Moje przemyślenia

iPhone ma klawiaturę dotykową przez przypadek? Kulisy powstania kultowego telefonu

MK
Marcin Kamiński
22

Nie jest żadną tajemnicą, że przed debiutem na rynku nowego urządzenia, tworzone są jego kolejne wersje prototypowe. Nie inaczej było z kultowym już dzisiaj telefonem iPhone. Tony Fadell, były pracownik firmy Apple, ujawnił właśnie, że tuż przed ukazaniem się w sprzedaży nowego smartfona, skonstruow...

Nie jest żadną tajemnicą, że przed debiutem na rynku nowego urządzenia, tworzone są jego kolejne wersje prototypowe. Nie inaczej było z kultowym już dzisiaj telefonem iPhone. Tony Fadell, były pracownik firmy Apple, ujawnił właśnie, że tuż przed ukazaniem się w sprzedaży nowego smartfona, skonstruowano trzy egzemplarze prototypowe. Co warte uwagi, przynajmniej jeden z nich posiadał klasyczną klawiaturę QWERTY. Jednak chęć wprowadzenia nowego designu urządzeń Apple zadecydowała, że do telefonu lepiej pasować będzie klawiatura dotykowa.

Tony Fadell to były już pracownik firmy Apple, który miał przyjemność uczestniczyć w przygotowaniach do wprowadzenia na rynek telefonu iPhone. Jak zdradził w wywiadzie dla serwisu The Verge, przed oficjalną prezentacją telefonu na początku 2007 roku, firma skonstruowała trzy prototypowe egzemplarze urządzenia. Jedna z wersji była hybrydą telefonu z odtwarzaczem iPod, kolejna zaś do złudzenia przypominała iPhone’a, który ostatecznie trafił do sprzedaży. Co najbardziej jednak interesujące, jednej z prototypowych egzemplarzy wyposażony był w standardową, przyciskową klawiaturę QWERTY, która w tamtych czasach była standardem w telefonach komórkowych.

Fadell jako doradca sugerował ponoć wykorzystanie klawiatury dotykowej, dostrzegając jej potencjał w podboju rynku. Ostateczna decyzja co do wyglądu telefonu i rodzaju klawiatury należała jednak do Steve’a Jobsa. Ten uznał, że dotykowa klawiatura jest jednym z podstawowych elementów nowego wyglądu urządzeń marki Apple i ten kierunek należy rozwijać. W ten oto nieco przypadkowy sposób pierwsza generacja iPhone’a otrzymała klawiaturę dotykową zamiast tradycyjnej.

Ostatecznie zastosowanie klawiatury dotykowej wyszło iPhone’owi na dobre – dzięki temu wyróżniał się w momencie debiutu od innych telefonów, a sterowane programowo przyciski dawały spore możliwości w udogodnieniach obsługi. Doszło nawet do tego, że inni producenci także zwrócili się ku wykorzystaniu klawiatur dotykowych – obecnie posiada ją większość urządzeń.

Oto kulisy projektowania jednego z najbardziej kultowych urządzeń nowoczesnych wśród telefonów komórkowych. Czy jesteście zdziwieni, że tak wiele odbywa się na zasadzie przeczucia i intuicji zamiast wnikliwych i długotrwałych analiz? Czekamy na Wasze komentarze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

iPhone