Apple

Przyglądamy się becie iTunes 12 - jest przejrzyściej i oczywiście "płasko"

Konrad Kozłowski
Przyglądamy się becie iTunes 12 - jest przejrzyściej i oczywiście "płasko"
6

Jako użytkownik programu iTunes jestem bardzo ciekaw tego, co Apple przyszykuje w najnowszej odsłonie swojej aplikacji. Na co dzień korzystam z systemu Windows, więc by móc sprawdzić wersję beta nowego iTunes musiałem zwrócić się z prośbą do znajomego dysponującego systemem OS X Yosemite i iTunes 12...

Jako użytkownik programu iTunes jestem bardzo ciekaw tego, co Apple przyszykuje w najnowszej odsłonie swojej aplikacji. Na co dzień korzystam z systemu Windows, więc by móc sprawdzić wersję beta nowego iTunes musiałem zwrócić się z prośbą do znajomego dysponującego systemem OS X Yosemite i iTunes 12. Zapowiedź nowej wersji wzbudziła we mnie mieszane uczucia.

Oczywiście to co w pierwszej kolejności rzuci nam się w oczy to odświeżony interfejs wzorowany na zmianach w iOS oraz OS X. "Flat deisgn" dosięgnął więc także i tę aplikację Apple i muszę powiedzieć, że dzięki temu odnoszę wrażenie, że jest ona nieco "lżejsza" i przestronniejsza. Od razu widoczny jest też brak cieni okładek w widoku albumów. Apple postanowiło dokonać kilku "przemeblowań". Rozsuwane menu wyboru kategorii multimediów zostało zastąpione przez drobne ikony odpowiadające każdej z sekcji. Bezpośrednio dostępne są muzyka, filmy i seriale. Z całą pewnością taki sposób przełączania się pomiędzy nimi będzie szybszy i wygodniejszy, jednak gdy zechcemy odwiedzić nasze aplikacje, audiobooki czy podcasty to będziemy musieli przebrnąć przez podmenu ukryte pod wielokropkiem.

Bardzo niedobrą wiadomością jest brak wsparcia dla sidebara, który do wersji 10 był nieodłącznym elementem programu. W wersji 11 Apple postanowiło go ukryć, ale odpowiedni skrót klawiszowy lub opcja w menu Widoku pozwalała go przywrócić. Wygląda na to, że iTunes 12, podobnie jak wiele innych programów od Apple, kończy z pewnymi utartymi (i sprawdzonymi) schematami. W normalnym użytku boczny panel odbierał nam część przestrzeni, którą można było zagospodarować na wyświetlenie większej ilości treści, lecz w niektórych okolicznościach (np. zarządzanie kilkoma urządzeniami) okazywał się bardzo pomocny. Szanse na jego powrót w finalnej wersji aplikacji są ilurozyczne, ale jednak są.

Dla osób będących klientami sklepu iTunes Apple przygotowało miłą niespodziankę w postaci ułatwionej nawigacji pomiędzy zawartością dostępną na naszym urządzeniu, a tą którą znajdziemy w sklepie. Do tej pory musieliśmy przełączać się pomiędzy dwoma "światami" za pomocą przycisku w górnym prawym rogu, co w wielu sytuacjach bywało naprawdę kłopotliwe. Teraz skrót do iTunes Store pojawia się na końcu każdej listy podkategorii multimediów. Dla przykładu, gdy znajdujemy się w sekcji Muzyka to do wyboru mamy dodatkowow nasze Playlisty, usługę iTunes Match i właśnie iTunes Store. Bardzo podobnie wygląda to w pozostałych kategoriach. Na prawy końcu tego paska pojawiły się teraz pozostałe sposoby wyświetlania naszej kolekcji (Albumy, Wykonawcy, Gatunki itp. dla Muzyki).

Apple kazało nam długo czekać na iTunes 11 po tym jak po raz pierwszy pokazało nową odsłonę aplikacji podczas jednej z konferencji. Czy podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku dwunastej wersji iTunes? Wiele wskazuje na to, że iTunes 12 zostanie publiczne udostępnione wraz z OSX Yosemite. Najpewniej jednocześnie pojawi się także wydanie dla użytkowników systemu Windows.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Appleitunesitunes store