firmy szkoleniowe już na długo przed wybuchem pandemii zaczęły doceniać możliwości, jakie daje prowadzenie zajęć online. Zapewne również po zakończeniu pandemii utrzyma się tendencja do organizowania tego typu wydarzeń jeśli nie wyłącznie przez Internet, to przynajmniej w formie hybrydowej.

- mówi Dominika Paciorkowska, Dyrektor Zarządzająca w ClickMeeting.

Reklama

Dobrze jest więc widzieć, że na tak istotnym teraz rynku nie pozostajemy bez reprezentacji. Jestem bardzo ciekawy, jak dalej potoczą się losy tej firmy.

A wy? Z jakiego programu do wideokonferencji/webinarów lubicie korzystać?

Reklama

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama