Muzyka

Nie musicie lubić śpiewać, żeby ta nowość w Apple Music była dla Was zachęcająca

Konrad Kozłowski
Nie musicie lubić śpiewać, żeby ta nowość w Apple Music była dla Was zachęcająca
17

Apple Music wyprzedziło w USA Spotify pod względem liczby subskrybentów, ale na pozostałych rynkach wciąż goni szwedzki serwis. Czy najnowsza funkcja wyszukiwania i wyświetlania słów piosenek przekona Was do zmiany usługi streamingowej?

Apple po cichu wprowadza niektóre nowości i zmiany w swoich usługach, w tym w Apple Music oraz sklepie iTunes, gdzie dotychczasową etykietkę Mastered for iTunes zastąpiło nowe oznaczenie Apple Digital Master. To powolne wygaszanie sklepu iTunes jest zrozumiałe, więc nie dziwię się, że takie działania nie są w żaden sposób nagłaśniane, ale dlaczego firma z Cupertino nie zdecydowała się zwrócić uwagi (potencjalnych) słuchaczy na prawdziwą nowość?

Apple Music oferuje teraz teksty piosenek oraz funkcję wyszukiwania utworów po słowach. W aplikacji na iPhonie pojawiła się nowa ikonka w lewym dolnym rogu, która prawdę mówiąc przypominała mi logo Twitcha. Ale jest to oczywiście cudzysłów w dymku, po którego naciśnięciu okładka albumu minimalizuje się i chowa w lewym górnym rogu, po czym większość ekranu zajmują słowa odtwarzanej piosenki. Zaraz pod nimi znalazły się przyciski sterujące odtwarzaniem oraz suwak do zmiany głośności, a także trzy podstawowe kontrolki, które pozostały na swoich miejscach.

Jeśli w głowie zapadła Wam linijka tekstu jednej z piosenek, której tytułu nie znacie, to Apple Music pozwoli teraz odnaleźć taki kawałek. Po wpisaniu kilku wyrazów w pole wyszukiwania odnalazłem niemal każdy utwór, którego szukałem, ale muszę nadmienić, że były to utwory anglojęzyczne i dość popularne.  Chwilę później okazało się, że w przypadku polskich kawałków wyszukiwarka działa równie dobrze. "Mogłaś moją być" wystarczyło, żeby natrafić na Kryzysową narzeczoną Lady Pank.

Już jakiś czas temu pisałem, że istnieją funkcje, które powinny być obecne w każdej usłudze muzycznej i opcja wyświetlania tekstu piosenki oraz wyszukiwania po słowach jest jedną z nich. Oprócz Deezera, teraz posiada ją także Apple Music. Drodzy Spotify i Tidal, jesteście tam?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu