Filmy

Wszyscy czekamy na jego nowy film. Co warto wiedzieć o Quentin Tarantino?

Konrad Kozłowski
Wszyscy czekamy na jego nowy film. Co warto wiedzieć o Quentin Tarantino?
7

Quentina Tarantino kojarzymy wszyscy - co warto wiedzieć o jednym z najlepszych reżyserów?

Reżyseria: Quentin Tarantino - jak zaczęła się jego przygoda z kinematografią?

Quentin Tarantino od młodego wieku przejawiał zainteresowanie filmami i jego pierwsze miejsca pracy dotyczyły (w mniejszy lub większy sposób) właśnie kinematografii. Rozpoczął od pracy biletera w kinie, zatrudnił się też w wypożyczalni kaset wideo, a to miało wpływ na jego późniejszy gust, ponieważ dzięki dostępowi do filmów oglądał ich całe mnóstwo. Tarantino zapisywał się też na kursy aktorskie, gdzie poznał swojego pierwszego wspólnika Craiga Hamanna - ich film nie został jednak ukończony.

Najlepsze zwiastuny i reklamy z Super Bowl. Zapowiedź „Falcon i Zimowy Żołnierz” już jest!

Właściwą karierę rozpoczął od napisania scenariuszy do filmów "Urodzeni mordercy" i "Prawdziwy romans", ale popularność i uznanie zyskał dzięki "Wściekłym psom" oraz "Pulp fiction". Elementami charakterystycznymi jego filmów są rozbudowane dialogi, mnóstwo nawiązań do pop kultury (oraz poprzednich filmów reżysera), a także dość brutalne sceny, w których nie oszczędza na efektownych ujęciach. Tarantino regularnie łączy różne style i gatunki, nie trzyma się kurczowo żadnej z kategorii. Jego fascynacja kinem powoduje, że tworzy bardzo różne filmy, po których czasami trudno się czegoś konkretnego spodziewać.

Quentin Tarantino - ulubione filmy reżysera

Tarantino wskazał dokładnie dwanaście ulubionych filmów, które jego zdaniem są najlepszymi filmami wszechczasów. Wśród nich znalazły się produkcje Francisa Forda Coppoli, Martina Scorsese czy Stevena Spielberga, co nie powinno specjalnie nikogo dziwić. Najstarszym filmem, jaki wskazał jest "Dziewczyna Piętaszek" Howarda Hawska z 1940 roku, a na liście przodują tytuły z lat 60. i 70., natomiast jedyną produkcją z lat 90. jest "Uczniowska balanga" Richarda Linklatera ze znakomitą obsadą.

  • "Czas apokalipsy" – Francis Ford Coppola, 1979
  • "Straszne misie" – Michael Ritchie, 1976
  • "Carrie" – Brian de Palma, 1976
  • "Uczniowska balanga" – Richard Linklater, 1993
  • Dobry, zły i brzydki"– Sergio Leone, 1966
  • "Wielka ucieczka" – John Sturges, 1963
  • "Dziewczyna piętaszek"– Howard Hawks, 1940
  • "Szczęki" – Steven Spielberg, 1975
  • "Ładne dziewczyny ustawiają się w szeregu" – Roger Vadim, 1971
  • "Kulisty piorun"– John Flynn, 1977
  • "Cena strachu" – William Friedkin, 1977
  • "Taksówkarz" – Martin Scorsese, 1976

Recenzja Space Sweepers na Netflix. Ogromny rozmach, świetne efekty, przeciętny film

Quentin Tarantino - fakty i mity

Po obejrzeniu "Bękartów Wojny" można odnieść wrażenie, że Christoph Waltz był pierwszym i jedynym kandydatem do roli Landy, ale nie jest to prawdą. Tarantino chciał, by rolę tę przyjął Leonardo DiCaprio, ale po seansie chyba wszyscy zgodzimy się, że występowi Waltza nie można niczego zarzucić. Prawdą jest natomiast, że reżyser wylądował w młodym wieku w areszcie. Doszło do tego z powodu niezapłaconych mandatów - ich łączna kwota wyniosła 7 tysięcy dolarów, a Tarantino wylądował za kratkami na 10 dni. Faktem jest też jego niechęć do sportu, którego nie tylko nie uprawia, ale nie przepada też za oglądaniem w telewizji. Alternatywą jest uczestnictwo w wydarzeniu na żywo, ale jak sam przyznał, tylko z powodu dostępności przekąsek i napojów.

Jeśli natrafiliście na informację, że Quentin Tarantino jest fanem filmu Krzysztofa Kieślowskiego pt. "Krótki film o zabijaniu", to rzeczywiście jest to prawda. Obydwaj panowie nawet się spotkali, gdyż na jednym z festiwali Tarantino rozpoznał Polaka i pogratulował mu dodając, że na Dekalogu uczył się kina. Co ciekawe, produkcje obydwu reżyserów walczyły o nagrodę na tym samym festiwalu lata później w 1994 w Cannes. "Pulp fiction" Tarantino zwyciężyło wtedy z "Czerwonym" Kieślowskiego.  O mało nie doszło natomiast do tego, że rola Tarantino we "Wściekłych psach" byłaby zupełnie inna. Z myślą o własnym występie napisał postać Pana Różowego, lecz po zaangażowaniu Steve'a Buscemi to właśnie jemu przypadła ta rola, a reżyser wystąpił jako Pan Brązowy.

To idealny film do obejrzenia teraz w domu. „Skazani na siebie” od dziś na HBO GO

Quentin Tarantino - lista filmów, które wyreżyserował

Listy nie otwiera film z 1987 roku pod tytułem "My Best Friend’s Birthday", ponieważ jest to niezależna produkcja krótkometrażowa, która nie została ukończona. Z całości, którą nakręcił Tarantin w wieku 24 lat ocalało zaledwie 36 minut materiału, lecz można się z nim zapoznać. Film uznaje się za nieoficjalny debiut reżyserski Tarantino. Warto też wspomnieć, że w 1991 przygotował wczesną wersję "Wściekłych psów", którą dziś określa się mianem "Reservoir Dogs: Sundance Institute 1991 June Film Lab". Film znalazł się na wydaniu specjalnym "Wściekłych psów" na DVD w USA i Kanadzie.

  • 1992 - Wściekłe psy
  • 1994 - Pulp Fiction
  • 1995 - Cztery pokoje
  • 1997 - Jackie Brown
  • 2003 - Kill Bill
  • 2004 - Kill Bill II
  • 2007 - Grindhouse: Death Proof
  • 2009 - Bękarty wojny
  • 2012 - Django
  • 2015 - Nienawistna ósemka
  • 2019 - Pewnego razu... w Hollywood
  • (tylko jedna scena) 2005 - Sin City: Miasto grzechu

Nie tylko filmy. Quentin Tarantino współtworzył też kilka seriali

O mały włos "Bękarty Wojny" nie stały się serialem, ale po spotkaniu z Luciem Bessonem Tarantino zmienił zdanie i zamiast scenariusza na 12 odcinków przygotował scenariusz filmu pełnometrażowego. Nie oznacza to jednak, że reżyser nie pracował nigdy przy żadnym serialu - wręcz przeciwnie, a tytuły, o których za chwilę przeczytacie mogą Was solidnie zaskoczyć.

Quentin Tarantino wyreżyserował bowiem po jednym odcinku seriali "ER" ("Ostry dyżur") oraz "CSI: Crime Scene Investigation" ("CSI: Las Vegas"). Są to odpowiednio odcinki zatytułowane "Macierzyństwo" (25. odcinek 1. sezonu)  i "Śmiertelne niebezpieczeństwo" (24. i 25. odcinki 5. sezonu). Tarantino pracował także przy serialu "Od zmierzchu do świtu", gdzie wspólnie odpowiadał za scenariusz z twórcą serii Robertem Rodriguezem.

Nowe filmy i seriale na HBO GO w lutym – znamy wszystkie premiery

Sam Tarantino wystąpił nawet w kilku serialach: w "The Golden Girls" wcielił się w mężczyznę przebranego za Elvisa Presley'a a w "All-American Girl" zagrał Desmonda. W 2002 i 2004 zagrał McKenasa Cole'a w serialu "Alias", a w 2005 wystąpił w "Kaczorze Dodgersie" podkładając głos Masterowi Molochowi.

Kiedy nowy film Quentina Tarantino?

"Pewnego razu... w Hollywood" to ostatni film Quentina Tarantino z 2019 roku. Reżyser miał sporo szczęścia, ponieważ jego produkcja nie napotkała problemów z dystrybucją, jak większość wielkich filmów zaplanowanych na 2020 rok. Nic jednak dziwnego, że na temat kolejnej produkcji Tarantino mówi się tak dużo, skoro będzie to jego ostatni film przed emeryturą, którą zapowiada od dawna. Reżyser planuje poświęcić się między innymi rozbudowie sieci kin (na razie posiada jedno), w których wyświetlane będą klasyczne filmy, także z jego prywatnych zbiorów. Zanim Tarantino przygotował "Pewnego razu... w Hollywood" zdążył napisać scenariusz do spektaklu oraz pięciu odcinków "Bounty Law", czyli serialu, w którym gra fikcyjna postać Rick Dalton (Leonardo DiCaprio).

Animacja Netflixa „Kajko i Kokosz” – oto zwiastun i data premiery!

Po zakończeniu prac nad filmem Tarantino zajął się pisaniem książki, a później pod uwagę brane są zupełnie inne projekty, jak spektakle i seriale. Tak, Tarantino powiedział, że może zaangażować się w produkcję serialu, ale nie wiemy, o czym może mówić reżyser - czy zamierza przygotować coś autorskiego, czy tylko pomóc kogoś ze znajomych po fachu. Wyraźnie jednak dał do zrozumienia, że nakręcenie 10 filmu w jego karierze jest przesądzone, lecz on sam nie wie, jaki to będzie film, ani kiedy się go podejmie. Ewidentnie nie jest to dla niego w tej chwili priorytetowa sprawa, choć może kilka miesięcy przestoju z powodu pandemii wpłynęło na jego plany i będzie zainteresowany powrotem do pełnometrażowych produkcji wcześniej niż zamierzał.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu