Ciekawe strony

To mi się podoba: Google uruchamia Galerię Map

Kamil Mizera
To mi się podoba: Google uruchamia Galerię Map
5

Google szaleje. Najpierw Google Now Launcher dla wszystkich Nexusów i telefonów z Google Play Edition. Do tego aktualizacja Google+ na Android z nowymi funkcjami edycji zdjęć. A na dokładkę jeszcze Galeria Map. Co w niej znajdziemy? Galeria Map od Google to właściwie interaktywny atlas, w których m...

Google szaleje. Najpierw Google Now Launcher dla wszystkich Nexusów i telefonów z Google Play Edition. Do tego aktualizacja Google+ na Android z nowymi funkcjami edycji zdjęć. A na dokładkę jeszcze Galeria Map. Co w niej znajdziemy?

Galeria Map od Google to właściwie interaktywny atlas, w których możemy odkrywać mapy pochodzące od innych firm i organizacji. Galeria Map przypomina standardową stronę Google z grafikami, ale bez zaawansowanych funkcji wyszukiwania. A co znajdziemy w zamian na tej stronie?

Przede wszystkim dobrze wyeksponowane, różnego typu mapy od innych, niż Google, dostawców. Mamy więc interaktywne mapy historyczne czy prezentujące wyniki badań statystycznych. Mamy mapy od Banku Światowego, jak i Berkeley Earth. Są mapy meteorologiczne, są nawet te od NASA. Dla fanów map wszelkiego typu i rodzaju, to miejsce jest niczym raj. Lub nim dopiero będzie, bo na razie zbiory są wciąż nader ubogie.

Po wejściu w dany typ mapy, dostajemy podstawowe informacje o celu jej istnienia, pochodzeniu czy podobnych mapach. Daną mapą można swobodnie się dzielić lub umieścić ją na swojej stronie internetowej.

Wszystkie mapy, które znajdziemy w tej galerii są w jakiś sposób interaktywne. Mi najbardziej przypadła do gustu mapa odwzorowująca wojnę domową w USA. Nakłada się ona na normalne Google Maps, pozwalając w ciekawy sposób zapoznać się z najważniejszymi faktami tego okropnego konfliktu zbrojnego. Również mapa NASA Ziemi nocą robi wrażenie.

Choć na razie Galeria Map od Google nie jest jeszcze zbyt rozbudowana, to zapewne wkrótce to się zmieni. Google oczywiście pozwala na zgłaszanie przez różne organizacje i firmy swoich map, więc można przypuszczać, że niedługo zbiory będą znacznie większe. Dzięki Galerii Map różne podmioty, również te związane z nauką czy organizacje non-profit, będą mogły wykorzystać algorytmy Google do upowszechniania swoich map. Google oczywiście nie będzie w tym układzie stratne, a najwięcej zyskamy my, użytkownicy. Jeżeli projekt będzie się rozwijał, to dostaniemy łatwy dostęp do ogromnego, interaktywnego atlasu. Bez wątpienia znajdzie się wiele sposób na ich dobre i kreatywne spożytkowanie.

Za: TNW

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Google