Polska

Odbieraj listy polecone bez wychodzenia z domu. Poczta Polska uruchamia ponownie eSkrzynkę

Grzegorz Ułan
Odbieraj listy polecone bez wychodzenia z domu. Poczta Polska uruchamia ponownie eSkrzynkę
10

Po raz pierwszy Poczta Polska udostępniła możliwość założenia eSkrzynki i odbioru listów poleconych przez internet pod koniec kwietnia ubiegłego roku. Teraz przyszedł czas na drugą odsłonę tej usługi.

Pierwotna wersja eSkrzynki udostępniona została przez Pocztę Polską z poziomu platformy internetowej Envelo. Z usługi mógł skorzystać każdy obywatel posiadający aktywny Profil Zaufany.

Prezes Poczty Polskiej, Przemysław Sypniewski:

Jesteśmy dobrze przygotowani do roli partnera państwa przy wdrażaniu kluczowego dla Polski programu e-administracji. Dzięki Envelo spółka jest praktycznie gotowa do utworzenia skrzynek cyfrowych dla wszystkich obywateli i podjęcia roli operatora cyfrowego.

Po włączeniu tej usługi mogliśmy otrzymywać na eSkrzynkę każdą korespondencję w postaci listów poleconych w wersji elektronicznej, jednocześnie otrzymując ją w wersji papierowej na wskazany adres po upływie 30 dni od doręczenia jej przez internet. W ustawieniach konta na Envelo mogliśmy zdefiniować do 3 takich adresów.

Usługa ta została wyłączona z końcem września 2020 roku, dziś jednak Poczta Polska poinformowała o ponownym jej udostępnieniu pod adresem https://eskrzynka.poczta-polska.pl/.

Chcesz odbierać listy polecone elektronicznie bez wychodzenia z domu? Bez oczekiwania na wizytę listonosza czy odbioru przesyłek w placówce pocztowej? Wystarczy, że posiadasz profil zaufany, a listy polecone będą doręczane w formie dokumentu elektronicznego do Twojej eSkrzynki założonej w Poczcie Polskiej. eSkrzynkę założysz bez wychodzenia z domu.

Co ważne, nawet jeśli w zeszłym roku zakładaliście swoją pierwszą eSkrzynkę pod tym samym adresem, musicie ją założyć jeszcze raz od początku. Poprzednio założone konta zostały usunięte.

Jak założyć swoją eSkrzynkę?

Aby założyć nową eSkrzynkę musimy na stronie https://eskrzynka.poczta-polska.pl/ potwierdzić swoją tożsamość logując się do Profilu Zaufanego.

Po zalogowaniu pozostaje nam jeszcze uzupełnić swój profil, w którym podajemy do trzech adresów zamieszkania. To przydatna opcja w przypadku, gdy nasza korespondencja polecona przychodzi pod różne adresy, na przykład na adres zameldowania, zamieszkania bądź pod adres firmowy. Na koniec akceptujemy regulaminy i zgodę na otrzymywanie korespondencji elektronicznej.

Należy tu pamiętać, iż nie skorzystamy z usługi eSkrzynki w przypadku przesyłek sądowych.

W ramach usługi obsługiwane będą przesyłki polecone, których zawartość stanowi korespondencja, z wyłączeniem przesyłek wysyłanych przez: sądy i trybunały, prokuraturę i komornika sądowego oraz przesyłki wysyłane przez organy ścigania, które opatrzą swoje przesyłki napisem „Nie podlega digitalizacji”.

Z chwilą aktywacji naszej eSkrzynki wszystkie pozostałe listy polecone będą trafiać do niej w wersji elektronicznej, a wersja papierowa zostanie wysłana na nasz adres widniejący na liście, prosto do skrzynki pocztowej, bez awizo, a więc w każdym przypadku odejdzie nam potrzeba wizyty w placówce pocztowej.

Poczta Polska zaznacza, że podobnie jak w pierwszej wersji eSkrzynki, usługa udostępniona została wszystkim chętnym z ograniczeniem czasowym do 30 września 2021 roku.

Źródło: Poczta Polska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu