Muzyka

Oto najbardziej niedoceniane utwory Queen. Warto je poznać

Jakub Szczęsny
Oto najbardziej niedoceniane utwory Queen. Warto je poznać
18

Wśród najczęściej wymienianych utworów Queen z pewnością znajdą się Bohemian Rhapsody, We Are The Champions, Another One Bites The Dust, Somebody To Love, Don't Stop Me, Bicycle Race czy Under Pressure. Queen jednak na tym się zdecydowanie nie kończy i ten zespół może nie słynie z innych, mniej znanych utworów, ale zdecydowanie warto je znać. Są z reguły zdecydowanie "inne", ale na pewno bardzo dobre.

Warto wiedzieć, że Queen było zespołem bardzo płodnym: w historii formacji można znaleźć mnóstwo bardzo ciekawych utworów, które nie zyskały szerszego zainteresowania z wielu powodów: albo przez to, że zupełnie inny singiel promował konkretny album, albo ze względu na jego powstanie przed erą "Killer Queen", albo... z uwagi na bliżej nieokreślony przypadek. Poszukiwanie szerzej nieznanych, aczkolwiek bardzo udanych kawałków w "portfolio" królewskich muzyków to ogromna przyjemność również ze względu na szczególne podejście zespołu do zabawy konwencją oraz łączenia stylów. Nierzadko stawało się to obiektem krytyki fanów, którzy uważali momentami, że Queen za bardzo odchodzi od rocka: wystarczy spojrzeć na Hot Space - album, który według mnie jest jednym z lepszych, choć rzecz jasna bardzo niedocenianych. Z tego krążka wybrałem aż dwa utwory, które doskonale pasują do tego zestawienia.

No, to jedziemy. Które kawałki Queen to szerzej nieznane perełki?

Queen: mniej znane, genialne utwory:

Action This Day (Hot Space)

Spory wpływ nowej fali to coś, co bardzo mocno przebija się nie tylko w Action This Day, ale również w innych kawałkach albumu Hot Space. Skoczny, odrobinę nihilistyczny, z intrygującym solo saksofonowym, którym dołożył się do utworu Dino Solera. Przez większość Action This Day przebija się maszyna perkusyjna, która została wdrożona po raz pierwszy właśnie w Hot Space, ku niezadowoleniu części fanów, a nawet niektórych członków zespołu, bo uważano, że Queen nieuchronnie zmierza w stronę pop-rocku, porzucając swoje pierwotne brzmienia. Ten utwór nie powstałby, gdyby nie Roger Taylor i tego można usłyszeć w kawałku obok Freddy'ego.

Action This Day - Queen @ Spotify

Czytaj również: Świetnie bawiłem się przy Bohemian Rhapsody

Cool Cat (Hot Space)

Świetny utwór, który warto włączyć w dobrym samochodzie, przy okazji dobrego nagłośnienia, w nocy, przy spokojnej prędkości i niewielkim natężeniu ruchu. Ten odwdzięcza się nieprawdopodobnym wręcz falsetem, którego na próżno szukać w innych utworach Freddy'ego. Mówi się, że właśnie w "Cool Cat" można znaleźć wpływy Paula Prentera, który bardzo chciał, aby Hot Space brzmiało jak "wejście do klubu dla gejów". W utworze można przecież usłyszeć słowa skierowane do mężczyzny, a wszystko to dzieje się przy okazji wykonawstwa właśnie Freddy'ego, który był znany z tego, że nie stroni od towarzystwa mężczyzn. Niemniej jednak, ten utwór jest niezwykle warty uwagi m. in. dlatego, że nioe da się znaleźć w historii Queen podobnej koncepcji.

Cool Cat - Queen @ Spotify

Spread Your Wings (News of the World)

Podziękujmy za ten utwór basiście Queen: Johnowi Deaconowi, który napisał ten kawałek. Queen słynie z bardzo popularnych i istotnych dla świata ballad rockowych, jednak nie wiedzieć czemu Spread Your Wings jest jedną z mniej znanych w kręgu dokonań zespołu. A przecież nie można jej odmówić świetnego brzmienia, choć być może mniej "mięsistego" niż w przypadku Bohemian Rhapsody. Tekst utworu jest nawet bardziej niż przewidywalny: opowiada o życiu młodego chłopaka zamiatającego bar, o wpływie apodyktycznego szefa i o wewnętrznym głosie, który każe Sammy'emu (rzeczonemu chłopakowi) rozwinąć skrzydła i odlecieć stamtąd - bo przecież jest wolnym człowiekiem.

Spread Your Wings - Queen @ Spotify

Play The Game (The Game)

The Game był albumem, który jako jedyny w historii zespołu dotarł do pierwszych miejsc list w Wielkiej Brytanii oraz USA - wtedy jeszcze w czasach, kiedy Queen bardzo dobrze przyjmowało się w Ameryce. To kolejna ballada rockowa z zestawieniu - użyto w niej charakterystycznego Oberheima, którego członkowie Queen nie lubili używać. Ciekawostka: Play The Game wydano na singlu, którego okładka jako pierwsza przedstawiała Freddy'ego z charakterystycznym dla środowiska gejowskiego wąsikiem. Dla niektórych fanów było to wtedy jednoznacznym potwierdzeniem orientacji Mercury'ego.

Play The Game - Queen @ Spotify

Love of My Life (A Night at The Opera)

Noc w operze zawsze jest udana, a Love of My Life jest jednym z tych kawałków, których słucha się nieco rzadziej niż najbardziej eksponowane i najlepiej znane ballady Queen. Niezwykle subtelny utwór z równie subtelnym, choć dramatycznym tekstem o nieszczęśliwej miłości i pragnieniu powrotu do niej. Z piosenką związana jest nieco kuriozalna sytuacja: wiadomo bowiem, że Love of My Life to właściwie wyraz Freddy'ego - autora kawałka, miłości do muzyki klasycznej. Właściwie nic poza pojawiającą się w nim harfą nie mówi o tym jednoznacznie - partie na tym instrumencie odgrywał Brian May i soczyście klął w trakcie nagrań, gdy stary instrument ciągle się rozstrajał.

Love of My Life - Queen @ Spotify

I tym utworem kończę to zestawienie - oczywiście to bardzo subiektywna lista najbardziej niedocenianych utworów w historii tego zespołu. Owszem, mógłbym zawrzeć również inne, jednak ta lista niebezpiecznie by się powiększyła i ostatecznie stworzyłaby grono "innych, dobrych kawałków Queen poza najbardziej znanymi". Trudno byłoby w takich warunkach wybierać. Życzę miłego odbioru!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu