Ciekawe strony

Zaprojektuj swoją własną grę Flappy Bird w mgnieniu oka

Kamil Mizera
Zaprojektuj swoją własną grę Flappy Bird w mgnieniu oka
2

O Flappy Bird słyszał chyba każdy. Zawrotna i krótkotrwała kariera tej niezwykle trudnej gierki, która doprowadzała graczy do łez i nerwicy, przyczyniła się do powstania ogromnej liczby różnego typu klonów. Co więcej, pojawiła się również wersja na przeglądarkę, dość kiepska zresztą. I gdy można był...

O Flappy Bird słyszał chyba każdy. Zawrotna i krótkotrwała kariera tej niezwykle trudnej gierki, która doprowadzała graczy do łez i nerwicy, przyczyniła się do powstania ogromnej liczby różnego typu klonów. Co więcej, pojawiła się również wersja na przeglądarkę, dość kiepska zresztą. I gdy można byłoby pomyśleć, że to już koniec, że Flappy Bird przechodzi do historii, pojawiło się coś nowego. I to całkiem twórczego.

Mowa tutaj o fajnym i edukacyjnym wykorzystaniu fenomenu Flappy Bird przez serwis Code. Jeżeli nie kojarzycie tego serwisu, to napomknę jedynie, że celem code.org jest promowanie edukacji komputerowej, oczywiście online. Serwis, który ma charakter non-profit i jest skierowany przede wszystkim do młodych Amerykanów, posiada nawet polskojęzyczną wersję.

O co chodzi z tym Flappy Bird? Otóż Code przygotowało specjalny tutorial online, skierowany do dzieci powyżej 6 roku życia (ale starsi też mogą skorzystać), za pomocą którego w krótkim czasie można zakodować własną grę Flappy Bird. Tutorial pozwala na tworzenie własnych postaci oraz własnych zasad gry. “Make Your Own Flappy Bird", bo tak się nazywa ten tutorial, daje naprawdę sporo możliwości i zostawia duże pole dla kreatywności. Interfejs jest niezwykle uproszczony i koncentruje się na odpowiednim układaniu bloków odpowiadających za konkretne akcje. Pod nimi kryje się oczywiście prawdziwy kod. Działanie nowych układów można sprawdzać w czasie rzeczywistym.

Muszę powiedzieć, że bardzo przypadł mi do gustu ten tutorial. Może nie uczy on programowania jako takiego, ale przecież nie to jest jego celem, w końcu przeznaczony jest dla młodszych adeptów Kodu, za to uczy budowania odpowiednich sekwencji w odpowiednim porządku. Z kolei wykorzystanie popularności Flappy Bird jest bardzo dobrym posunięciem. Dużo łatwiej uczyć czegokolowiek używając do tego języka, którym operuje odbiorca. A językiem współczesnej młodzieży coraz częściej są mobilne aplikacje i gry. Jeżeli więc macie w domu młodego adepta lub adeptkę kodowania, która do tego lubi gry typu Flappy Bird, to spokojnie możecie pokazać jej lub jemu Make Your Own Flappy Bird" od Code.org.


https://www.youtube.com/watch?v=VQ4lo6Huylc

Za: GeekWire

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu