Android

Niezwykle obfita aktualizacja już na Nvidia Shield TV

Konrad Kozłowski
Niezwykle obfita aktualizacja już na Nvidia Shield TV
4

Jak zapowiadali, tak zrobili. Obiecana podczas premiery najnowszej wersji Shield TV bogata aktualizacja oprogramowania dla pierwszej wersji sprzętu z 2015 roku jest już dostępna dla użytkowników. Za jej sprawą niemalże wszystkie nowości z drugiej generacji urządzenia trafiają na dwuletniego Shielda TV.

W pierwszej kolejności wspomina się oczywiście o uaktualnieniu samego systemu Android. U podwalin wszystkich zmian w oprogramowaniu znajduje się teraz Android 7.0 Nougat, lecz jego obecności użytkownicy nie doświadczą tak bardzo, jak wszystkich innych modyfikacji, które na nich czekają pod nazwą SHIELD Experience 5.0.2.

Przede wszystkim mowa o pełnym wsparciu rozdzielczości 4K oraz technologii HDR. Użytkownicy konsolki będą mogli oglądać produkcje w ultrawysokiej rozdzielczości oraz z szerszą gamą i głębią kolorów w takich serwisach jak Netflix oraz Amazon Prime Video. To spory krok naprzód, ponieważ ta druga usługa pojawia się oficjalnie dopiero po raz drugi na platformie Android TV - wcześniej dostępna była jedynie na telewizorach Sony Bravia. Muszę jednak dodać, że kafelek aplikacji Amazonu na ekranie głównym pojawia się dopiero wtedy, gdy zmienimy język systemu na angielski - niestety, Amazon nie podjął jeszcze decyzji o udostępnieniu jej na polskim rynku.

Pozostałe nowości to przede wszystkim zmiany skierowane dla graczy. Shield TV to świetne urządzenie multimedialne, ale Nvidia nie mogłaby przygotować sprzętu, który nie byłby propozycją dla osób zainteresowanych graniem. W związku z tym na domowym ekranie widoczna będzie jedna aplikacja NVIDIA Games skupiająca w sobie wszystkie sposoby rozgrywki na urządzeniu.

Pierwsze skrzypce odgrywa oczywiście usługa GeForce NOW pozwalająca na streamowanie gier. Część z nich jest dostępna w ramach abonamentu, za inne musimy dopłacić. Sporą nowością będzie udostępnienie efektów współpracy Nvidiy z Ubisoftem, czyli takich marek jak Far Cry Primal czy The Division z całym zapleczem Uplay, na przykład rozgrywką online.

Oprócz gier z chmury użytkownicy będą mogli skorzystać z lokalnej biblioteki gier i opcji strumieniowania rozgrywki z komputera. NVIDIA GameStream wspierać będzie rozdzielczość 4K  i HDR, a łakomym kąskiem może okazać się dla wielu osób aplikacja Steama, wywołująca tryb Big Picture. Niestety, do jej działania także wymagana jest karta Nvidii.

Do kategorii last, but not least bez wątpienia należy Asysent Google debiutujący na platformie Android TV. Jeżeli obsługa głosowa w języku angielskim nie jest dla Was przeszkodą, to Asystent może okazać się sporym krokiem naprzód w kwestii obsługi urządzenia. Wyszukiwanie informacji czy dobieranie treści wideo za pomocą głosu wypada naprawdę ciekawie - wystarczy kilka zdań, by np. Netflix zaproponował nam najpopularniejsze seriale akcji.

Aktualizacja dla Shield TV (2015) powinna pojawić się już na Waszych urządzeniach. Z relacji osób mających za sobą proces uaktualnienia wynika, że ewentualne błędy może wywoływać aplikacja Plex, dlatego wskazane jest jej wyłączenie w ustawieniach.

Uaktualnienie można wywołać manualnie odwiedzając kolejno: Ustawienia>Urządzenie>Informacje>System.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu