Apple

Przyglądamy się nowemu iOS8 - teraz wszystko w rękach deweloperów

Konrad Kozłowski
Przyglądamy się nowemu iOS8 - teraz wszystko w rękach deweloperów
25

Od wczorajszego wieczora dostępna jest wersja Golden Master ósmej odsłony systemu iOS, którą oficjalnie poznaliśmy podczas konferencji WWDC. Wersję tę może wgrać każdy posiadacz jednego ze wspieranych urządzeń, a lista ta jest dość obszerna. iOS8 wylądował rankiem już na moim iPhonie, dlatego przyjr...

Od wczorajszego wieczora dostępna jest wersja Golden Master ósmej odsłony systemu iOS, którą oficjalnie poznaliśmy podczas konferencji WWDC. Wersję tę może wgrać każdy posiadacz jednego ze wspieranych urządzeń, a lista ta jest dość obszerna. iOS8 wylądował rankiem już na moim iPhonie, dlatego przyjrzyjmy się co przygotowało dla nas Apple.

Na wstępie zaznaczę, że nie należy traktować tego tekstu, jako recenzji iOS8. Jak się za chwilę przekonacie, najważniejsze nowości w “ósemce” nie są jeszcze dostępne, a to dlatego, że wymagane jest ich wsparcie w aplikacjach trzecich. Na to jeszcze musimy odrobinę zaczekać.

Wszystko w rękach deweloperów

Czego więc jeszcze nie doświadczymy? Jednych z istotniejszych zmian w iOS8, a są nimi widżety, inne klawiatury oraz wymiana danych pomiędzy aplikacjami. Widżety będziemy mogli aktywować w centrum powiadomień, lecz najpierw muszą zostać uwzględnione w nowych wersjach aplikacji. Klawiatury muszą stać się dostępne do pobrania z App Store, a funkcja wymiany danych pomiędzy aplikacjami z użyciem API od Apple będzie wdrażana przez kolejnych autorów aplikacji jeszcze przez dłuższy czas. Dodatkowo musimy zaczekać, aż deweloperzy wprowadzą do swoich aplikacji obsługę nowego iCloud Drive, ponieważ na ten moment niemożliwe jest nawet przejrzenie zawartości dysku w chmurze.

Z tego skorzystamy już dziś

To z czego możemy skorzystać dzisiaj to między innymi funkcja szybkich odpowiedzi (w aplikacji Wiadomości, na obsługę innych musimy zaczekać) - po otrzymaniu powiadomienia należy “ściągnąć” je gestem w dół, by uaktywnić klawiaturę i pole do wprowadzania odpowiedzi. Po wysłaniu wiadomości powracamy do poprzednio używanej aplikacji - proste i niezwykle przydatne. Wiele osób doceni także funkcję dyktowania głosowego. Nie jest nieomylna, ale odbiorca w większości przypadków nie będzie miał problemów ze zrozumieniem sensu naszej wypowiedzi. Zapowiedź o pojawieniu się skrótów do kontaktów na ekranie multitaskingu bardzo nie przypadła mi do gustu, a moje obawy nie były bezpodstawne - jeżeli mam zamiar wysłać wiadomość lub zadzwonić to z pewnością odruchem będzie udanie się do konkretnych aplikacji. Ponadto, nadal wielu użytkowników nie posiada zdjęć przypisanych do wszystkich osób w Kontaktach, więc okrągłe ikonki w górnej części ekranu rzadko będą prezentowały się tak przyjemnie jak na grafikach od Apple. Nowa aplikacja Wiadomości działa jednak jak powinna - wysyłanie wiadomości głosowych, lokalizacji, zdjęć czy filmów jest niezawodne. Miłym dodatkiem są także nowe gesty ułatwiające zarządzanie mailami w skrzynce odbiorczej. Przeorganizowano menu ustawień, gdzie pojawiły się także nowości jak informacje o użyciu baterii przez aplikacje.

Nie wszystko jest jeszcze gotowe

Próbując opisać kolejne nowości zauważyłem, że znów wkraczam tam, gdzie nie wszystko zachowuje się jak powinno. Wyszukiwanie spotlight mające prezentować nam znalezione wyniki nie tylko na podstawie zawartości telefonu, ale tego co znalezione zostanie w Internecie po prostu nie działa. Dostępne są dwie opcje: wyszukiwanie “w Internecie” lub “w Wikipedii” i obydwa po dotknięciu przenoszą nas do przeglądarki internetowej. Zero konkretnych informacji bezpośrednio w wyszukiwarce. W odróżniniu od wersji beta iOS8, w wydaniu GM nie pojawiła się funkcja rozpoznawani muzyki oparta o Shazam. Siri zapytane o odtwarzaną z innego źródła muzykę “unika” odpowiedzi - najprawdopodobniej musimy zaczekać na oficjalną dostępność aktualizacji do iOS8. Aplikacja Zdrowie w moim przypadku nie ma podstaw do działania - nie posiadam żadnych aplikacji, z których mogłaby pobierać dane. Co prawda korzystam na co dzień z opaski Jawbone UP24 i aplikacji UP, ale najwyraźniej nie potrafią się one jeszcze ze sobą “dogadać” i trzeba zaczekać na ruch ze strony Jawbone.

Zaledwie tydzień oczekiwania

Wspomniane nowości nie stanowią pełnej listy tego, co przygotowało dla nas Apple. Tych najważniejszych nie dane mi było jeszcze sprawdzić, ponieważ niedostępne są jeszcze aplikacje wykorzystujące nowości w systemie. Pozostałe funkcje, które pojawiają się w iOS8 w wielu sytuacjach okażą się przydatne dla posiadaczy iPhone’ów, iPodów i iPadów. Przed nami dokładniejsze testy i oczekiwanie na oficjalną dostępność aktualizacji, co nastąpi 17 września.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleiPhoneiOSiOS8