Polska

Aż 38% rodaków nie zamierza się zaszczepić na COVID-19, a 34% z nich nic do tego nie przekona

Grzegorz Ułan
Aż 38% rodaków nie zamierza się zaszczepić na COVID-19, a 34% z nich nic do tego nie przekona

Warszawski Uniwersytet Medycznego we współpracy z agencją badawczą ARC Rynek i Opinia przeprowadził badanie wśród Polaków, którego wyniki nie napawają optymizmem, co do powodzenia rozpoczętego już programu szczepień na COVID-19.

W wielu krajach na świecie w tym w Polsce rozpoczął się już proces szczepienia na COVID-19. Z założenia aby szczepienia te okazały się skuteczne i abyśmy w końcu pożegnali się z tą pandemią, powinna z nich skorzystać jak największa liczba rodaków.

Rzeczywistość jest jednak inna, z badania wynika, że aż 38% z nas nie zamierza się zaszczepić w ogóle. Co ważne i niepokojące, wynik ten nie różni się zbytnio od deklaracji z badania przeprowadzonego w czerwcu zeszłego roku, czyli po pierwszej fali zakażeń koronawirusem. Druga fala była zdecydowanie tragiczniejsza w skutkach, jednak to nie przekonało rodaków do szczepień.

dr hab. med. Wojciech Feleszko:

Z naszego badania można wyciągnąć kilka wniosków. Po pierwsze – nie rośnie odsetek osób, które są gotowe się zaszczepić. Wyniki są porównywalne do tych, które prezentowaliśmy w czerwcu, mimo że sytuacja zupełnie nie jest porównywalna. Pół roku temu Polacy mogli być sceptyczni, pandemia nie zbierała takiego żniwa jak teraz, można było mieć wrażenie, że temat ucicha, przynajmniej w odczuciu społeczeństwa. Sześć miesięcy później, kiedy pandemia jest w pełnym rozkwicie, niemal każdy z nas zna kogoś, kto był chory lub kto stracił kogoś z rodziny czy przyjaciół, Polacy nadal są zdystansowani. To zadziwiające.

Po drugie – większy sceptycyzm kobiet. Jaka jest tego przyczyna? Być może taka postawa jest efektem pojawiających się fake news’ów, zgodnie z którymi na przykład szczepionka ma powodować bezpłodność?

Po trzecie – i to jest chyba najbardziej przerażający wniosek – wysoki odsetek badanych, którzy przyznają, że nic by ich nie przekonało do zaszczepienia się na COVID-19! Jest to niczym nieuzasadnione poczucie bezkarności. Wszyscy myślą, że ich ten problem nie dotyczy. Nic bardziej błędnego! Pamiętajmy, że w każdej grupie wiekowej COVID-19 powoduje poważne powikłania, również u dzieci.

Jedynie 17% z badanych deklaruje, że zaszczepi się tak szybko jak to będzie możliwe. Z kolei 23% planuje to zrobić w późniejszym terminie, prawdopodobnie chcą odczekać i zaobserwować skuteczność tej szczepionki czy brak powikłań. Niepewną grupą jest też 21% ankietowanych, które nie wiedzą czy to zrobią albo nie mają zdania na ten temat.

Na pytanie, co skłoniłoby ankietowanych do zmiany decyzji o zaszczepieniu się, 34% zadeklarowało, że nic by ich do tego nie przekonało, a 30% musiałoby nabrać przekonania o skuteczności szczepienia na COVID-19.

Co jeszcze istotne, nie ma tu zbytniej różnicy w deklaracjach o niezaszczepieniu się w rozbiciu na kategorie wiekowe, niemniej najwięcej osób nie planuje się sczepić w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat - 45%.

--
Badanie zostało zrealizowane w dniach 9-16 grudnia 2020r. przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – ankiety online zrealizowane na epanel.pl (N=1001). Próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próba populacji Polaków w wieku 18-65 lat.

Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu