Felietony

Quasar - Multi window na iPadzie

Jan Rybczyński
Quasar - Multi window na iPadzie
6

Część użytkowników tabletów chciałaby uruchomić aplikacje w oknie, zamiast w trybie pełnoekranowym, w którym Tablety uruchamiają wszystko nie bez powodu. Niewielki ekran raczej nie sprzyja wielu otwartym oknom jednocześnie i gesty szybkiego przełączania pomiędzy aplikacjami zwykle sprawdzają się lep...

Część użytkowników tabletów chciałaby uruchomić aplikacje w oknie, zamiast w trybie pełnoekranowym, w którym Tablety uruchamiają wszystko nie bez powodu. Niewielki ekran raczej nie sprzyja wielu otwartym oknom jednocześnie i gesty szybkiego przełączania pomiędzy aplikacjami zwykle sprawdzają się lepiej, są jednak wyjątki. Chodzi o możliwość uruchomienia dwóch okien przeglądarki obok siebie, albo dwolonych innych aplikacji. Wygląda na to, że użytkownicy iPada mają teraz wybór, pod warunkiem, że zdecydowali się na jailbreak swojego urządzenia.

Serwis The Verge zaprezentował Quasar, aplikacje dostępną za pomocą sklepu Cydia, która pozwala na zarządzanie wieloma oknami jednocześnie. Możliwości są podobne do desktopowych systemów operacyjnych. Można dowolnie zmieniać rozmiar okna, powiększyć je na pełny ekran, zamknąć, a także zmienić jego orientację z poziomej na pionową i odwrotnie - ta ostatnia możliwość jest charakterystyczna dla tabletów. Na poniższym filmie działanie Quasara wygląda na płynne i ładnie animowane, gdy obracamy okna. Polecam się zapoznać.

Chociaż osobiście nie odczuwam dużej potrzeby otwierania aplikacji iPadowych w oknach, jest pewien przypadek, w którym wydaje się to szczególnie praktyczne. Chodzi o uruchamianie programów z iPhone'a na iPadzie. Domyślnie wielkość okna zajmuje małą część ekranu i jest otoczona po prostu czarną przestrzenią. Jednym z przykładów jest Instagram. Przy wykorzystaniu Quasara można tego rodzaju programy uruchomić w oknie naturalnej wielkości, nie marnując pozostałego miejsca.

Czy waszym zdaniem uruchamianie aplikacji w osobnych oknach na tabletach ma sens? Możecie podać jakieś przykłady praktycznego zastosowania? W moim wypadku chyba jednak wady (brak możliwości łatwego podzielenia ekranu na równe części i wypełnienie wolnej przestrzeni, konieczność jailbreaku) przewyższają zalety i zostanę przy tradycyjnym otwieraniu appek na pełnym ekranie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleiPadjailbreak