Konsole

Nareszcie! Do PS4 podłączymy zewnętrzne dyski twarde. Będzie też tryb turbo do PS4 Pro

Paweł Winiarski
Nareszcie! Do PS4 podłączymy zewnętrzne dyski twarde. Będzie też tryb turbo do PS4 Pro
8

Długo musieliśmy czekać na coś, co u konkurencji już funkcjonowało. Mowa o możliwości podłączenia i wykorzystania zewnętrznych dysków twardych na PlayStation 4. Z ulgą odetchną wszyscy posiadacze konsol w opcji 500 GB.

Nowości FW 4.5 do PS4

W sumie to odetchną wszyscy, bo 1TB przy dzisiejszym ciężarze gier i aktualizacji wcale nie tak trudno zapchać (mi zajęło to 2 tygodnie). Na podłączone do PlayStation 4 (wszystkie modele) dyski (USB 3.0 będzie obsługiwane) będziemy mogli przenieść zarówno zainstalowane na konsoli gry, jak również zapisy stanów gier, zrzuty ekranu oraz dodatkową zawartość. Na podłączony dysku będziemy oczywiście mogli również instalować gry oraz wyznaczyć owy dysk jako miejsce docelowe dla gry czy aplikacji pobieranej z PlayStation Store. Konsola obsłuży dyski o maksymalnej pojemności 8 TB.

Nowa funkcja zostanie wprowadzona aktualizacją systemu z numerem 4.5 - została ona dziś udostępniona osobom wybranym przez Sony. Chodzi oczywiście o testy nowego oprogramowania. Na mojej skrzynce też wylądował stosowny mail, jeśli zauważę coś więcej niż oficjalnie udostępniona lista nowości, dam Wam znać na łamach Antyweba. Was natomiast zachęcam do sprawdzenia skrzynek mailowych, bo jeśli zapisywaliście się na testy, jest szansa na to, że dostaliście zaproszenie.

Szybkie menu zostanie odświeżone i zajmie mniej miejsca na ekranie. Będziemy ponadto mogli szybciej stworzyć imprezę (rozmowy grupowe) oraz zapraszać do niej graczy. Nie ukrywam, że póki co ten mechanizm trochę kuleje i trwa zdecydowanie zbyt długo. Usprawniono ponadto funkcję udostępniania wpisów na Facebooku.

Dzięki aktualizacji z numerem 4.5 ustawimy wreszcie własną tapetę na pulpicie. Wiem, że to drobiazg, ale jednak cieszy. Na goglach PlayStation VR będziemy natomiast mogli oglądać filmy Blu-ray 3D - jestem bardzo ciekawy jak prezentować się to będzie w praktyce. Mam odpowiedni odtwarzacz od kilku lat i trzeci wymiar kompletnie się w moim domu nie przyjął. Może gogle coś zmienią.

Czy starsze gry zadziałają szybciej na PS4 Pro?

Zaraz po wypuszczeniu bety osoby testujące nowy FW o numerze 4.5 zaczęły donosić, że w ustawieniach pojawił się nowy, przeznaczony do PS4 Pro tryb Boost Mode. Po instalacji bety szybko zajrzałem do zakładki systemowej i faktycznie, można włączyć tryb turbo.

Na pierwszy rzut oka taka funkcja wydaje się "killerem" i rozwiąże wszystkie problemy związane z brakiem łatek do wielu gier na PlayStation 4 Pro. Sam nie testowałem jeszcze konkretnych tytułów (jeśli macie jakieś sugestie, piszcie w komentarzach), ale w sieci już pojawiły się pierwsze materiały wideo sprawdzające nowy tryb dla mocniejszej konsoli Sony.

Dlaczego tak późno?

Nie chcę być malkontentem, ale obie funkcje powinny były pojawić się wcześniej. W przypadku dysków zewnętrznych takie ograniczenie było naprawdę kłopotliwe, szczególnie dla posiadaczy konsol z dyskami o pojemności 500 GB. Sam byłem takim graczem i ciągłe kasowanie gier by zrobić miejsce na inne nie należało do najprzyjemniejszych zajęć. W przypadku trybu turbo ciężko póki co się na jego temat wypowiadać - z jednej strony najlepiej przetestować nową funkcję na własnym sprzęcie, z drugiej czekam na wnikliwe analizy Digital Foundry z dokładnym rozpisaniem jaka gra zyskała i jak wyglądają różnice w klatkach animacji na sekundę.

ps. Jeśli jesteście testerami bety, miejcie na uwadze, że podczas jej instalacji mogą wystąpić problemy. U mnie proces zaskoczył dopiero za trzecim razem, wcześniej musiałem wykonać dwa restarty konsoli, bowiem ta wieszała się zaraz po pobraniu plików (PS4 Pro). Znajomy z Pro zainstalował betę FW 4.5 przy drugiej próbie.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wklejka