Felietony

Wciąż warto kupić konsole obecnej generacji. Ba, to najlepszy czas!

Kamil Świtalski
38

Ostatnio podczas spotkania w większej grupie, kolega (można by rzec, nietechnologiczny) zapytał mnie, czy w 2019 warto kupić konsole obecnej generacji, czy może rozsądniej będzie zaczekać na PlayStation 5 i nowego Xboxa. Odpowiedź, która dla mnie wydaje się najbardziej logiczna pod słońcem, u niego budzi wątpliwości. No jasne że warto, schyłek generacji to świetny czas na zakup sprzętu!

Trzy powody, dla których to najlepszy czas, by kupić konsolę obecnej generacji

Nie ważne czy mowa o PlayStation czy Xboksie — oba sprzęty debiutowały w podobnym czasie, a ich producenci obrali takie same ścieżki. Po debiucie podstawowego sprzętu nadszedł czas na wersję odrobinę lżejsza i udoskonaloną, a także mocniejszy wariant — dla zaangażowanych. Dlatego nie widzę sensu nad rozdrabnianiem się — ich cykl wygląda niemalże identycznie i moje spostrzeżenia i argumentu działają po obu stronach barykady... no, poza pewnymi mankamentami — o czym za chwilę.

1. Bogata biblioteka, w której każdy znajdzie coś dla siebie

Może i czas największych premier na PS4 i X1 już za nami, największe studia pracują nad tytułami na kolejną generację, ale nie szkodzi. Ich biblioteki są już na tyle bogate, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Są tytuły dla tych, którzy mogliby nigdy nie odchodzić od konsoli, są i takie dla niedzielnych graczy. Trochę klasyki, trochę nowości pokazujących na co stać sprzęty tej generacji — a przecież non-stop dochodzą do nich kolejne produkcje, a start nowej generacji wcale nie oznacza, że to się skończy.

2. Cena czyni cuda

Wybór jest ogromny, a ceny regularnie zachęcają do zakupów! Zarówno nowe, jak i używane konsole, akcesoria, gry — można teraz dostać w fantastycznej cenie. Nikt nie każe kupować wersji PS4 Pro czy X1X, można sięgnąć po tańsze warianty — pierwsze modele zarówno sprzętu Sony jak i Microsoftu na rynku wtórnym kosztują naprawdę niewielkie pieniądze. A jako że to niezwykle popularne sprzęty, zdecydowanie jest w czym wybierać. Premiery, gry w specjalnych kolekcjach — a do tego regularne promocje w cyfrowych sklepikach, mimo że ceny gier puchną w oczach — w takich promocjach można się obkupić za naprawdę zdrowe kwoty. Tym bardziej, jeżeli macie całą generację do nadrobienia! W przypadku Xbox One warto pamiętać też o wstecznej kompatybilności — produkcje z X360 są przecież jeszcze tańsze!

I kiedy mówimy o konsolach w kontekście ceny — tak, to prawda że nowe sprzęty są już na horyzoncie, ale! Po pierwsze — za rok o tej porze prawdopodobnie żadnego z nich nie uświadczymy jeszcze w sklepach (prawdopodobnie trafią tam dopiero w sezonie świątecznym 2020), a poza tym — nie od dzisiaj mówi się o tym, że mogą słono kosztować. Plotki mówią nawet o 3000 złotych za PlayStation 5, a to cena za samą konsolę — bez gier. W przypadku obecnej generacji w tej kwocie można spokojnie nabyć konsolę, pady i skompletować biblioteczkę tytułów która zapewni kilka dobrych lat zabawy!

3. To wciąż konsola na lata

Xboksowi idzie nieco gorzej w tym wyścigu, ale PlayStation 4 w rekordowym czasie rozeszło się w stu milionach egzemplarzy — taka baza odbiorców to rzecz, której twórcy nie będą mogli zignorować. Dlatego też miejcie świadomość tego, że początek nowej generacji — wcale nie oznacza odcięcia się twórców od sprzętów, które są już na rynku i mają wierne grono użytkowników. To sprzęty, które wciąż będą mogły liczyć na wsparcie — i przez najbliższych kilka lat pojawiać się na nie będą gry.

Niby takie same, ale jednak różnice są. To którą konsolę w 2019 wybrać?

Wcześniej wspomniałem, że obie konsole są bliźniaczo podobne — dlatego piszę o nich wspólnie. Jasne,  jeżeli chcesz kupić konsolę by pograć ze znajomymi — wybierz tę, którą posiadają twoich przyjaciele. Poza tym warto mieć także na uwadze, że tylko na PlayStation 4 możecie cieszyć się (względnie) tanim zestawem do VR. Z drugiej strony — Xbox One S oraz Xbox One X pozwolą na odtwarzanie dysków BluRay 4K, a cała rodzina konsol Xbox One posiada usługę Xbox Game Pass, oferującą dostęp do całego pakietu gier w ramach miesięcznego abonamentu. Nie są one więc 1:1 do takie same — ale po więcej na ten temat znajdziecie we wpisie Xbox One czy PS4? Wszystkie za i przeciw. Jedynej słusznej odpowiedzi na pytanie którą wybrać, moim zdaniem, nie ma. Jedno jest pewne: w 2019 wciąż warto nabyć każdą z nich!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu