Ciekawe strony

Qello – muzyczny Netflix

Tomasz Krela
Qello – muzyczny Netflix
6

Wciąż musimy czekać na oficjalną dostępność Netflixa w Polsce. Część osób radzi sobie z tymi niedogodnościami i już teraz korzysta z dobrodziejstw tego serwisu. Jednak jego muzyczny odpowiednik Qello, zawierający zbiór koncertów oraz muzycznych filmów dokumentalnych, jest dostępny również dla mieszk...

Wciąż musimy czekać na oficjalną dostępność Netflixa w Polsce. Część osób radzi sobie z tymi niedogodnościami i już teraz korzysta z dobrodziejstw tego serwisu. Jednak jego muzyczny odpowiednik Qello, zawierający zbiór koncertów oraz muzycznych filmów dokumentalnych, jest dostępny również dla mieszkańców Polski.

Dzisiaj serwis Lifehacker.com podsunął mi muzyczną usługę VOD o nazwie Qello. Jako fan koncertowego grania, nie mogłem sobie odpuścić okazji, by nie sprawdzić możliwości tego serwisu, tym bardziej, że bez żadnych przeszkód można z niego korzystać na terenie Polski. To istotny fakt w przypadku usług VOD, które znajdziemy w sieci. Często nasz kraj jest traktowany jak cyfrowy trzeci świat i musimy czekać na dostępność pewnych usług, jeśli nie lata, to długie miesiące.

W swojej kolekcji płyt DVD mam kilkanaście koncertów ulubionych zespołów. Część z tych płyt przywędrowała do mnie zza Oceanu dzięki uprzejmości znajomych. W Polsce dane wydawnictwa nigdy nie były dostępne, a w serwisach takich jak Allegro osiągają ceny biletów na koncerty artystów znanych szerokiemu gronu osób. Zatem nic dziwnego, że większości z nas pozostaje oglądanie koncertowych poczynań naszych muzycznych ulubieńców w serwisie YouTube lub kupując koncerty na nośnikach optycznych.

Możemy również skorzystać z Qello. To serwis streamingowy, dostępny zarówno poprzez przeglądarkę internetową jak i dedykowane aplikacje. Qello zainstalujemy na iPhone’nie, iPadzie, Apple TV, urządzeniach z Androidem oraz Windowsem, konsoli PlayStation 3. Dosyć obszerną listę dopełniają telewizory marek Sony oraz Samsung. Qello oferuje dostęp do muzycznych filmów dokumentalnych, jak i koncertów gwiazd muzyki. Przekrój gatunków muzycznych jest szeroki, każdy znajdzie coś dla siebie. Niestety nie zawsze będzie to pierwsza muzyczna liga i najnowsze wydawnictwa muzyczne.

Qello oferuje również możliwość tworzenia setlist, składających się z różnych nagrań, jakie znajdziemy w serwisie. Gdy nie mamy zbytnio pewności, czego chcemy posłuchać i kogo koncert obejrzeć, możemy skorzystać z Qello TV. Materiały umieszczone w serwisie dostępne są również w jakości FullHD, jednak zależy to wyłącznie od jakości, w jakiej został zarejestrowany i wydany materiał.

Qello to usługa VOD, tym samym, jak większość tego typu produktów, dostępna jest w wersji bezpłatnej, wtedy mamy dostęp do 2 utworów z całego koncertu. Gdy jednak zapragniemy pełnego dostępu do serwisu, przyjdzie nam zapłacić 5 dolarów miesięcznie lub 45 dolarów w skali roku. Cena jest zaporowa, tym bardziej, że alternatywą jest zakup koncertu na tradycyjnym nośniku lub oglądanie materiałów na YouTube, gdzie zwykle znajdują się niezgodnie z prawem.

Buforowanie wideo potrafi czasami nie działać, tak jakbyśmy tego oczekiwali. Mimo tych mniejszych, czy większych wad, warto przyjrzeć się bliżej Qello, bo być może znajdziemy tam rzeczy, które przypadną nam do muzycznego gustu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu