Felietony

Kryptowaluta, którą w zeszłym roku dostałem za darmo, jest dziś warta 400 zł. Sprzedawać, nie sprzedawać?

Grzegorz Ułan
Kryptowaluta, którą w zeszłym roku dostałem za darmo, jest dziś warta 400 zł. Sprzedawać, nie sprzedawać?
9

Oni naprawdę to zrobili, począwszy od września do grudnia zeszłego roku Keybase.io i fundacja Stellar zrzucili użytkownikom Keybase.io dwa miliardy tokenów XLM. Sam otrzymałem 1400, które w grudniu było warte około 200 zł, dziś ich wartość podskoczyła do 400 zł.

To był największy airdrop darmowych kryptowalut w historii, który objął wszystkich aktywnych i zweryfikowanych użytkowników Keybase.io. Początkowo w planach było, aby zrzut ten trwał przez 20 miesięcy, jednak wysyp spam kont, zakładanych tylko po to, by załapać się na niego spowodował, że postanowiono zakończyć go w grudniu 2019 roku.

Wtedy wartość tokenów XLM na moim koncie oscylowała w granicach 200 zł, więc postanowiłem zachować to na swoim koncie i poczekać aż ich wartość podskoczy. Ostatnio zajrzałem ponownie do mojego portfela w aplikacji Keybase.io i okazało się, że ich wartość podwoiła się. Przyszedł więc czas, coś z tym zrobić i przetransferowałem je na giełdę BitBay.

Jak przesłać kryptowalutę na giełdę BitBay?

Najpierw trzeba oczywiście założyć konto na BitBay, nie jest to prosta sprawa, a na pewno nie błyskawiczna. Aby założyć konto i móc przesłać na giełdę kryptowalutę trzeba przejść pierwszy stopień weryfikacji, składający się z wypełnienia formularza osobowego i przesłania do weryfikacji zdjęcia obu stron dowodu osobistego i zrobienia selfie.

Drugi stopień weryfikacji to przesłanie potwierdzenia miejsca zamieszkania, może być w postaci faktury elektronicznej za usługi na przykład dostępu do internetu oraz wypełnienie szeregu oświadczeń. Pierwszy stopień weryfikacji konta, który rozpocząłem w zeszły czwartek zakończył się w piątek, a drugi wczoraj po południu.

Jak już mamy zweryfikowane konto na BitBay (wystarczy pierwszy poziom, drugi jest potrzebny do wypłaty środków), możemy przejść do przesłania tokenów. W tym celu wystarczy wejść w aplikacji mobilnej Keybase do zakładki Wallet i tam klikamy przycisk Send. W tym miejscu możemy już wpisać liczbę tokenów, które chcemy przesłać, warto tu dać większą wartość niż mamy w portfelu, aplikacja sama przeliczy, ile można przesłać odejmując koszt transferu.

Treść pozostałych dwóch niezbędnych do wypełnienia pól, czyli - Stellar adress oraz public memo, znajdziemy na naszym koncie na BitBay. Kod memo znajdziemy po wejściu zakładkę Portfel, nasza kryptowaluta XLM i w menu wybieramy opcję Wpłata. Kopiujemy kod memo i wklejamy w aplikacji Keybase w ostatnie pole na zrzucie. Po czym na koncie BitBay zaznaczamy komunikat, iż wprowadziliśmy już właściwy kod w aplikacji, po czym wyświetla się nam adres wysyłki, który przekopiowujemy do pierwszego pola w aplikacji Keybase.

To wszystko można zaczynać swoją przygodę z giełdą kryptowalut.

Sprzedać teraz kryptowalutę, czy poczekać?

Aby wypłacić równowartość tej kryptowaluty w złotówkach, trzeba ją najpierw sprzedać. Kiedy sprawdzałem w czwartek czy piątek, jej wartość wynosiła około 404 zł.

Wczoraj z kolei, jej wartość spadła do 376 zł.

Natomiast dzisiaj, znowu podskoczyła do 390 zł.

Patrząc po historii notowań dobrze, że nie sprzedałem od razu tej kryptowaluty. Cena za jeden token oscylowała wtedy w granicach 0,17 zł - 0,20 zł. Szczytową wartość osiągnęła ona pod koniec lutego - 0,36 zł, a dziś waha się w granicach 0,30 zł.

Prawdę powiedziawszy obudziło to we mnie uśpionego ducha hazardzisty. Podejrzewam, że albo pobawię się trochę na giełdzie, sprzedam trochę tokenów, jak wartość podskoczy ponad tę, która była w momencie wpłaty, później za zysk kupię jak spadnie (być może inną kryptowalutę) i zobaczę, jak bardzo mi się to spodoba. Jak nie złapię bakcyla, to sprzedam i wypłacę całość. Wypłaty można dokonać w placówce Poczty Polskiej, w bankomacie Euronetu lub przelewem na konto.

Jeśli mieliście kiedyś zweryfikowane konta na Keybase.io, polecam zajrzeć tam teraz i sprawdzić, czy i Was nie objął ten zrzut tokenów. To dobra baza do rozpoczęcia przygody z giełdą kryptowalut, bez angażowania własnych środków pieniężnych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu