Polska

Radio 357 z rekordowym wsparciem sponsorów. A co z obiecanym radiem FM?

Grzegorz Ułan
Radio 357 z rekordowym wsparciem sponsorów. A co z obiecanym radiem FM?
15

Radio 357 prześcignęło już Radio Nowy Świat pod względem zarówno liczby patronów wspierających finansowo rozgłośnię, jak i kwoty miesięcznego wsparcia. Chciałoby się więc już oczekiwać obiecanego debiutu na falach FM, ten jednak oddala się w bliżej nieokreślonym czasie.

Radio 357, które wystartowało w internetowym eterze na początku tego roku, już w kwietniu tego roku osiągnęło poziom miesięcznego wsparcia na Patronite.pl w kwocie 615 tys. zł. 3 maja było to już 660 tys. zł od 31,5 tys. patronów, a dziś prawie 680 tys. Konkurencyjna rozgłośnia internetowa może pochwalić się liczbą patronów na poziomie 31,2 tys. ze wsparciem 654 tys. zł miesięcznie.

Od samego początku Radio 357 cele stawiało sobie jasne i klarowne. Wsparcie finansowe w kwocie 485 tys. zł to w pełni funkcjonalne radio internetowe nadawane 24/7 - udało się to bardzo szybko. Jednak tak jak szybko realizowali po drodze te wstępne założenia, tak szybko pojawiały się nowe cele, pomijając przy tym koniec tej piramidy, czyli radio FM.

Teraz wyznaczony został nowy próg wsparcia 725 tys. zł, wraz z którym Radio 357 chce mocno postawić na rozwój podcastów oraz treści video. Dla przypomnienia, uruchomienia platformy podcastowej zapowiedziano przy osiągnięciu wsparcia 200 tys. zł miesięcznie. Po drodze pojawił się też projekt Garaż 357 przy wsparciu 660 tys. zł miesięcznie - również już zrealizowany, a o radiu FM jak na razie cicho.

Katarzyna Pruchnicka, kierująca rozwojem oferty programowej Radia 357:

Mamy bardzo zaangażowanych Słuchaczy. Chcemy, żeby nasza oferta programowa była taka, jak nasza społeczność - żywa, różnorodna. Dlatego szukamy, eksperymentujemy, powstają wciąż nowe pomysły. Dzięki podcastom nie musimy się martwić, że "ramówka nie jest z gumy" i ma określoną "pojemność". To szansa na jeszcze więcej dobrych treści.

A co twórcy Radia 357 mówią obecnie o debiucie na falach FM?

Jasne, to nie wydarzy się w ciągu miesiąca ani nawet pół roku, ale wydarzyć się może. Wciąż można kupić częstotliwość na aukcji, można przejąć rozgłośnię, która jest w tarapatach finansowych.

Tak naprawdę może to być jeszcze bardziej odległy termin niż rok. Same aukcje częstotliwości pojawiają się jeszcze tylko w mniejszych miejscowościach, w większych nie ma już miejsca w eterze. A co do kupna podupadającej rozgłośni musiałaoby to być radio już obecne w takowych, pokroju - SuperNova (dawne Radio WAWa) czy ESKA, a na to się nie zanosi.

Najlepszą więc w tej chwili opcją byłby udział Radia 357 w zbliżającej się aukcji na ogólnopolski multipleks DAB+. Mam nadzieję, że pojawią się w niej, zwiększając swój zasięg i możliwości odbioru tej stacji przez większą grupę słuchaczy, która być może jeszcze nawet nie słyszała tego radia bez reklam.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu