Antyapps

Punktacja Dixit -- i już nigdy nie pogubicie się w punktach

Antyapps
Punktacja Dixit -- i już nigdy nie pogubicie się w punktach
0

Wspominałam już nieraz na łamach AntyApps, że gry planszowe przeżywają od jakiegoś czasu swój renesans. Choć ta rozrywka może wydawać się wyłącznie uciechą dla "nerdów", to jednak mogę własnym doświadczeniem potwierdzić, że to nie tylko świetna, ale i bardzo integracyjna zabawa. Przez ostatnie d...

Wspominałam już nieraz na łamach AntyApps, że gry planszowe przeżywają od jakiegoś czasu swój renesans. Choć ta rozrywka może wydawać się wyłącznie uciechą dla "nerdów", to jednak mogę własnym doświadczeniem potwierdzić, że to nie tylko świetna, ale i bardzo integracyjna zabawa. Przez ostatnie dwa lata poznałam wiele planszówek i karcianek, lecz tą, która chyba najdłużej królowała na naszych spotkaniach był Dixit. Co prawda dawno nie zdejmowałam jej z półki, jednak aplikacja, jaką właśnie znalazłam, chyba jest wystarczającym powodem, by zaprosić znajomych na małą partyjkę...

Dixit to, w dużym skrócie, gra na skojarzenia. Każdy gracz posiada tyle samo kart i co kolejkę jedna z osób wymyśla hasło do jednego ze swoich obrazków. Pozostali muszą wytypować spośród swoich kart tę, która najbardziej pasuje do powyższego skojarzenia: zdania, słowa, tytułu czy cytatu. Ci, co trafili bezbłędnie, zdobywają punkt. Dodatkowe punkty gracz może dostać za to, że ktoś wybrał jego kartę. Oczywiście osoba wymyślająca hasło również otrzymuje punkty, chyba że... hasło było zbyt proste i wszyscy wytypowali kartę poprawnie lub, na odwrót, za trudne na to, by ktokolwiek je wybrał. Ta gra naprawdę pobudza wyobraźnię, tym bardziej, że wszystkie obrazki na kartach są wyjątkowo abstrakcyjne, a niektóre wywołują bardzo zbliżone skojarzenia.

Jeśli chodzi o aplikację, to ma ona za zadanie po prostu zliczanie punktów. W jednej grze może wziąć udział maksymalnie 12 graczy, a każdy z nich otrzymuje inny kolor królika, który jest odzwierciedleniem pionka w grze. Do pionków możemy dopisać imiona, a w ustawieniach możemy spersonalizować zasady rozgrywki. Warto też ustalić próg punktowy, do jakiego gramy ("Cel" u góry ekranu). Następnie wybieramy z listy narratora, czyli osobę, która podaje skojarzenie, a potem już tylko wpisujemy typowania wszystkich graczy. Na tej podstawie aplikacja automatycznie zlicza punkty i za pomocą grafiki wskazuje klasyfikację królików.

Punktacja Dixit to bardzo przydatna aplikacja, zwłaszcza jeśli liczba graczy przekracza sześciu. Choć jej design jest wyjątkowo prosty, to spełnia swoją funkcję i docenią ją wszyscy ci, którzy bez Dixita nie wyobrażają sobie żadnej imprezy. Trudno niekiedy połapać się w punktacji, zwłaszcza jeśli zabawie towarzyszą wysokoprocentowe napoje... Gwoli rozwiania wątpliwości, aplikacja dostępna jest również w polskiej wersji językowej.

Aplikację można pobrać za darmo wyłącznie na urządzenia z systemem Android.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu